Գնդակը Երևանի կիսադաշտում է. Զախարովան` Հայաստան ՀԱՊԿ առաքելություն ուղարկելու մասին
Հայաստանում ՀԱՊԿ խաղաղապահների հնարավոր տեղակայման ժամկետները կախված են հայկական կողմից։ Ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Նա հիշեցրել Է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարությունն այն մասին, որ Ռուսաստանը բավարարված է ՀԱՊԿ խաղաղապահներին ընդունելու Հայաստանի շարունակական հետաքրքրությամբ: Մոսկվան համոզված է, որ այդ քայլը կնպաստի տարածաշրջանում իրավիճակի կայունացմանը։ Եվ Ռուսաստանը, և մյուս դաշնակիցները պատրաստ են դրան։
«Նման որոշումները համաձայնեցվում և ընդունվում են ՀԱՊԿ-ում և հաստատվում են բարձր մակարդակով։ Երբ հայ գործընկերները պատրաստ լինեն, կողմերը կկարողանան վերադառնալ կազմակերպության դիտորդական առաքելության կոնկրետ մոդալությունների ամրապնդման աշխատանքներին»,–ասել է նա։

«Мяч на стороне Еревана»: Захарова об отправке в Армению миссии ОДКБ (видео)
Сроки возможного размещения миротворцев ОДКБ в Армении зависят от армянской стороны. Об этом заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова в ходе брифинга.
Она напомнила о заявлении главы МИД РФ Сергея Лаврова о том, что Россия удовлетворена сохраняющейся заинтересованностью Армении принять миротворцев ОДКБ. Москва убеждена, что этот шаг будет способствовать стабилизации ситуации в регионе. И Россия, и другие союзники к нему готовы.
«Такие решения согласуются и принимаются в ОДКБ, и утверждаются на высшем уровне. Как только армянские коллеги будут готовы, стороны смогут вернуться к работе по закреплению конкретных модальностей наблюдательской миссии организации», – отметила она.