Նրանք, ովքեր սպառնում են Իրանին, կկանգնեն կործանարար պատասխանի առջև՝ ցանկացած հիմար քայլի դեպքում. Իրանի ԱԳՆ
Նրանք, ովքեր սպառնում են Իրանին, կկանգնեն կործանարար պատասխանի աջեւ՝ ցանկացած հիմար քայլի դեպքում: Այս մասին զգուշացրել է Իրանի ԱԳՆ խոսնակ Նասեր Քանանին, գրում է Mehr-ը։
Նրա խոսքով, «գրավյալ հողերում Ալ-Աքսան գրոհելու ՀԱՄԱՍ-ի գործողությունը պատասխան էր Սիոնիստական ​​ռեժիմի (Իսրայել) կրկնվող գործողություններին՝ պղծելու Ալ-Աքսա մզկիթը և Սուրբ Ալ-Ղուդսը (Երուսաղեմ), ինչպես նաև Պաղեստինի ժողովրդի դեմ ամենօրյա հանցագործությունները»։
Պատասխանելով այս գործողությանը մասնակցելու վերաբերյալ Իրանի դեմ անհիմն պնդումներին՝ նա նշել է, որ նման քաղաքականացված մեղադրանքների առաջխաղացումը պայմանավորված է Իսրայելի պարտությամբ և արդարացնում է Արևմուտքի աջակցությունը «Սիոնիստական ​​ռեժիմի արկածախնդրություններին»։
Նա նշել է, որ Իրանի և Հըզբոլլահի դեմ պահանջներ ներկայացնելը չի ​​նվազեցնում Մեծ Բրիտանիայի և ԱՄՆ-ի միջազգային պատասխանատվությունը։
«Իրանի արտգործնախարարն իր իրաքցի գործընկերոջ հետ հեռախոսազրույցում առաջարկել է Պաղեստինի հարցով Իսլամական համագործակցության կազմակերպության արտահերթ նիստ անցկացնել»,-ասել է նա։ Նրա խոսքով, նման հանդիպման անցկացումը օգնում է իսլամական երկրներին օգտագործել ներքին ու միջազգային ներուժը՝ պաղեստինյան ազգին քաղաքական ու հոգևոր, ինչպես նաև միջազգային իրավական աջակցության համար։

Те, кто угрожает Ирану, столкнутся с разрушительным ответом в случае любого глупого шага – МИД Ирана
Те, кто угрожает Ирану, столкнутся с разрушительным ответом в случае любого глупого шага, предупредил представитель МИД Ирана Нассер Канани, передает «Mehr».
По его словам, «операция ХАМАСа по штурму Аль-Аксы на оккупированных землях стала ответом на неоднократные действия сионистского режима (Израиля) по осквернению мечети Аль-Акса и Священного Аль-Кудса (Иерусалима), а также на ежедневные преступления против палестинского народа».
Отвечая на необоснованные претензии в адрес Ирана по поводу участия в этой операции, он отметил, что выдвижение таких политизированных обвинений мотивировано поражением Израиля и оправдывает поддержку Западом «авантюр сионистского режима».
Он отметил, что выдвижение претензий к Ирану и «Хезболле» не снижает международной ответственности Великобритании и США.
«В телефонном разговоре со своим иракским коллегой министр иностранных дел Ирана предложил провести внеочередное заседание Организации исламского сотрудничества по палестинскому вопросу», – сообщил он.
По его словам, проведение такой встречи помогает исламским странам использовать внутренний и международный потенциал для политической и духовной, а также международной правовой поддержки палестинской нации.