Հնագետները Պոմպեյի մերձակայքում ստրուկների ննջասենյակ են հայտնաբերել
Հնագետները Պոմպեյի մերձակայքում գտնվող հռոմեական առանձնատանը հայտնաբերել են փոքրիկ ննջասենյակ, որն, ըստ գիտնականների, հավանաբար օգտագործվել է ստրուկների կողմից՝ լույս սփռելով նրանց ապրելակերպի և կարգավիճակի վրա, հայտնում է Reuters-ը՝ հղում անելով Իտալիայի մշակույթի նախարարությանը:
Սենյակը հայտնաբերվել է Պոմպեյի պատերից մոտ 600 մետր դեպի հյուսիս գտնվող Չիվիտա Ջուլիանայի առանձնատանը, որը ավերվել է Վեզուվ լեռան ժայթքումից գրեթե 2000 տարի առաջ։
Ննջասենյակում գտնվել է երկու մահճակալ, որոնցից միայն մեկն է ներքնակ ունեցել, երկու փոքրիկ պահարան և մի շարք սափորներ ու կերամիկական տարաներ, որոնցում երկու մկան և առնետի մնացորդներ են եղել։
Միևնույն ժամանակ չեն եղել ճաղերի, կողպեքների կամ շղթաների հետքեր, որոնցով պետք է պահած լինեին սենյակի բնակիչները։
«Թերևս, վերահսկողությունը հիմնականում իրականացվել է ստրկության ներքին կազմակերպման և ոչ թե ֆիզիկական արգելքների ու սահմանափակումների միջոցով»,-ասել է Պոմպեյի հնագիտական պարկի տնօրեն Գաբրիել Զուխտրիգելը:
Չիվիտա Ջուլիանայի առանձնատանը պեղումներ են իրականացվել 1907-1908 թվականներին, այնուհետև՝ 2017 թվականից, երբ ոստիկանությունը պարզել է, որ տարածքը թալանվել է ապօրինի հողափորների կողմից։
Պոմպեյը և շրջակայքը պատված են հրաբխային մոխրով Վեզուվի 79 թվականի ժայթքումից հետո: Հազարավոր հռոմեացիներ զոհվեցին, որոնք չէին էլ պատկերացնում, որ ապրում են Եվրոպայի ամենամեծ հրաբուխներից մեկի տակ։ Ժայթքումը քաղաքը թաղել է մոխրի հաստ շերտի տակ։
Վերջին ժամանակներս այս վայրում հնագիտական ակտիվության աճ է նկատվում, որը նպատակաուղղված է քաղաքի անկման և լքվածության տարիներին վերջ տալուն, մեծ մասամբ ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող 105 միլիոն եվրո արժողությամբ ծրագրի շնորհիվ:

Археологи обнаружили находки, проливающие свет на жизнь рабов в Помпеях (видео)
Археологи обнаружили небольшую спальню на римской вилле недалеко от Помпей, которая, по мнению ученых, вероятно, использовалась рабами, что проливает свет на их образ жизни и статус, сообщает «Reuters» со ссылкой на министерство культуры Италии.
Комната была найдена на вилле Чивита Джулиана, примерно в 600 метрах к северу от стен Помпеи, которая была уничтожена извержением вулкана Везувий почти 2000 лет назад.
В нем находились 2 кровати, только на одной из которых был матрас, 2 небольших шкафчика и ряд урн и керамических контейнеров, в которых были обнаружены останки 2 мышей и крысы.
При этом не было никаких следов решеток, замков или цепей, которые удерживали бы обитателей комнаты.
«Похоже, что контроль в первую очередь осуществлялся посредством внутренней организации рабства, а не физических барьеров и ограничений», – отметил директор археологического парка Помпеи Габриэль Зухтригель.
Раскопки на вилле Чивита Джулиана проводились в 1907-1908 годах, а затем снова с 2017 года, когда полиция обнаружила, что это место разграблено нелегальными землекопами.
Помпеи и прилегающая сельская местность были засыпаны вулканическим пеплом, когда в 79 году нашей эры произошло извержение Везувия. Погибли тысячи римлян, которые понятия не имели, что живут под одним из крупнейших вулканов Европы. Извержение похоронило город под толстым слоем пепла.
В последнее время на этом месте наблюдается всплеск археологической активности, направленной на прекращение многолетнего упадка и заброшенности города, во многом благодаря проекту, финансируемому ЕС стоимостью 105 миллионов евро.