Սերժ Սարգսյանը և «Ոսկե ձկնիկը» հեքիաթը
ՀՀ նախագահի պաշտոնը զբաղեցրած Սերժ Սարգսյանը կամաց–կամաց հայտնվում է «Ոսկե ձկնիկը» հեքիաթի ծերուկի դերում։ Հերիք չէ նա հանգամանքների բերումով նախագահ է դարձել, դեռ մի բան էլ ուզում է Քադաֆիի ու Մուբարաքի պես տասնամյակներով իշխել՝ Հայաստանը դարձնելով «մեկ ազգ, մեկ օլիգարխ, մեկ տիրացու, մեկ փեսա» կարգախոսով կառավարվող երկիր։
Սերժ Սարգսյանն իր վերոնշյալ նպատակին հասնելու համար խնդիր է դրել ոչնչացնել քաղաքական դաշտը և իրեն շրջապատել «ա լյա» Արթուր Բաղդասարյան, Արտաշես Գեղամյան, Վիկտոր Դալլաքյան, Արշակ Սադոյան «քաղաքական» գործիչներով։ Այսինքն՝ Սարգսյանը չի պատկերացնում գործընկերային հարաբերություններ և միայն հաճախորդացման կողմնակից է։ Դա է պատճառը, որ այս տարվա փետրվարին «Բարգավաճ Հայաստանի» դեմ արշավ սկսվեց, քանի որ այն ինքնուրույն սուբյեկտ է, ինչը ոչ մի կերպ չի կարողանում մարսել թուրքմենբաշիզմի ձգտող Սերժ Սարգսյանը։
Ինչպես հայտնի է՝  Լևոն Տեր–Պետրոսյանի գլխավորած ՀԱԿ–ի աջակցությամբ ու տարատեսակ լծակների կիրառմամբ այս տարվա սկզբում Գագիկ Ծառուկյանից վերցվեց կոալիցիոն նոր հուշագրին միանալու ստորագրություն։ Ճիշտ է, այն ժամանակ ԲՀԿ առաջնորդը հայտարարեց, թե հուշագիրը ստորագրում է, որպեսզի նախագահն իրեն վստահ զգա Ղարաբաղի հարցով բանակցությունների ժամանակ, բայց ակնհայտ էր, որ Ծառուկյանը, հայտնվելով «փողոցային» ընդդիմության ու վարչական ռեսուրսի դեմ միայնակ, այդ փուլում ստիպված ընդառաջ գնաց նախագահական նստավայրի ցանկությանը՝ կորցրածը հետ բերելու և սեփական ինքնուրույնությունը պահելու վճռականությամբ։
Կոալիցիոն նոր հուշագրի ստորագրումից անցան ամիսներ։ Այդ ընթացքում ՀԱԿ–ը կատարեց իշխանության կայունության երաշխիքի դերը ու մտածում էր, թե հաջողացնելու է քաղաքական դիվիդենտներ շահել «երկխոսության» միջոցով, սակայն, ինչպես և սպասվում էր, դաժանաբար խաբվեց ու հետագայում հասկացավ, որ «քցվել» է։
Երկրում հեղափոխական ալիքի մարումից հետո կոնգրեսականները Ս. Սարգսյանին, բնականաբար, այլևս պետք չէին։ Դրանով պետք է բացատրել այն, որ  վերջերս տեղի ունեցած ՀԱԿ շուրջօրյա հանրահավաքների ժամանակ ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարը Տեր–Պետրոսյանի առաջ անգամ զուգարանները չբացեց, քանի որ նրանից այլևս ակնկալիք չուներ։
Ութնօրյա հանրահավաքների դադարեցումից հետո Բաղրամյան 26–ում, թերևս, հաշվում էին, որ զուգարանները փակելով վերջնականապես շարքից հանել են ՀԱԿ–ին, կոալիցիոն հուշագիր պարտադրելով ոչնչացրել են  «գործընկերոջը»՝ ԲՀԿ–ին ու մնում է միայն ինտենսիվացնել «ազատ, բայց սերժատու» մամուլի միջոցով ՀՀԿ–ի վարկաբեկումը և վերջ՝ քաղաքական դաշտի անապատացումն իրողություն կդառնա և իրենք կոկա–կոլայի պես ընդմիշտ կլինեն, սակայն  խաղաքարտերը խառնեց Ծառուկյանն իր վերջին հարցազրույցով։
ԲՀԿ առաջնորդն ասաց, որ նախագահական ընտրությունների թեմային կանդրադառնա ԱԺ ընտրություններից հետո, իսկ խորհրդարանական ընտրություններին էլ կմասնակցի կոալիցիայից անջատ։ Ըստ այդմ՝ փետրվարի 17–ին ստորագրված կոալիցիոն նոր հուշագիրը կարելի է առ ոչինչ համարել, որովհետև Ծառուկյանն իր ձևակերպումներով այն, փաստացի, պատռեց։
Սարգսյանն ու իր երիտշրջապատը դրանից հետո հունից դուրս եկան և փորձեցին կոալիցիոն նոր հուշագիր ստորագրել տալ ԲՀԿ–ին, սակայն դա նրանց մոտ չստացվեց։ Չստացվեց, քանզի այժմյան իրավիճակն էականորեն տարբերվում է փետրվարյան շրջանից։ Նախ ԲՀԿ–ն է ավելի ամրացել, իսկ Սարգսյանն իր «տիրացու» վարչապետի հետ միասին է՛լ ավելի է դեվալվացվել հասարակության ու պետական ապարատի մոտ։ Բացի այդ՝ ՀԱԿ–ն այս անգամ չմտավ անպատվաբեր և հաճախորդացման տանող խաղի մեջ ու չցանկացավ Դավիթ Շահնազարյանին ուղարկել սերժանպաստ ասուլիս հրավիրելու։ Ավելին՝ ՀԱԿ–ի ներկայացուցիչները հիմա նշում են, թե որոշակի հանգամանքների առկայության դեպքում չեն բացառում ԲՀԿ–ի հետ համագործակցությունը։ Ասել է թե՝ Ռոբերտ Քոչարյանով ու ԲՀԿ–ով Տեր–Պետրոսյանին վախեցնելու և ՀԱԿ առաջնորդին որպես «էջմիածնական միաբան» օգտագործելու, ինչպես նաև Տեր–Պետրոսյանով «յուրայինների» դեմ դուրս գալու սերժսարգսյանական մեխանիզմը, որը գործում էր 2008ից ի վեր, հիմա խափանվել է և բերել նրան, որ «նախաձեռնողականները» խուճապի են մատնվել ու դեպրեսիայի մեջ ընկել։
Սերժ Սարգսյանին ու նախագահական նստավայրում հայտնված «ինքնաթիռի մսի» սիրահար խունվեյբիններին հիմա ոչինչ չի մնում, քան ջղաձգորեն արձագանքել ՀԱԿ–ի ներկայիս պահվածքին, «պատի հետևում թաքնվելով» էժանագին քարոզարշավ վարել Ծառուկյանի դեմ և համակերպվել կոտրած տաշտակի (կամ եթե կուզեք՝ կոտրած կերակրատաշտակի) առջև հայտնվելու փաստի հետ ճիշտ այնպես, ինչպես «Ոսկե ձկնիկը» հեքիաթի ծերուկը։

Серж Саргсян и сказка о золотой рыбке
Занимающий пост президента Республики Армения Серж Саргсян потихоньку оказывается в роли старика из сказки о золотой рыбке. Мало того, что он стал президентом по стечению обстоятельств, так еще хочет править десятилетиями подобно Каддафи и Мубараку, превращая Армению в страну, управляемую лозунгом «одна нация, один олигарх, один дьячок, один зять».
Для достижения вышеуказанной цели Саргсян поставил задачу уничтожить политическое поле и окружить себя политическими деятелями вроде Артура Багдасаряна, Арташеса Гегамяна, Виктора Даллакяна и Аршака Садояна. То есть, Саргсян не представляет партнерские отношения и является сторонником лишь клиентизации. В этом причина того, что в феврале этого года начался поход против партии «Процветающая Армения», поскольку она является самостоятельным субъектом, а стремящийся к туркменбашизму Саргсян никак не может «переварить» этого.
Как известно, при содействии возглавляемого Левоном Тер-Петросяном Армянского национального конгресса и с применением различных рычагов, в начале этого года у Гагика Царукяна выклянчили подпись под новым коалиционным меморандумом. Правда, тогда лидер ППА заявил, что подписывает меморандум, чтобы президент чувствовал себя уверенно во время переговоров по Карабахскому вопросу, но было очевидно, что Царукян, оказавшись наедине против «уличной» оппозиции и премьерского ресурса, на этом этапе пошел навстречу желанию президентского дворца вынужденно, имея при этом решительность вернуть утраченное и сохранить свою самостоятельность.
После подписания нового коалиционного меморандума прошли месяцы. В этот период АНК играл роль гаранта стабильности власти и думал, что сможет получить политические дивиденды посредством «диалога», но, как и ожидалось, жестоко обманулся и в дальнейшем понял, что его «кинули».
После подавления в стране революционной волны конгрессовцы, естественно, больше не были нужны Саргсяну. Именно этим нужно объяснить то, что во время состоявшихся недавно круглосуточных митингов АНК «гибкий» лидер РПА не выполнил даже просьбу Тер-Петросяна открыть туалеты, поскольку с того больше нечего было взять.
После прекращения восьмидневного митинга, в президентском дворце, наверное, посчитали, что, закрыв туалеты, окончательно вывели АНК из строя, а, навязав коалиционный меморандум, уничтожили своего «партнера» - ППА, и остается лишь активизировать процесс дискредитации РПА посредством «свободной, но подсержевской» прессы, чтобы опустынивание политического поля стало реальностью и они правили вечно. Однако этим планам помешал Царукян, смешав своим последним интервью все карты.
Лидер ППА сказал, что затронет тему президентских выборов лишь после парламентских, на которых примет участие отдельно от коалиции. В соответствии с этим, подписанный 17-го февраля новый коалиционный меморандум можно считать аннулированным, поскольку своими формулировками Царукян, фактически, разорвал его.
После этого Саргсян и его молодчики вышли из себя и попытались добиться от ППА подписания нового коалиционного меморандума, однако это им не удалось. Не удалось, поскольку нынешняя ситуация существенно отличается от февральской.
Во-первых, ППА укрепила свои позиции, а Саргсян вместе со своим «дьячком» премьером еще больше девальвировались в глазах общества и госаппарата. Во-вторых,  АНК на этот раз не вошел в ведущую к клиентизации позорную игру и не пожелал отправлять Давида Шахназаряна на просержевские пресс-конференции.
Более того, представители АНК сейчас отмечают, что при наличии определенных обстоятельств они не исключают сотрудничество с ППА. Иными словами, действовавший с 2008г. саргсяновский механизм запугивания Левона Тер-Петросяна Робертом Кочаряном и ППА, а также использования его в качестве «эчмиадзинского монаха» и инструмента борьбы против «своих» сейчас нарушен и привел к тому, что «инициативники» запаниковали и впали в депрессию.
Сержу Саргсяну и оказавшимся в президентском дворце любящим «мясо самолета» хунвейбинам сейчас не остается ничего другого, как нервно реагировать на нынешнее поведение АНК, исподтишка проводить дешевую пропаганду против Царукяна и смириться с тем, что оказались у разбитого корыта (или, если угодно, у разбитой кормушки) точно так же, как старик из сказки о золотой рыбке.