Հայ ազգային կոնգրեսի շուրջօրյա հանրահավաքի էներգետիկան և գլխաքանակային դեֆիցիտը ցույց տվեցին, որ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի գլխավորած թիմը վերջնականապես մարգինալացել է և պետք է փորձի ԱԺ առաջիկա ընտրություններում հաղթահարել պահանջվող նվազագույն տոկոսային շեմը, որպեսզի կարողանա 6-7-հոգանոց խմբակցություն ունենալ խորհրդարանում, ոչ ավելին։
Իսկ ինչո՞ւ այդպես եղավ, և ինչո՞ւ«ջրբաժանն» այդպես անփառունակ ավարտվեց։
Բանն այն է, որ այս տարվա փետրվար–մարտ ամիսներին, երբ կար բողոքական զանգվածների մոբիլիզացիա, և ՀԱԿ–ի հանրահավաքներին մասնակցում էին տասնյակ հազարավոր մարդիկ, Տեր–Պետրոսյանն այդ ամենն օգտագործեց՝ Սերժ Սարգսյանի դիրքերի կայունության երաշխավորի դերը ստանձնելու և իր իսկ ձևակերպմամբ՝ իշխանությունների հետ քաղաքական գործարքի գնալու համար։
Այդ փուլում առաջ եկան ՀԱԿ–ի հայտնի երեք «պահանջները» (քաղբանտարկյալների ազատարձակում, Ազատության հրապարակի տրամադրում և «Մարտի 1»–ի գործի վերանայում), որոնց կատարումը հանրությանն էր ներկայացվում իբրև տերպետրոսյանական թիմի հզորության վկայություն, այնինչ պարզ էր, որ «պահանջները» բավարարվում էին, քանի որ դա ձեռնտու էր Ս. Սարգսյանին։
«Ջրբաժանը կա ու կա»,–հայտարարում էր Տեր–Պետրոսյանը՝ հիմնավորելու համար իր վարքագիծը և գործարքների գնալու պատրաստակամությունը։ Հետագա զարգացումները, սակայն, ցույց տվեցին՝ հանրահավաքի եկած մարդկանց ճնշող մեծամասնությունը հասկացել էր, որ ընդամենը որպես գործիք է օգտագործվում Տեր–Պետրոսյանի կողմից, հասկացել էր ու իր որոշումը կայացրել։
Մարդիկ տեսան, որ իրենց խնդիրները լուծելու համար ՀԱԿ հանրահավաքներին մասնակցելն անիմաստ է, քանզի Տեր–Պետրոսյանը որևէ հասարակական խնդիր չի լուծում, այլ առկա գլխաքանակն օգտագործում է իշխանության հետ կուլիսային ինչ–ինչ համաձայնությունների գալու և գյալաջի հիշեցնող «երկխոսություն» վարելու համար։
Եվ ահա, երբ Սերժ Սարգսյանը ստացավ այն, ինչ իրեն պետք էր (ԵԽԽՎ–ն իշխանությանը ձեռնտու բանաձև ընդունեց, իսկ երկրի ներսում էլ հեղափոխական ալիքը մարվեց), այլևս անիմաստ համարեց Տեր–Պետրոսյանի հետ սիլի–բիլի անելը։ Վերջինս փորձեց նախկինի պես ատամ ցույց տալ և գնաց «վա–բանկ», բայց դա արդեն որևէ արդյունք չտվեց։ Անգամ վասն «երկխոսության» վերականգնման շուրջօրյա հանրահավաքներն իշխանությանը չստիպեցին շարունակել ձևական այդ հանդիպումները։ Իշխանությունը նույնիսկ չբավարարեց Լևոն Տեր–Պետրոսյանի խնդրանքը՝ բացել զուգարանները, ինչով ապացուցվեց այն թեզը, ըստ որի՝ ՀԱԿ–ի «պահանջները» կատարվում էին ոչ թե այդ ուժի ճնշման, այլ իշխանության ցանկությամբ։ Դե, թող հիմա էլ ճնշեին ու ստանային բաց զուգարաններ, բա ինչու՞ չկարողացան։
Մի խոսքով, հասարակության աչքի առաջ գործարքների գնալը տվեց իր արդյունքը, և շուրջօրյաները վերածվեցին ՀԱԿ–ի մարգինալացման փաստը հրապարակայնորեն ֆիքսելու գործընթացի։ Եվ այդպես էլ պետք է լիներ։ Եթե դու մարդկանց ասում ես՝ եկեք հանրահավաքի, որպեսզի իշխանափոխություն անենք, բայց նրանց քանակությունն օգտագործում ես նույն այդ իշխանությանը համապատասխան ծառայություններ մատուցելու և «էջմիածնական միաբաններին» հատուկ դիվիդենտներ շահելու համար, ապա պատրաստ եղիր հասարակությունից ստանալ համարժեք պատասխան։
Ութօրյա միջոցառումները ցույց տվեցին, որ ՀԱԿ–ը ագրեսիվ փոքրամասնություն է, որի ներքին վարքուբարքը հիշեցնում է փակ սեկտա, և որի հետ ՀՀ քաղաքացիների ճնշող մեծամասնությունն այլևս որևէ ընդհանուր եզր չունի, այլապես մարզերից դեպի մայրաքաղաք եկող ճանապարհները փակ լինելու պարագայում Երևանի բնակիչները կարող էին համալրել Ազատության հրապարակում ստեղծված վրանային քաղաքը, բայց այդպես չեղավ։ Առավելապես ընդդիմադիր տրամադրություններ ունեցող երևանցիներն այդպիսով իրենց վերաբերմունքը ցույց տվեցին «Եղիազար Այնթապցու» մոտ ծառայության անցած «միաբաններին»՝ չմասնակցելով շուրջօրյային ու բանի տեղ չդնելով «ընդդիմադիրներին»։ Տեր–Պետրոսյանին դրանից հետո այլ բան չէր մնում, քան ազդարարել միջոցառման ավարտը, ջղաձգորեն պահանջել Սերժ Սարգսյանի անհապաղ հրաժարականը և ... գնալ տուն։
Ինչո՞ւ տապալվեց ՀԱԿ–ի միջոցառումը
Իսկ ինչո՞ւ այդպես եղավ, և ինչո՞ւ «ջրբաժանն» այդպես անփառունակ ավարտվեց։

Нехватка участников и энергетика круглосуточных митингов Армянского национального конгресса показали, что возглавляемая Левоном Тер-Петросяном команда окончательно маргинализовалась и должна попытаться преодолеть на предстоящих парламентских выборах необходимый минимальный процентный барьер, чтобы суметь сформировать в парламенте состоящую из 6-7 человек фракцию. Не более.
Почему же так вышло, и почему «водораздел» закончился так бесславно?
Дело в том, что в феврале-марте этого года, когда наблюдалась мобилизация протестной массы и в митингах АНК участвовали тысячи людей, Тер-Петросян использовал всё это для получения роли гаранта стабильности власти Сержа Саргсяна и, по его же формулировке, для политической сделки с властями.
На этом этапе появились известные три требования АНК (освобождение политзаключенных, предоставление площади Свободы и пересмотр дела «1-го марта»), выполнение которых преподносилось обществу в качестве свидетельства мощности тер-петросяновской команды, хотя было ясно, что «требования» удовлетворялись, поскольку это было выгодно Саргсяну.
«Сделать “водораздел” мы всегда успеем», – заявлял Тер-Петросян, чтобы обосновать свою тактику и готовность пойти на сделку. Дальнейшие развития, однако, показали, что подавляющее большинство пришедших на митинг людей поняли, что Тер-Петросян всего лишь использовал их как инструмент. Поняли и сделали свой выбор.
Люди увидели, что бессмысленно участвовать в митингах АНК для решения своих проблем, поскольку Тер-Петросян не решает никаких социальных проблем, а использует количество участников митинга для достижения каких-то закулисных соглашений с властями и ведения напоминающего болтовню «диалога».
И вот, когда Серж Саргсян получил то, что ему было нужно (ПАСЕ принял выгодную властям резолюцию, а внутри страны угасло революционное пламя), то посчитал бессмысленным продолжать флирт с Тер-Петросяном. Последний попытался как прежде показать оскал и пошел ва-банк, но это не дало никакого результата. Даже круглосуточные митинги во имя возобновления «диалога» не вынудили властей продолжить эти демонстративные встречи. Власти не удовлетворили даже просьбу Тер-Петросяна открыть туалеты, чем было доказано предположение о том, что «требования» АНК выполнялись не под давлением данной силы, а по желанию властей. Что же сейчас помешало им оказать давление и добиться открытия туалетов? Почему не смогли?
Словом, заключение сделок на глазах общества дало свои результаты, и круглосуточные митинги превратились в процесс публичной фиксации маргинализации АНК. Иначе и быть не могло. Если ты зовешь людей на площадь, обещая осуществить смену власти, но используешь их количество для оказания соответствующих услуг тем же властям и для заработка дивидендов, то будь готов получить от общества адекватный ответ.
Восьмидневные мероприятия показали, что АНК является агрессивным меньшинством, чьи внутренние нравы напоминают закрытую секту, и с которой подавляющее большинство граждан РА уже не имеет никаких точек соприкосновения, а иначе в случае закрытия дорог ведущих из марзов в Ереван, пополнить ряды «жителей» устроенного на площади Свободы палаточного городка могли бы сами ереванцы, но этого не произошло.
Наиболее оппозиционно настроенные жители Еревана продемонстрировали свое отношение к перешедшим на службу к «Егиазару Айнтапци» «монахам», не участвуя в круглосуточных митингах и игнорируя «оппозиционеров». После этого Тер-Петросяну не оставалось ничего другого, как возвестить об окончании мероприятия, нервно требовать незамедлительной отставки Сержа Саргсяна и… пойти домой.
Почему провалилось мероприятие АНК?