Դավիթ Հարությունյան. «ԵԽԽՎ-ն արժեքների կազմակերպությունից վերածվում շահերի կազմակերպության»
Այսօր ԵԽԽՎ-ում ԱԺ պատվիրակության մամուլի ասուլիսի ժանանակ, որը տեղի է ունեցել խորհրդարանում, Վեհաժողովի Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Հարությունյանը հայտարարել է, թե այն դադարել է արժեքների կազմակերպություն լինելուց և ավելի ու ավելի է վերածվում շահերի կազմակերպության:
Լրագրողի հարցին, թե հնարավո՞ր է, որ ԵԽԽՎ նախագահ Մևլութ Չավուշօղլուի լիազորությունների ժամկետի ավարտից հետո ԼՂ հարցով ենթահանձնաժողովը դադարի գործելուց, նա դժվարացել է պատասխանել՝ ասելով, թե ամեն ինչ կախված է քաղաքական  իրավիճակից։
Նա համոզված է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ԵԽԽՎ ենթահանձնաժողովը չի կարող լուծել իր առջև դրած խնդիրները.
–Ենթահանձնաժողովի ստեղծումը միտված էր ԵԽԽՎ-ում հայկական և ադրբեջանական պատվիրակությունների, ինչպես նաև ընդհանուր առմամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վստահության մթնոլորտի ստեղծմանը, սակայն այդպես էլ չծառայեց իր նպատակին:
Դ. Հարությունյանի հավելել է, որ Ադրբեջանը փորձում է և՛ ֆինանսական, և՛ այլ լծակներն օգտագործելով՝ լոբբիստական գործունեություն իրականացնել ԵԽԽՎ-ում:

Из организации ценностей ПАСЕ превращается в организацию интересов - Давид Арутюнян
Сегодня на прошедшей  в парламенте пресс-конференции армянской делегации в ПАСЕ руководитель нашей делегации в ПАСЕ  Давид Арутюнян заявил, что эта структура перестала быть организацией ценностей и всë более превращается в организацию интересов.
Он, однако,  затруднился ответить на вопрос журналиста, возможно ли, что после завершения полномочий председателя ПАСЕ Мевлута Чавушоглу  подкомитет  по Нагорному Карабаху перестанет существовать,  подчеркнув лишь, что всë зависит от политической атмосферы.
По его убеждению, подкомитет ПАСЕ по Нагорному Карабаху не может решить поставленные перед ним задачи.
«Создание подкомитета было нацелено на установление атмосферы доверия между армянской и азербайджанской делегациями в ПАСЕ, а также между Арменией и Азербайджаном в целом, однако подкомитет так и не выполнил свою задачу», - отметил он.
По словам Д.Арутюняна, Азербайджан, используя и финансовые, и другие рычаги,  пытается осуществить лоббистскую деятельность в ПАСЕ.