Հայաստանում կորոնավիրուսի նոր տարբերակ է հայտնաբերվել
Հայաստանի Հանրապետությունում արձանագրվել է սուր շնչառական վարակներով պայմանավորված ակտիվության աճ, ինչպես նաև կորոնավիրուսային հիվանդությամբ (COVID-19) պայմանավորված հիվանդացության ակտիվություն։ Միաժամանակ ՀՀ-ում դետքային համաճարակաբանական հսկողության շրջանակներում իրականացված լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքում գրիպի վիրուսի հարուցիչներ չեն հայտնաբերվել։ Տեղեկությունը հայտնում է ՀՀ առողջապահության նախարարությունը` պատասխանելով Sputnik Արմենիայի գրավոր հարցմանը։
«Այլ շնչառական վարակներից հայտնաբերվել են ռինովիրուսի, ռեսպիրատոր սինցիտիալ վիրուսի և կորոնավիրուսային հիվանդության (SARS-COV-2) հարուցիչներ, գերակշռում են կորոնավիրուսային հիվանդության (SARS-COV-2) հարուցիչները»,-ասված է գերատեսչության պատասխանում։
Նշվում է, որ Հայաստանում առաջին անգամ հայտնաբերվել է կորոնավիրուսի EG.5 (Էրիս) տարբերակը։ Նոր ենթատեսակի ախտանշաններն են հազը, փռշտոցը, գլխացավը, ջերմությունը։ Հանրապետությունում շրջանառվում են նաև XBB.1.5 (Կրակեն), XBB.1.16 (Արկտուրուս) տարբերակները։
Կորոնավիրուսի վերարտադրության ցուցանիշը կազմում է Rt=1.4։ Ավելին` Հայաստանի Հանրապետությունում 2023 թվականի սկզբից հոկտեմբերի 9-ը ներառյալ COVID–ասոցացված կավասակիանման համախտանիշ արձանագրվել է մինչև 18 տարեկան 12 երեխայի մոտ, բոլորը ստացել են համապատասխան բուժում:
Միաժամանակ ՀՀ-ում մինչ օրս կապիկի ծաղիկ հիվանդության դեպք չի արձանագրվել: Վարակի ներբերման և տարածման վտանգը Հայաստանում համարվում է ցածր։
Հիշեցնենք, որ առողջապահության նախարարությունը սուր շնչառական վիրուսային վարակների, գրիպի և կորոնավիրուսային վարակների աճի ֆոնին խորհուրդ է տալիս պատվաստել, իսկ սուր շնչառական վարակներին բնորոշ ախտանշանների դեպքում (ջերմություն, գլխացավ, մկանային ցավ, մարմնի ցավեր, կոկորդի ցավ, չոր հազ) դիմել բժշկական հաստատություններ և ժամանակին բժշկական օգնություն ստանալ:

В Армении растет число случаев заболевания COVID-19, выявлен новый штамм
В Армении зафиксирован рост заболеваемости острыми респираторными вирусными инфекциями (ОРВИ) и СOVID-19. При этом в республике пока не обнаружены возбудители вируса гриппа. Об этом «Sputnik Армения» сообщили в Минздраве в ответ на письменный запрос.
«В частности, выявлены возбудители риновируса, респираторно-синцитиального вируса и коронавирусной инфекции (SARS-COV-2). Преобладают возбудители COVID», – сообщили в Минздраве.
Отмечается, что в Армении впервые был обнаружен субвариант коронавируса - SARS-CoV-2 – EG.5 (Эрис). Симптомы нового подвида – кашель, чихание, головная боль, лихорадка. В стране также циркулируют штаммы XBB.1.5 (Кракен), Xbb.2.3 (Акрукс).
Коэффициент репродукции COVID-19 составил 1,4. При этом за первые девять месяцев 2023 года в стране было зарегистрировано 12 случаев мультисиcтемного воспалительного синдрома, ассоциированного с COVID (Кавасаки-подобный синдром), среди граждан в возрасте до 18 лет. Все они получили соответствующее лечение.
В то же время в Армении по сей день не зарегистрировано ни одного случая заражения оспой обезьян. Минздрав считает, что вероятность распространения этого заболевания в Армении низкая.
Напомним, Минздрав на фоне роста ОРВИ, гриппа и коронавирусной инфекции рекомендует проходить вакцинацию. При появлении симптомов, схожих с ОРВИ (температура, головная боль, мышечная боль, ломота в теле, боль в горле, сухой кашель, насморк), ведомство настоятельно просит обратиться в медучреждение для сдачи теста и получения своевременной медпомощи.