Հայ–թուրքական արձանագրությունների 2–րդ տարելիցը
Երկու տարի առաջ հոկտեմբերի 10–ին Ցյուրիխում ստորագրվեցին հայ–թուրքական զույգ արձանագրությունները։ Սերժ Սարգսյանի թիմը, հակառակ սպասվող վտանգների մասին զգուշացումներին, գնաց այդ քայլին, այնինչ ակնհայտ էր, որ «ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը տապալվելու էր, ու հայկական դիվանագիտությանը չէր հաջողվելու լուծել այն երկու խնդիրները (հայ–թուրքական ներկա սահմանի բացում և դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատում), որոնք խոստանում էին «նախաձեռնողականները»։
Ժամանակը, սակայն, ամեն ինչ իր տեղը դրեց։ Արձանագրվեց սերժսարգսյանական թիմի, այդ թիմի սազանդարների դերը ստանձնածների, «թուրքագետների», «վերլուծաբանների» և մյուս պնակալեզների խոշոր պարտությունը։
Արձանագրությունների ստորագրումը փաստացի կանգնեցրեց Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացը, իսկ Ղարաբաղի հարցում Թուրքիան, օգտվելով Սերժ Սարգսյանի կոպիտ սխալից, դարձավ ակտիվ խաղացող, ում հետ աշխարհաքաղաքական բոլոր կենտրոններն սկսեցին բաց ձևով քննարկել հակամարտության լուծման հարցը։ Ասել է թե՝ հայ–թուրքական գործընթացից մեզ «օգուտ» մնաց միայն Ղարաբաղի հարցում ճնշումների մեծացումն ու ՀՀ նախագահի անհասկանալի ուրախությունը մեր ֆուտբոլիստների՝ գոլ ընդունելուց հետո։
Միակ իրական ձեռքբերումն այս տխրահռչակ «ֆուտբոլից» այն էր, որ գործնականում ապացուցվեց տարիներ շարունակ քարոզած Լևոն Տեր–Պետրոսյանի գաղափարական սնանկությունն ու հակահայկական էությունը։ Իսկ դա նշանակում է, որ «ֆուտբոլային» դիվանագիտության պարտության խարանը կրում են ինչպես Սերժ Սարգսյանի թիմը (որպես իրականացնողներ), այնպես էլ Տեր–Պետրոսյանը (որպես գաղափարախոս)։
Ինչ մնում է մեր անելիքներին, ապա պաշտոնական Երևանը պետք է հետ վերցնի իր ստորագրությունն այդ չարաբաստիկ փաստաթղթերից ու հետագայում առաջնորդվի արտաքին քաղաքական նոր հայեցակարգով, բայց դա արդեն նոր իշխանությունների խնդիրն է, քանի որ այս իշխանությունն ու զուգարանների բացում պահանջող «ընդդիմությունը» գաղափարական նույն դաշտում են գտնվում և հավասարապես ձախողվել են՝ կրելով համատեղ պատասխանատվություն։

Вторая годовщина армяно-турецких протоколов
Два года назад 10-го октября в Цюрихе были подписаны армяно-турецкие протоколы. Команда Сержа Саргсяна, вразрез предупреждениям об ожидаемых опасностях, пошла на этот шаг, хотя было очевидно, что «футбольная» дипломатия провалится, и армянской дипломатии не удастся решить те две задачи (открытие нынешней армяно-турецкой границы и установление дипломатических отношений), о которых говорили «инициативники».
Время, однако, расставило всё на свои места. Было зафиксировано крупное поражение сержсаргсяновской команды, её «трубадуров», «тюркологов», «аналитиков» и других лизоблюдов.
Подписание протоколов фактически остановило процесс международного признания Геноцида армян, а в Карабахском вопросе, воспользовавшись грубой ошибкой Сержа Саргсяна, Турция стала активным игроком, с которой начали открыто обсуждать вопрос решения конфликта все геополитические центры. Иными словами, «пользой» от армяно-турецкого процесса нам остались лишь увеличение давления в вопросе Арцаха и непонятная радость президента РА после того, как турки забили гол в наши ворота.
Единственным реальным достижением этого печально известного «футбола» стало то, что банкрот и антиармянская сущность пропагандировавшейся годами Левоном Тер-Петросяном идеологии были доказаны на практике. А это значит, что клеймо поражения в «футбольной» дипломатии несет и команда Сержа Саргсяна (как исполнители), и Тер-Петросян (как идеолог).
Что касается наших дальнейших действий, то официальный Ереван должен отозвать свою подпись с этих злополучных документов и в дальнейшем руководствоваться новой внешнеполитической концепцией, но это уже задача новых властей, поскольку нынешние власти и требующая открытия туалетов «оппозиция» находятся в одном идеологическом поле и в равной мере потерпели фиаско, неся совместную ответственность.