Լեհաստանի նախկին նախագահ Լեհ Վալենսան գարեջրով լոգանք է ընդունում
Լեհաստանի նախկին նախագահ Լեհ Վալեսան սոցցանցերում լուսանկար է տարածել, որտեղ գարեջրով լոգանք է ընդունում։ Իր ֆեյսբուքյան էջում նա նշել է, որ համապատասխան ընթացակարգը կատարել է հուլիսի 19-ին։
Fakt-ի փոխանցմամբ՝ գարեջրով լի վաննայում թրջվելը սոցցանցի օգտատերերի դրական արձագանքն է առաջացրել։ Ինչպես նշում է լեհական պորտալը, նման պրոցեդուրաները համարվում են մաշկի համար օգտակար, հանգստացնող ազդեցություն ունեն և օգնում են իջեցնել արյան ճնշումը։
«Նման ընթացակարգի գները կախված են սպա-ի գտնվելու վայրից և մարդկանց քանակից: Օրինակ՝ Uniejow-ում սպա-ն արժե 190 zł (մոտ 47,8 դոլար) մեկ ժամ լողանալու համար։ Գինը բարձրանում է, եթե ընտրեք VIP ջակուզին: Այնուհետև դուք կվճարեք 290 PLN (մոտ 73 դոլար), և դրանից կարող են օգտվել մինչև 6 հոգի։ Յուրաքանչյուր հավելյալ անձի համար դուք պետք է վճարեք 50 զլոտի (մոտ 12,6 դոլար), Իր հերթին Կրակովում կվճարեք 200 զլոտի (մոտ 50,3 դոլար) մեկ ժամվա համար գարեջրի հետ փայտե երկտեղանոց լոգարանում»,-ասվում է տեքստում։
Գարեջրի մեջ լողանալու պրակտիկան Լեհաստան է եկել Չեխիայից և Գերմանիայից, որոնց ժողովուրդները հայտնի են այս ալկոհոլային խմիչքի հանդեպ իրենց սիրով: Պրոցեդուրայում հաճախ օգտագործվում է ջրով նոսրացված և որոշակի ջերմաստիճանի տաքացրած հատուկ գարեջուր: Գարեջրի լոգանքը տեւում է մոտ 20 րոպե։ Դրանից հետո խորհուրդ է տրվում հանգստանալ մոտ 30 րոպե։ Գոնե Լեհաստանի SPA կենտրոններում նման ընթացակարգի համար կպահանջեն մոտ 40-70 զլոտի (10-ից 17 դոլար):

Экс-президент Польши Лех Валенса искупался в пивной ванне
Бывший президент Польши Лех Валенса поделился в социальных сетях фотографией, на которой он принимает ванну из пива. На своей странице в «Facebook» он отметил, что совершил соответствующую процедуру еще 19 июля.
По информации «Fakt», купание в пивной ванне вызвало позитивную реакцию у пользователей соцсети. Как отмечает польский портал, подобные процедуры считаются полезными для кожи, оказывают расслабляющее действие и способствуют снижению артериального давления.
«Цены на такую процедуру зависят от расположения СПА и количества людей. Например, СПА в Унеюве требует 190 злотых (около $47,8) за час купания в ванне. Цена повышается, если вы выберете джакузи VIP. Тогда вы заплатите 290 злотых (около $73), и им смогут пользоваться до 6 человек. За каждого дополнительного человека придется доплатить 50 злотых (около $12,6).В свою очередь, в Кракове вы заплатите 200 злотых (около $50,3) за час в деревянной двухместной ванне с пивом», – говорится в тексте.
Само купание в пиве пришло в Польшу из Чехии и Германии, народы которых славятся своей любовью к данному алкогольному напитку. В процедуре зачастую используется специальное пиво, разбавленной водой и нагретое для определенной температуры. Пивная ванна длится около 20 минут. После этого рекомендуется отдохнуть около 30 минут. Минимум за такую процедуру в СПА-центрах Польши попросят около 40-70 злотых (от $10 до $17).