Հնագետները Մեքսիկայում հայտնաբերել են մայաների հզոր աստված Կ"Ավիլի եզակի քանդակը
Հնագետները Մեքսիկայի հարավ-արևելքում լայնածավալ երկաթուղու շինարարության մոտակայքում հայտնաբերել են մայաների հզոր աստծո հազվագյուտ քանդակը, հայտնում է Miami Herald-ը:
«Այս գտածոն շատ կարևոր է, քանի որ կան Կ'Ավիել աստծո մի քանի քանդակներ»,- ասել է Մարդաբանության և պատմության ազգային ինստիտուտի տնօրեն Դիեգո Պրիետո Էրնանդեսը՝ հավելելով, որ սա «առաջիններից մեկն է, որը հայտնվել է Մեքսիկայի տարածքում», մինչդեռ մյուս երեքը հայտնաբերվել են հարևան Գվատեմալայում:
Կ'Ավիելը մայաների կայծակի, հարստության և պտղաբերության աստվածն էր և «կապված է մայաների գաղափարի հետ, որ կայծակը պարարտացնում է երկիրը»,-ասել է Յեյլի համալսարանի մարդաբանության դոցենտ Օսվալդո Չինչիլա Մազարիեգոսը:
Մարդաբանության և պատմության ազգային ինստիտուտի զեկույցի համաձայն՝ Կ'Ավիելի արձանը երկաթուղային նախագծի շրջանակներում արտեֆակտների փրկարարական խմբերի կողմից հայտնաբերված բազմաթիվ գտածոներից մեկն է: Ապրիլի 27-ի դրությամբ գրանցվել և պահպանվել են մոտ 49,000 շենքեր կամ հիմքեր, ավելի քան 896,000 խեցեղենի բեկորներ և 491 ոսկորներ:
Վիճահարույց «Մայաների գնացք» նախագիծը, որի երկարությունը ավարտից հետո կհասնի 965 մղոնի, կատաղիորեն պաշտպանում է Մեքսիկայի նախագահ Անդրեսո Մանուել Լոպես Օբրադորը, ով ձգտում է Յուկատան թերակղզին միացնել երկաթգծի հետ, հայտնում է Mexico News Daily-ն: Այնուամենայնիվ, շատերը դեմ են այս նախաձեռնությանը շրջակա միջավայրի ոչնչացման և մշակութային և պատմական ժառանգության կորստի վախի պատճառով:

Археологи обнаружили в Мексике уникальную скульптуру могущественного бога майя К"Авиила
Археологи раскопали редкую скульптуру могущественного бога майя недалеко от места крупномасштабного железнодорожного проекта на юго-востоке Мексики, сообщает «Miami Herald».
«Эта находка очень важна, потому что существует несколько скульптурных изображений бога К'Авиила», – заявил директор Национального института антропологии и истории Диего Прието Эрнандес, добавив, что это «одно из первых, появившихся на территории Мексики», в то время как всего три других были найдены в соседней Гватемале.
К'Авиил был богом молнии, богатства и плодородия майя и «связан с идеей майя о том, что молния оплодотворяет землю», рассказал адъюнкт-профессор антропологии Йельского университета Освальдо Чинчилла Мазариегос.
Согласно сообщению Национального института антропологии и истории, статуя К'Авиила – одна из многих находок, сделанных командами по спасению артефактов в рамках железнодорожного проекта. По состоянию на 27 апреля было занесено в каталог и зарезервировано почти 49 000 зданий или фундаментов, более 896 000 фрагментов керамики и 491 кость.
Спорный проект «Поезд майя», протяженность которого после завершения составит 965 миль, яростно отстаивается президентом Мексики Андресо Мануэлем Лопесом Обрадором, который стремится соединить полуостров Юкатан железной дорогой, сообщает «Mexico News Daily». Однако многие выступают против этого начинания из-за опасений разрушения окружающей среды и утраты культурного и исторического наследия.