Բորդոյում զայրացած ցուցարարները հրդեհել են քաղաքապետարանի շենքը (տեսանյութ)
Ֆրանսիայի Բորդո քաղաքում ցուցարարները հրդեհել են քաղաքապետարանի շենքը։ Այս մասին, ինչպես գրում է iz.ru-ն, հայտնել է Le Figaro թերթը։
Նշվում է, որ հրդեհը տևել է մոտ 15 րոպե։ Հրդեհից վնասվել է շենքի դուռը: Դեպքի վայր ժամանած արտակարգ ծառայությունների աշխատակիցները մարել են հրդեհը։ Մարտի 28-ին այս շենքում պետք է ընդունեին Մեծ Բրիտանիայի թագավոր Չարլզ Երրորդին:
Մարտի 23-ին Փարիզում վերսկսվել են արդեն իսկ հաստատված կենսաթոշակային բարեփոխումների դեմ բողոքի ցույցերը։ «Իզվեստիա»-ի թղթակիցը դեպքի վայրից ցույց է տվել, թե ինչպես են տասնյակ հազարավոր մարդիկ մասնակցում ակցիային։ Այս ակցիան իններորդն էր հունվարի կեսերից ի վեր, երբ արհմիություններն առաջին անգամ դուրս են բերել մարդկանց՝ պայքարելու կենսաթոշակային տարիքի բարձրացման դեմ։
Կեսօրին ցուցարարները սկսել են ճայթռուկներ պայթեցնել Փարիզի Բաստիլի հրապարակում։ Ոստիկաններն արցունքաբեր գազ են կիրառել:
Ֆրանսիան մարտի 16-ին օրենք է ընդունել կենսաթոշակային տարիքը 62-ից 64-ի բարձրացնելու մասին։ Փաստաթուղթը հաստատվել է խորհրդարանում առանց քվեարկության:
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը սպառնացել էր ցրել Ազգային ժողովը կենսաթոշակային բարեփոխումների համար ձայների սակավության դեպքում։
Միաժամանակ ամբողջ Ֆրանսիայում բողոքի ակցիաներ են տեղի ունեցել կենսաթոշակային բարեփոխումների դեմ։ Հանրապետության ՆԳՆ տվյալներով՝ երթերին մասնակցել է մոտ 500 հազար մարդ։

Протестующие подожгли здание мэрии во французском Бордо (видео)
Во французском городе Бордо протестующие подожгли здание мэрии. Об этом сообщила газета «Le Figaro» 23 марта.
Отмечается, что пожар длился около 15 минут. В результате возгорания повреждена дверь. К месту инцидента приехали экстренные службы и ликвидировали пожар.
В этом здании должны были принять Карла lll 28 марта.
23 марта в Париже возобновились протесты против уже одобренной пенсионной реформы. В акции принимают участие десятки тысяч человек. Эта акция стала девятой с середины января, когда профсоюзы впервые вывели людей для борьбы с повышением пенсионного возраста.
В середине дня протестующие начали взрывать петарды на площади Бастилии в Париже. Полиция применила слезоточивый газ.
Закон об увеличении пенсионного возраста с 62 до 64 лет был принят во Франции 16 марта. Документ одобрили без голосования в парламенте в соответствии со ст. 49.3 конституции страны.
Президент Франции Эммануэль Макрон грозил распустить Национальное собрание в случае недобора голосов за пенсионную реформу.
Тогда же по всей Франции прошли акции против пенсионной реформы. По подсчетам МВД республики, в шествиях приняли участие около 500 тыс. человек.