Արևմուտքի նպատակները Փաշինյանի համար «ճանապարհային քարտեզ» են. Վլադիմիր Սերգիենկո (տեսանյութ)
Քաղաքագետ Վլադիմիր Սերգիենկոն Alpha News-ի հետ զրույցում մեկնաբանել է Լավրովի հայտարարությունն այն մասին, որ Ռուսաստանը Հայաստանի միջոցով Անդրկովկասում ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի և ՆԱՏՕ-ի շահերն առաջ մղելու փորձեր է արձանագրում:
«Սա արդեն որոշակի իրադարձությունների արձանագրում է, այդ իրադարձությունների կուտակում, այդ իրադարձությունների գնահատում, որոնք խոսում են այն մասին, որ Հայաստանի կառավարությունը ոչ թե երկակի խաղ է վարում, այլ միակողմանի խաղ, որտեղ Արևմուտքի առաջնահերթություններն ու նպատակներն այսօր, պարզապես, ճանապարհային քարտեզ են Փաշինյանի համար։ Ցավոք, այն պահից, երբ Միրզոյանը եղել է Բեռլինում և չի հերքել Բերբոկի այն հայտարարությունները, թե Ռուսաստանն ապակայունացնում է տարածաշրջանը, ես տեսնում եմ միայն երկկողմանի հարաբերությունների վատթարացում։
Փաշինյանը, բացահայտ, ոչ թե երկակի, այլ միակողմանի խաղ է վարում, ընդ որում՝ նպատակը մոտավորապես, 2012-ի Ուկրաինայի նման, Հայաստանն Արևմուտքի ձեռքը հանձնելն է՝ համեմատությունից բխող բոլոր հետևանքներով։ Ըստ այդմ, նպատակը լինելու է և՛ ՆԱՏՕ-ի զորախմբի տեղակայումը, և՛ Հայաստանի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին, այս ամենն արդեն մտածված է և ներկայացվում է՝ մեղմելով արտաքին քաղաքականությունը, որպեսզի Ռուսաստանի հետ կոշտ խզում չլինի։ Ցավոք, փաստերն իրենք են վկայում»,-ասել է Սերգիենկոն։

Цели Запада являются сегодня маршрутной картой Пашиняна – Владимир Сергиенко (видео)
Политолог Владимир Сергиенко прокомментировал «Alpha News» заявление Лаврова о том, что Россия фиксирует попытки продвигать интересы США, ЕС и НАТО в Закавказье через Армению.
«Это уже констатация определенных событий, накопления этих событий, оценка этих событий, которые говорят о том, что правительство Армении ведет не двойную игру, а одностороннюю игру, в которой приоритеты и цели Запада являются сегодня просто маршрутной картой для Пашиняна. К сожалению, с момента, когда Мирзоян был в Берлине и не опроверг заявления Бербок о том, что Россия дестабилизирует регион, я вижу только ухудшение билатеральных отношений.
Пашинян ведет абсолютно не двойную, а одностороннюю игру, при этом целью является передача Армении в руки Запада на манеру Украины примерно 2012-го года, со всеми вытекающими из этого сравнения последствиями. Соответственно, целью будет и размещение контингента НАТО, и вступление Армении в НАТО, все это уже продумано и только изображается, смягчается внешняя политическая видимость, чтобы не было жесткого разрыва с Россией. К сожалению, факты говорят за себя», – сказал Сергиенко.