Պարտքերի պատճառով ժամանակավորապես կդադարեցվի որոշ հեռուստաընկերությունների հեռարձակումը
Կուտակած պարտքերի պատճառով ժամանակավորապես կդադարեցվի որոշ հեռուստաընկերությունների հեռարձակումը։ «Արմենպրեսի» հետ զրույցում այս մասին ասել է բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության անձնակազմի կառավարման, իրավաբանական և տնտեսագիտական վարչության պետ Գարիկ Հայրապետյանը։
Նրա խոսքով` համաձայն «Հայաստանի հեռուստատեսային և ռադիոհաղորդիչ ցանց» ընկերության և հեռուստաընկերությունների միջև կնքված պայմանագրերի` հեռարձակումը կարող է դադարեցվել, եթե հեռուստաընկերությունները չեն կատարում պայմանագրով նախատեսված իրենց պարտավորությունները:
«Պայմանագրային պարտավորությունները չկատարելու արդյունքում մի շարք հեռուստաընկերություններ կուտակել են պարտքեր։ Վերջին շրջանում փորձել ենք բանակցությունների միջոցով կարգավորել այդ հարցը: Արդյունքում որոշ հեռուստաընկերություններ մարել են կուտակված պարտքերն ամբողջությամբ, իսկ որոշներն էլ՝ մասամբ: Այնուամենայնիվ, համաձայն պայմանագրի` նախատեսում ենք մի քանի հեռուստաընկերությունների հեռարձակումը ժամանակավորապես՝ առաջին անգամ` 2 ժամով դադարեցնել»,-նշել է Հայրապետյանը՝ հավելելով, որ այդ հեռուստաընկերություններն են «Շանթը», ATV-ն, Freenews-ը, «Դար 21»-ը և «Ֆորտունան»:
Նա վստահեցրել է, որ գործընթացը եթերային բովանդակության հետ որևէ կապ չունի` անջատման ենթակա հեռուստաընկերությունների ցանկը դրա վկայությունն է:

В Армении временно приостановят вещание 5 телеканалов
Телевизионная и радиовещательная сеть Армении приостановит на 2 часа вещание 5 армянских телеканалов. Об этом сообщил начальник управления кадров, юридического и экономического управления Министерства высокотехнологичной промышленности Гарик Айрапетян в интервью «Арменпресс».
Он, в частности, отметил, что речь идет о накопивших долги телекомпаниях «Шант», АТВ, «Freenews», «Дар 21» и «Фортуна». Айрапетян подчеркнул, что решение принято исключительно по причине невыполнения договорных обязательств и попытки найти здесь политический подтекст несостоятельны.
«Этот процесс не имеет никакого отношения к содержанию эфира, о чем нагляднее всего говорит список попавших под санкции телекомпаний», – отметил он.
Отметим, что телекомпания «Шант» занимает лидирующие позиции по рейтингу в Армении. Телеканалы АТВ и Дар 21 вещают только в Ереване, а Фортуна в Ванадзоре. Телеканал «Freenews» же считается провластным и часто в СМИ появляется информация о том, что она связана со спикером парламента Аленом Симоняном.