Սեուլում «սոված» ուսանողը թանգարանում կերել է 120 000 դոլար արժողությամբ «արվեստի գործը» (լուսանկար)
Սեուլի ազգային համալսարանի ուսանողն այցելել է ժամանակակից արվեստի «Լիում» թանգարան, որտեղ կերել է ցուցանմուշներից մեկը: Նո Հյուն Սու անունով երիտասարդը կերել է իտալացի արվեստագետ Մաուրիցիո Կատելանի աղմկահարույց արտ-ինստայացիան, որը կպչուն ժապավենով պատին կպցված սովորական բանան է: Այս մասին հայտնում է CNN-ը։
Ուսանողն իր արարքը բացատրել է նրանով, որ պարզապես սոված է եղել և որոշել է ուտել միրգը: Ուսանողի խոսքով՝ եթե պատին ամրացված բանանը կարելի է անվանել արվեստի գործ, ապա նրա արարքը ևս կարելի է նույն կերպ մեկնաբանել:
Օգտատերերը ոչ միանշանակ են մեկնաբանել երիտասարդի արարքը, սակայն ինքը՝ Մաուրիցիո Կատելանը, հանգիստ է արձագանքել տեղի ունեցածին։
«Խնդիր չկա»,-ասել է նա։
Թանգարանի աշխատակիցները նշել են, որ որևէ քայլ չեն ձեռնարկի ուսանողի նկատմամբ: Որոշ ժամանակ անց կերած բանանը պարզապես փոխարինվել է թարմով։
Ի դեպ, պատին ամրացված բանանը սովորաբար փոխում են երկու-երեք օրը մեկ, որպեսզի այն չփչանա։
Ռեզոնանսային արտ-ինստալյացիան դարձել է ժամանակակից արվեստի ամենահայտնի առարկաներից մեկն աշխարհում։ 2019 թվականի դեկտեմբերին Art Basel Miami Beach-ում պատին ամրացված բանանը վաճառվել էր 120 000 դոլարով:

Голодный студент съел в музее арт-объект в виде банана на стене
Студент Сеульского национального университета на днях посетил Музей современного искусства «Лиум» в Сеуле, где съел один из самых резонансных арт-объектов. Юноша по имени Но Хюин Су подкрепился инсталляцией Comedian итальянского художника Маурицио Каттелана, которая представляет собой обычный банан, приклеенный скотчем к стене. Об этом сообщает CNN.
Спустя некоторое время сотрудники музея опознали нарушителя порядка – им оказался некий Но Хюин Су. Свои действия он объяснил тем, что попросту проголодался и решил подкрепиться фруктом.
По мнению студента, если банан на стене можно называть произведением искусства, то и его поступок можно интерпретировать так же.
«Повреждение произведения современного искусства также может быть интерпретировано как произведение искусства. Я подумал, что это будет интересно. Разве этот фрукт не приклеен на скотч для того, чтобы его съели?» – заявил Но Хюин Су.
Пользователи неоднозначно прокомментировали поступок юноши, однако сам Маурицио Каттелан спокойно отнесся к произошедшему. «Без проблем», – сказал он. Сотрудники музея также сообщили, что не будут предпринимать никаких действий по отношению к студенту.
Спустя некоторое время съеденный банан просто заменили свежим. К слову, фрукт на стене и так обычно меняют каждые два-три дня, чтобы он не испортился.
Резонансная инсталляция под названием Comedian стала одним из самых популярных объектов современного искусства в мире. В декабре 2019 года приклеенный к стене банан был продан за $120 тыс. на выставке Art Basel Miami Beach.