Հայաստանի բոլոր խնդիրները բխում են Հայաստանի ներկայիս ղեկավարությունից․ Սերգեյ Ցեկով (տեսանյութ)
Ռուսաստանի Դաշնության խորհրդի միջազգային գործերի կոմիտեի անդամ Սերգեյ Ցեկովը Alpha News-ի հետ զրույցում մեկնաբանել է Հայաստանի խորհրդարանի որոշումը՝ վավերացնել միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրությունը:
Սենատորի խոսքով՝ այդ ամենը ի վնաս Հայաստանի է։
«ՄՔԴ-ի այս կանոնադրության վավերացումը միայն ի վնաս Հայաստանի Է։ Եթե ինչ-որ մեկը կարծում է, որ Հայաստանի կողմից ՄՔԴ-ի Հռոմի կանոնադրության ընդունումը ի վնաս Ռուսաստանի Է, նշեմ, որ դա վատացնում է հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, բայց այն, որ Հայաստանը նման որոշումներով շարունակում է վնասել իրեն, միանշանակ է, և Հայաստանի բոլոր խնդիրները, իմ կարծիքով, և ոչ միայն իմ կարծիքով, շատերն են Ռուսաստանում հասկանում, որ բխում են Հայաստանի ներկայիս ղեկավարությունից»,-ասել է ռուս քաղաքական գործիչը։
«Հայ ժողովուրդը մեզ համար բարեկամ ժողովուրդ է, հիմարություններ է անում Հայաստանի ղեկավարությունը, բայց կրկին վնասում է սեփական ժողովրդին»,-եզրափակել է Սերգեյ Ցեկովը:

Ратификация Ереваном Римского статута МУС во вред самой Армении – сенатор Сергей Цеков (видео)
Член Комитета Совета Федерации по международным делам Сергей Цеков прокомментировал «Alpha News» решение парламента Армении ратифицировать Римский статут Международного уголовного суда (МУС).
По словам сенатора, это все во вред Армении.
«То, что армяне ратифицировали этот Римский статут МУС – это все только во вред Армении. Если кто-то думает, что принятие Арменией Римского статута МУС это во вред России, скажу, что это ухудшает отношения с Россией, безусловно. Но то, что Армения такими решениями продолжает вредить себе, это однозначно и все проблемы Армении, на мой взгляд, да и не только на мой взгляд, а я думаю, многие понимают это у нас в России, что они от нынешнего руководства Армении исходят», – сказал российский политик.
«Армянский народ для нас дружественный народ, да глупости делает руководство Армении, но опять-таки вредят своему народу», – заключил Сергей Цеков.