Բրյուսելում հրաձգության հետևանքով 2 շվեդ է սպանվել․ Բելգիա-Շվեդիա ֆուտբոլային խաղը դադարեցվել է (լուսանկար)
Բրյուսելի կենտրոնում հոկտեմբերի 16-ի ուշ երեկոյան տեղի ունեցած հրաձգության ժամանակ երկու մարդ է զոհվել, ևս մեկը՝ վիրավորվել։ Կասկածյալը միջադեպից հետո համացանցում տեսանյութ է հրապարակել՝ հայտարարելով, որ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման անդամ է։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Reuters-ի հրապարակումը։
_131449448_mediaitem131449447.jpg (80 KB)
Հրաձիգը փախուստի է դիմել, իսկ Բելգիայի և Շվեդիայի միջև ֆուտբոլային խաղն առաջին խաղակեսից հետո դադարեցվել է։ Բելգիան բարձրացրել է երկրում ահաբեկչության սպառնալիքը ամենաբարձր մակարդակի։
Երկու սպանվածները Շվեդիայի քաղաքացիներ են, որոնք կրում էին Շվեդիայի ֆուտբոլային թիմի շապիկներ, իսկ վիրավորը՝ տաքսու վարորդ։ Ըստ Բելգիայի դաշնային դատախազի՝ հարձակման հնարավոր շարժառիթը կարող է լինել այն, որ զոհերն ազգությամբ շվեդ են։
Ավելի քան 35 000 մարզասերներ, որոնք գտնվում էին մարզադաշտում՝ դիտելու Բելգիա-Շվեդիա ֆուտբոլային խաղը, մնացել են մարզադաշտում, մինչև կեսգիշերից առաջ սկսվել է նրանց տարհանումը։ Ըստ The Guardian պարբերականի՝ ոստիկանությունը անվտանգության հատուկ միջոցառումներ է ձեռնարկել շվեդների համար՝ ուղեկցելով նրանց մինչև օդանավակայան։
JW7B3JF52JIDLOJY3PJRSZZEIY.jpg (6.44 MB)
Կասկածյալը սոցիալական ցանցերում հրապարակած տեսանյութում հայտարարել է, որ «Ալլահի մարտիկ է»։
Բելգիայի վարչապետ Ալեքսանդր դե Կրոն ցավակցություն է հայտնել Շվեդիայի վարչապետին Բրյուսելում այդ երկրի քաղաքացիների սպանության կապակցությամբ։
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, որը հարձակման պահին այցով գտնվում էր Ալբանիայում, հայտարարել է․ «Եվրոպան ցնցված է»։

Двое шведов погибли в результате стрельбы в Брюсселе: футбольный матч Бельгия- Швеция был приостановлен (фото)
В результате стрельбы в центре Брюсселя поздним вечером 16 октября 2 человека были убиты, еще 1 получил ранение. После совершения этого акта, исполнитель опубликовал в интернете видеозапись, в которой заявил, что он – член террористической группировки ИГ. Об этом сообщает «Арменпресс» со ссылкой на «Reuters».
Стрелявший убежал, а футбольный матч между Бельгией и Швецией был остановлен после первого тайма. Бельгия подняла угрозу терроризма в стране на самый высокий уровень.
Двое убитых – граждане Швеции, они были одеты в футболки шведской футбольной команды, ранение получил водитель такси. По мнению федерального прокурора Бельгии, возможным мотивом нападения могло быть то, что жертвы были шведами.
Более 35 000 болельщиков оставались на стадионе до тех пор, пока около полуночи началась их эвакуация. По данным «The Guardian», полиция приняла особые меры безопасности для шведов, сопроводив их в аэропорт.
В видеозаписи, опубликованной в социальных сетях, подозреваемый заявил, что он – «воин Аллаха».
Премьер-министр Бельгии Александр де Кро выразил соболезнования премьер-министру Швеции в связи с убийством граждан этой страны в Брюсселе.
Президент Франции Эммануэль Макрон, находившийся с визитом в Албании во время нападения, отметил: «Европа в шоке».