Թուրքիայում Ադրբեջանի դեսպանն ազդարարել է «Զանգեզուրի միջանցքի շուտով բացվելու» մասին
«Զանգեզուրի միջանցքը կմիացնի Թուրքիան և Ադրբեջանը։ Այդ միջանցքի բացման աշխատանքն ընթանում է արագ տեմպերով և մոտենում է ավարտին»,-ասել է նա TRT Haber-ի հարցազրույցում։
Շարունակելով տարածքային հավակնությունների քաղաքականությունը՝ ադրբեջանցի դեսպանը հայտարարել է, որ «Զանգեզուրն այն հողն է, որը 1920թ. Խորհրդային Միության ժամանակներում խլվել է մեզանից և հանձնվել Հայաստանին։ Թուրքիայի հետ Ադրբեջանի սահմանին պատնեշ է դրվել, ստեղծվել են խոչընդոտներ»։ Ասելով, որ Զանգեզուրի միջանցքով Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև հեռավորությունը կկրճատվի՝ հասնելով 38 կիլոմետրի, դեսպան Մամեդովն ընդգծել է, որ դա կարևոր է նաև Ասիայի հետ Թուրքիայի առևտրային հարաբերությունների համար. «Թուրքիան կապ կհաստատի Արևելքի և Արևմուտքի միջև»։
Լկտի հայտարարությունները «քաղցրացնելու» համար Մամեդովն ավելացրել է, որ «Զանգեզուրի միջանցքի նախագիծը կարևոր է Հայաստանի համար՝ սեփական անվտանգության տեսակետից»։

Посол Азербайджана в Турции анонсировал «скорое открытие Зангезурского коридора»
«Зангезурский коридор соединит Турцию и Азербайджан. Работа по открытию этого коридора идет быстрыми темпами, и подходит к концу», – заявил он в интервью «TRT Haber».
Продолжая политику территориальных претензий, азербайджанский посол заявил, что «Зангезур – это земля, которая в 1920 году во времена Советского Союза была отобрана у нас, и передана Армении. На границе Азербайджана с Турцией был установлен барьер, созданы препятствия».
Сказав, что с Зангезурским коридором расстояние между Турцией и Азербайджаном сократится до 38 километров, посол Мамедов подчеркнул, что это также важно для торговых отношений Турции с Азией: «Турция установит связь между Востоком и Западом».
Дабы «подсластить» наглые заявления, Мамедов добавил, что «проект Зангезурского коридора важен для Армении с точки зрения обеспечения собственной безопасности».