Ճարտարագիտական համալսարանի Գյումրու մասնաճյուղից 22 անձ հայտնվել են մեղադրյալի աթոռին. «Հրապարակ»
«Հրապարակ» թերթը գրում է․ «Ճարտարագիտական համալսարանի Գյումրու մասնաճյուղից 22 անձ` 11 դասախոս, 9 ուսանող, 2 գործավար, հայտնվել են մեղադրյալի աթոռին՝ կաշառք տալու ու վերցնելու համար։ Ըստ նախաքննության՝ 2021 թ. փետրվարից մինչեւ հունիսը ստուգարքների, քննությունների ու դիպլոմային աշխատանքների գնահատականներ նշանակելու համար դասախոսները պահանջել եւ ուսանողներից ստացել են մինչեւ 100 հազար դրամի չափով կաշառք:Մեղադրյալները մեղքը չեն ընդունում, ըստ փաստաբանի` նրանցից նախաքննական մարմինը ճնշումների միջոցով փորձում է ցուցմունքներ կորզել:
Ուսանողներից մեկը մեզ ասաց. «Գործ են հարուցել ինչ-որ մեկի ձայնագրությունների հիման վրա, որից չի էլ հասկացվում, թե ով ում ինչ է ասում։ Նույնիսկ կոնկրետ գումարի անուն չեն տալիս, ու հիմա, պատկերացնո՞ւմ եք՝ էսքան մարդու քաշել են մի պատմության մեջ: Չնայած որ չափահաս ենք, մեր ծնողներին են տանում-բերում, թե գումարը դուք եք տվել․․․․»»։
«Հրապարակ» թերթը գրում է․ «Ճարտարագիտական համալսարանի Գյումրու մասնաճյուղից 22 անձ` 11 դասախոս, 9 ուսանող, 2 գործավար, հայտնվել են մեղադրյալի աթոռին՝ կաշառք տալու ու վերցնելու համար։ Ըստ նախաքննության՝ 2021 թ. փետրվարից մինչեւ հունիսը ստուգարքների, քննությունների ու դիպլոմային աշխատանքների գնահատականներ նշանակելու համար դասախոսները պահանջել եւ ուսանողներից ստացել են մինչեւ 100 հազար դրամի չափով կաշառք: Մեղադրյալները մեղքը չեն ընդունում, ըստ փաստաբանի` նրանցից նախաքննական մարմինը ճնշումների միջոցով փորձում է ցուցմունքներ կորզել:

22 человека из Гюмрийского филиала Политехнического университета оказались в кресле обвиняемого – «Грапарак»
22 человека из Гюмрийского филиала Национального политехнического университета (11 преподавателей, 9 студентов, 2 делопроизводителя) оказались в кресле обвиняемого – за дачу и получение взяток. Об этом пишет газета «Грапарак».
«Согласно предварительному следствию, с февраля по июнь 2021 г. преподаватели требовали и получали от студентов взятки в размере до 100 000 драмов, получая взамен положительные оценки за контрольные, экзамены и дипломные работы. Обвиняемые вину не признают. По словам адвоката, досудебный орган путем давления пытается выбить из них показания.
Один из студентов нам рассказал следующее: «Они возбудили дело на основании какой-то записи, из которой даже непонятно, кто, кому и что говорит? Даже сумму конкретную не называют, а сейчас, представляете, сколько человек втянули в эту саму историю? Хоть мы и совершеннолетние, но именно наши родители нас приводят-уводят, а нам говорят, вы дали деньги...», – пишет газета.