Ճապոնիայի վարչապետը խիստ նկատողություն է արել ավագ որդուն անպատշաճ վարքի համար
Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիսիդան խիստ նկատողություն է արել ավագ որդուն՝ Սյոտարո Կիսիդային, անպատշաճ վարքի համար։ Այս մասին գրել է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում կատարելով կառավարության գլխավոր քարտուղար Հիրոկաձու Մացունոյին։
Կիսիդան նշել է, որ իր որդու պահվածքը կառավարության ղեկավարի Տոկիոյի նստավայրում պատշաճ չի եղել։ Նա ավելացրել է. «Մենք բոլոր ջանքերը կգործադրենք, որպեսզի այսուհետ նման բան տեղի չունենա, որպեսզի նստավայրն օգտագործվի և կառավարվի հավուր պատշաճի»։
Ավելի վաղ ճապոնական ԶԼՄ-ները գրել էին, որ վարչապետի որդին, որն զբաղեցնում է նրա քարտուղարի պաշտոնը, 2022թ. դեկտեմբերին կառավարության ղեկավարի նստավայր է հրավիրել իր մոտ տասը հարազատներին ու ընկերներին։
Ցանցում հայտնվել է նրանց լուսանկարը շենքի շքամուտքի կարմրագորգ աստիճաններին։
Հունվարին Սյոտարոյին մամուլում մեղադրել էին ծառայողական դիվանագիտական ավտոմեքենաները զբոսաշրջության նպատակներով օգտագործելու մեջ։ Այն ժամանակ Ճապոնիայի ԱԳՆ-ն հերքել էր այդ մեղադրանքները։

Премьер Японии Кисида сделал строгое замечание старшему сыну за неподобающее поведение
Премьер-министр Японии Фумио Кисида сделал строгое замечание своему старшему сыну Сётаро Кисиде за неподобающее поведение. Об этом пишет ТАСС со ссылкой на генерального секретаря кабинета министров Хирокадзу Мацуно.
Кисида отметил, что поведение его сына в токийской резиденции главы правительства было неподобающим. Он добавил: «Мы приложим все усилия, чтобы впредь такого не происходило, чтобы резиденция использовалась и управлялась должным образом».
Ранее японские СМИ написали, что сын премьера, занимающий пост его секретаря, в декабре 2022 года пригласил в резиденцию главы правительства около 10 своих родственников и друзей.
В сеть попала их фотография на покрытой красным ковром парадной лестнице здания.
В январе Сётаро обвиняли в прессе в незаконном использовании служебных дипломатических автомобилей в туристических целях. Тогда МИД Японии это опроверг.