Այսօր մենք դադար ենք վերցնում՝ հիշելու Հայոց ցեղասպանության զոհերին․ Ջո Բայդենի ուղերձը
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջո Բայդենը ուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանության 108-րդ տարելիցի կապակցությամբ։
«Այսօր մենք դադար ենք վերցնում՝ հիշելու Մեծ եղեռնի` Հայոց ցեղասպանության զոհերին և թարմացնում ենք մեր խոստումը՝ երբեք չմոռանալ:
1915 թվականի ապրիլի 24-ին օսմանյան իշխանությունները ձերբակալեցին Կոստանդնուպոլսի հայ մտավորականներին և համայնքի ղեկավարներին, որով սկիզբ դրվեց հայ համայնքի դեմ բռնության համակարգված արշավին: Դրան հաջորդող տարիներին մեկուկես միլիոն հայերի տեղահանեցին, կոտորեցին կամ երթի տարան դեպի մահ՝ ողբերգություն, որն ընդմիշտ ազդեց հայ ընտանիքների սերունդների վրա:
Այս ցավալի պատմությունը հիշելիս միանալով աշխարհի տարբեր երկրներին՝ մենք նաև անդրադառնում ենք հայ ժողովրդի տոկունությանը և վճռականությանը: Ողջ մնացածներից շատերը ստիպված եղան նոր կյանք սկսել նոր երկրներում, այդ թվում՝ Միացյալ Նահանգներում։ Այստեղ և ամբողջ աշխարհում հայ ժողովուրդը հույսով է դիմավորել ատելության չարիքին։ Նրանք վերակառուցեցին իրենց համայնքները: Նրանք դաստիարակեցին իրենց ընտանիքները և պահպանեցին իրենց մշակույթը: Նրանք հզորացրին մեր ազգը։ Նրանք նաև պատմեցին իրենց և իրենց նախնիների պատմությունները՝ հիշելու և համոզվելու, որ 108 տարի առաջ տեղի ունեցած Ցեղասպանությունն այլևս երբեք չկրկնվի:
Այսօր եկեք թարմացնենք այս խոստումը։ Եկեք կրկին պարտավորվենք դեմ արտահայտվել ատելությանը, պաշտպանել մարդու իրավունքները և կանխել վայրագությունները: Եվ միասին եկեք կրկնապատկենք մեր ջանքերը՝ կերտելու ավելի լավ ապագա, որտեղ բոլոր մարդիկ կարող են ապրել արժանապատվությամբ, ապահով և հարգանքով»,-նշել է Ջո Բայդենը:

Президент США выступил с посланием по случаю 108-ой годовщины Геноцида армян
Президент США Джо Байден выступил с посланием по случаю 108-ой годовщины Геноцида армян в Османской империи.
«Сегодня мы делаем паузу, чтобы воздать дань уважения памяти жертв Геноцида армян, и подтверждаем нашу клятву никогда не забывать об этом», – говорится в послании.
Байден напомнил, что 24 апреля 1915 г. власти Османской империи арестовали представителей армянской интеллигенции и лидеров общин в Константинополе, что положило начало систематической кампании насилия против армянской общины.
«В последующие годы полтора миллиона армян были депортированы, убиты или брошены на верную смерть – трагедия, навсегда затронувшая поколения армянских семей. Вместе с другими народами мира, вспоминая эту трагическую историю, мы также размышляем о стойкости и решимости армянского народа. Очень многие из тех, кто выжил, были вынуждены начать новую жизнь в новых странах, в том числе в Соединенных Штатах», – говорится в заявлении президента США, опубликованном на сайте Белого дома.
Как отметил Байден, здесь и во всем мире армянский народ ответил надеждой на зло ненависти.
«Они создали свои общины. Они лелеяли свои семьи и сохраняли свою культуру. Они укрепили нашу нацию. Они также рассказали свои истории – и истории своих предков – чтобы помнить и гарантировать, что геноцид, подобный тому, что произошел 108 лет назад, больше никогда не повторится», – говорится в заявлении.
Президент США призвал подтвердить обещание и взять на себя обязательство сообща выступать против ненависти, отстаивать права человека и предотвращать зверства.
«И давайте вместе удвоим наши усилия, чтобы созидать лучшее будущее, в котором все люди смогут жить достойно, в безопасности и уважении», – говорится в послании Байдена.