ԼՂ-ում վառելիքի պահեստում տեղի ունեցած պայթյունից վիրավորների թիվն անցնում է 200-ը, 7 մարդ հիվանդանոցում մահացել է
Ստեփանակերտ-Ասկերան ավտոճանապարհի հարակից տարածքում` բենզինի պահեստում սեպտեմբերի 25-ին տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով վիրավորների թիվն անցնում է 200-ը, Մեծամասնության առողջական վիճակը ծանր է կամ ծայրահեղ ծանր։ Այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի էջում տեղեկացրել է Լեռնային Ղարաբաղի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը։
«Լեռնային Ղարաբաղի բժշկական հնարավորությունները բավարար չեն մարդկանց կյանքը փրկելու համար։
Սանիտարական ավիացիան պետք է շատ շտապ վայրէջք կատարի՝ մարդկանց կյանքեր փրկելու համար։
Շատ շտապ, առանց հապաղելու»,-նշել է ԼՂ ՄԻՊ-ը։
Ասկերանի շրջանում սեպտեմբերի 25-ին վառելիքի պահեստում տեղի ունեցած խոշոր պայթյունի հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն», «Արևիկ» ԲՄ, Իվանյանի բուժական կետ և ռուս խաղաղապահների բուժկետում ընդունել են ընդհանուր առմամբ 290 հիվանդ` տարբեր աստիճանի այրվածքներով։
Նրանց հիմնական մասը տեղափոխվել է «Հանրապետական բժշկական կենտրոն»։
Ցավոք սրտի, 7 տուժածի կյանք հնարավոր չէր փրկել և նրանք մահացել են հիվանդանոցում։
Պայթյունից տուժած տասնյակ մարդիկ դեռևս գտնվում են ծայրահեղ ծանր վիճակում։
«13 չճանաչված մարմին տեղափոխվել է «Դատաբժշկական փորձաքննության բյուրո»։
Բազմաթիվ անձինք անհետ կորած են համարվում, քանի որ պայթյունի հետևանքով այրվել են և նրանց վերաբերյալ լրացուցիչ տվյալներ պետք է ճշտվեն»,-հայտնել են ԼՂ առողջապահության նախարարությունից՝ ընդգծելով, որ Ստեփանակերտում գտնվող բժիշկներն ու բուժանձնակազմն այս ծանր և սուղ պայմաններում կատարում են ամեն հնարավորը՝ վիրավորների կյանքը փրկելու համար: Զարգացումների վերաբերյալ լրացուցիչ տեղեկություններ կհայտնենք։

Взрыв бензоколонки в Степанакерте: 290 пострадавших, 20 погибших, многочисленные пропавшие без вести (видео)
Более 200 человек ранены в результате взрыва в Степанакерте, сообщил омбудсмен Арцаха Гегам Степанян.
Состояние большинства пострадавших тяжелое, либо крайне тяжелое.
По словам Степаняна, возможности медучреждений Арцаха недостаточны для спасения жизней. Срочно необходима перевозка людей санитарной авиацией.
Взрыв прогремел на трассе Степанакерт-Аскеран в понедельник вечером. По предварительным данным, взорвался резервуар с топливом. В результате сильного взрыва есть погибшие и пострадавшие.
В результате взрыва на складе с топливом в Степанакерте подтверждена гибель 20 человек, сообщает Минздрав Арцаха.
В медцентры были госпитализированы 290 пострадавших с ожогами различной степени тяжести.
7 человек скончались в больнице. Тела 13 не опознаны. Десятки человек находятся в крайне тяжелом состоянии.