Տրիպոլիում բախումներ են սկսվել Լիբիայի կառավարության կողմնակիցների և աշխարհազորայինների միջև
Լիբիայում այսօր զինված բախումներ են սկսվել Տրիպոլիից արևմուտք գտնվող Ազ Զավիա քաղաքի աշխարհազորայինների և վարչապետ Աբդել Համիդ Դբեյբայի Լիբիայի Ազգային միասնության կառավարությանն (ԱՄԿ) աջակցող ուժայինների միջև: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ТАСС գործակալությունից, այդ մասին հաղորդել է Al Hadath հեռուստաալիքը։
Լրատվամիջոցի տվյալներով՝ բախումներն սկսվել են մայրաքաղաքի հենց կենտրոնում՝ ԱՄԿ-ի կենտրոնակայանից ոչ հեռու, ինչպես նաև քաղաքի արևմուտքում գտնվող շրջաններից մեկում։ Շտապօգնության ծառայությունը հայտարարել է Տրիպոլիում և դրա շրջակայքում գտնվող իր բոլոր բաժանմունքներում պատրաստության մակարդակի բարձրացման մասին: Տուժածների մասին տեղեկություն դեռ չի հաղորդվել։
Անցյալ շաբաթ ԱՄԿ-ի պաշտպանության նախարարությունը հաղորդել էր արևմտյան ափի շրջանները վառելիքի մաքսանենգությամբ, թմրամիջոցների և մարդկանց առևտրով զբաղվող զինված ավազակախմբերից մաքրելու ռազմական գործողության մեկնարկի մասին: Մի քանի օր շարունակ անօդաչու թռչող սարքերը հարվածներ են հասցրել Ազ Զավիա քաղաքի ծայրամասերին, որտեղ գտնվում է երկրի խոշորագույն նավթավերամշակման գործարանը, ինչպես նաև Միջերկրական ծովի ափին գտնվող Էլ Մայա բնակավայրի մերձակայքի նավահանգստային կառույցներին և Լիբիայի մյուս ծովափնյա քաղաքների ծայրամասերին։
ԱՄԿ-ի ռազմական գործողությունը քննադատության է արժանացել Լիբիայի այլ պաշտոնյաների կողմից: Լիբիայի Բարձրագույն պետական խորհրդի ղեկավար Խալեդ ալ Միշրին պահանջել է «հետ կանչել Դբեյբայի անօդաչու թռչող սարքեր օգտագործելու իրավունքը»։ Խորհրդի ղեկավարի համոզմամբ՝ ԱՄԿ-ի ղեկավարն «անօդաչուներ է օգտագործում իր քաղաքական հակառակորդներին վախեցնելու համար»։ Լիբիայի խորհրդարանի ներկայացուցիչը դատապարտել է Ազ Զավիայի ռմբակոծությունը՝ մատնանշելով, որ նման հատուկ գործողությունները «կարող են խաթարել երկրում համընդհանուր ընտրությունների նախապատրաստման գործընթացը»։

В Триполи вспыхнули столкновения между сторонниками ливийского правительства и ополченцами
Сегодня в Ливии вспыхнули вооруженные столкновения между ополченцами города Эз-Завия, нахдящегося к западу от Триполи, и силами, поддерживающими правительство национального единства (ПНЕ) премьер-министра Абделя Хамида Дбейбы. Как передает ТАСС, об этом сообщил телеканал «Al Hadath».
По данным СМИ, столкновения начались в самом центре столицы, недалеко от штаб-квартиры ПНЕ, также в одном из районов на западе города. Служба скорой помощи объявила о повышенном уровне готовности во всех своих отделениях в Триполи и его окрестностях. Информации о пострадавших пока не поступало.
На прошлой неделе Министерство обороны ПНЕ объявило о начале военной операции по очистке западного побережья от вооруженных банд, занимающихся контрабандой горючего, наркотиками и торговлей людьми. В течение нескольких дней БПЛА наносили удары по окраинам Эз-Завии, где находится крупнейший в стране нефтеперерабатывающий завод, а также по портовым сооружениям возле средиземноморского города Эль-Майя и окраинам других ливийских прибрежных городов.
Военная операция ПНЕ была осуждена другими ливийскими властями. Глава Высшего госсовета Ливии (ВГС) Халед аль-Мишри потребовал «отозвать имеющееся у Дбейбы право на использование беспилотников». По словам главы совета, глава ПНЕ «использует дроны, чтобы запугать своих политических противников». Представитель ливийского парламента осудил бомбардировку Эз-Завии, указав, что подобные спецоперации «могут подорвать процесс подготовки к всеобщим выборам в стране».