Ճապոնիայի վարչապետի ելույթի վայրին մոտ պայթյուն է որոտացել․ կասկածյալը ձերբակալվել է
Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիսիդայի՝ Վակայամա քաղաքում կայանալիք ելույթից անմիջապես առաջ պայթյուն է որոտացել։ Ինչպես փոխանցում է NHK հեռուստաալիքը, քաղաքական գործիչը չի տուժել, նրան տարհանել են դեպքի վայրից։
Միջադեպը տեղի է ունեցել տեղի ժամանակով ժամը 11։30-ի սահմաններում։ Պայթյունը որոտացել է այն ժամանակ, երբ Կիսիդան ավարտել էր Վակայամա քաղաքի Սաիգասակի ձկնորսական նավահանգստի զննումը և պատրաստվում էր հանդես գալ ելույթով։ Միջադեպից հետո վարչապետը չեղարկել է այն։
Հաղորդվում է, որ Կիսիդայի ուղղությամբ ազդանշանային հրթիռ հիշեցնող իր է նետվել։ Դեպքի վայրում ձերբակալվել է մի տղամարդ։ Ավելի ուշ պարզվել է, որ նա Հյոգո պերֆեկտուրայի 24-ամյա բնակիչ Րյուձի Կիմուրան է։
Ձերբակալման պահին ոստիկանները նրա մոտ հայտնաբերել են գլանաձև առարկա, որը, ըստ նախնական տեղեկությունների, պայթուցիկ սարք է։ Կիմուրան որևէ կերպ չի մեկնաբանել տեղի ունեցածն ու լռել է հարցաքննության ընթացքում։

Звук взрыва раздался во время выступления премьера Японии
Премьер Японии Фумио Кисида прервал выступление в городе Вакаяма после того, как раздался звук взрыва, сообщают в субботу японские СМИ.
По их информации, глава правительства не пострадал. Его эвакуировали с места происшествия.
По некоторым данным, неизвестный бросил дымовую шашку в сторону Кисиды, когда тот готовился начать выступление. Подозреваемого задержали.
Как сообщает информагентство «Киодо» со ссылкой на представителей Либерально-демократической партии и правительства, премьер, несмотря на произошедшее, проведет 3 запланированных на субботу выступления.
«Кисида решил провести три уличных выступления во второй половине дня 15-го числа, одно в городе Вакаяма и два в пятом округе Тиба, как и планировалось», – говорится в сообщении.