Գիշերը թշնամին Ստեփանակերտ-Գորիս ճանապարհի արգելափակված հատվածում արգելել է արցախցիների մուտքն Արցախ (տեսանյութ)
Հենց նոր ադրբեջանցիները Ստեփանակերտ-Գորիս ճանապարհի արգելափակված հատվածում արգելեցին արցախցիների մուտքը Արցախ։ Այս մասին հայտնել է ԱՀ պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանը․
«Դեռևս 2022թ. դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանը փակել ու անանց վիճակում է պահում Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը` Արցախի ողջ բնակչությանը թողնելով հումանիտար բեռնափոխադրումների հույսին: Հարյուրավոր արցախցիներ մնացել են Հայաստանի Հանրապետությունում և գրեթե չորս ամիս է չեն կարողանում վերադառնալ Արցախ՝ իրենց բնակավայր:
Այսօր ռուս խաղաղապահները ՀՀ Գորիս քաղաքից փորձել են Արցախ տեղափոխել մեր թվով 27 քաղաքացիների (ներառյալ՝ երեխաներ, կանայք ու տարեցներ), սակայն Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղու Շուշի քաղաքի մոտակայքում՝ ճանապարհի արգելափակված հատվածում Ադրբեջանցիները արգելել են տրանսպորտային միջոցների երթևեկությունը: Տեղում ադրբեջանցիների միջամտության պատճառով վատացել է մեր քաղաքացիներից չորսի ինքնազգացողությունը, ռուս խաղաղապահները ապահովել են շտապ օգնության մեքենայի ժամանումը և նշված չորս քաղաքացիների տեղափոխումը Ստեփանակերտի հիվանդանոց: Իսկ մնացածներին ռուս խաղաղապահները հիմա վերադարձնում են քաղաք Գորիս, քանզի երկարատև ու համառ բանակցությունները որևէ արդյունք չեն տվել:
Արցախը Հայաստանին կապող ճանապարհը բաց լինելու մասին պարբերաբար հայտարարող Ադրբեջանը այսօր բացահայտորեն արգելել է արցախցիների մուտքը իրենց բնակավայր: Ադրբեջանը լրիվ հակառակ մոտեցումն է ցուցաբերում Արցախից Հայաստան մեկնողների մասով, ինչն ուղղակիորեն փաստում է Արցախից հայերին հեռացնելու նրանց հանցավոր վարքագիծն ու մտադրությունը:
Դեպքի հանգամանքների մասին առավել համոզիչ փաստերը կներկայացվեն ավելի ուշ»,-գրել է Գուրգեն Ներսիսյանը։

Азербайджанцы запретили въезд арцахцев в Арцах (видео)
Азербайджанцы запретили въезд арцахцев в Арцах на заблокированном участке дороги Степанакерт-Горис. Об этом сообщает Инфоштаб со ссылкой на госминистра Арцаха Гургена Нерсисяна.
«Еще с 12 декабря 2022 года Азербайджан перекрыл единственную дорогу, соединяющую Арцах с Арменией. Сотни арцахцев остались в Республике Армения и уже почти четыре месяца не могут вернуться на место жительства в Арцах», – говорится в заявлении.
Сообщается, что российские миротворцы попытались переправить 27 граждан (в том числе детей, женщин и стариков) в Арцах из города Горис РА, но азербайджанцы запретили движение транспортных средств на перекрытом участке дороги в районе города Шуши на шоссе Горис-Степанакерт. Из-за вмешательства азербайджанцев самочувствие четырех граждан ухудшилось, российские миротворцы обеспечили прибытие скорой помощи и их перевод в степанакертскую больницу. А остальных российские миротворцы возвращают в город Горис, так как долгие и настойчивые переговоры не дали никаких результатов.
«Азербайджан, регулярно заявляющий о том, что дорога, соединяющая Арцах с Арменией, открыта, сегодня открыто запретил въезд арцахцев в места их проживания. Азербайджан демонстрирует совершенно противоположный подход в отношении уезжающих из Арцаха в Армению, что прямо документирует их преступное поведение и намерение изгнать армян из Арцаха. Наиболее убедительные факты об обстоятельствах дела будут представлены позже», – говорится в заявлении.