Արևմուտքը Հայաստանին սպառնում է պատերազմով, իսկ Ադրբեջանին՝ պատժամիջոցներով (տեսանյութ)
Անցյալ շաբաթ պաշտոնական Մոսկվան հստակ ուրվագծեց Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցման և ստորագրման գործընթացը վերահսկողության տակ վերցնելու իր ցանկությունը։ Այսպես, Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի փոխնախարար Միխայիլ Գալուզինը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կնքվելիք խաղաղության պայմանագիրը պետք է հստակ սահմանի Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքներն ու անվտանգությունը, իսկ Մոսկվան, ըստ նրա, կողմերին մտքեր է փոխանցել այս առնչությամբ:
Ռուսաստանի Դաշնության նկրտումները էլ ավելի հստակորեն ամրապնդվեցին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կողմից, ով ոչ միայն հայտարարեց, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև համաձայնագրի ստորագրման համար խոչընդոտներ չկան, այլև նշեց, որ ռուսական կողմն ի վիճակի է և պատրաստ է բանակցություններն ընդունել Մոսկվայում։ Պուտինի խոսքով, ռուսական կողմը համաձայն է, անհրաժեշտության դեպքում, Մոսկվայում բանակցություններ կազմակերպել, ցանկացած ձևաչափով։ Խոսքը, ի թիվս այլ հարցերի, Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների և փորձագետների միջև բանակցությունների մասին է։
Ակնհայտորեն, Մոսկվայի այս խոստումները չէին կարող հավանության արժանանալ ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի կողմից, ինչպես նաև չէին կարող մնալ առանց պաշտոնական Վաշինգտոնի և Բրյուսելի արձագանքի։ Եվ, դատելով մի շարք գործընթացներից, որոշվել է միանգամից ճնշում գործադրել և՛ Երևանի, և՛ Բաքվի վրա, որպեսզի կողմերը «վերջին պահին» չհրաժարվեն արևմտյան բանակցային հարթակում համաձայնագիր ստորագրելուց, որը վերջնականապես պետք է լեգիտիմացնի և ավարտին հասցնի տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքական պատկերի փոփոխության գործընթացը՝ Ռուսաստանի Դաշնության արտաքսումը Անդրկովկասից։
Այսպիսով, այն բանից հետո երբ Միխայիլ Գալուզինը հնչեցրեց համաձայնագրում Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքներն ու անվտանգությունը հստակորեն ամրագրելու գաղափարը, և այդ կապակցությամբ Ռուսաստանի Դաշնությունից առաջարկների առկայությունը (ակնհայտ է, որ այդ առաջարկները ներառելու են Արցախում ռուս խաղաղապահների գտնվելու ժամկետի երկարաձգումը), ԵԽԽՎ-ն բանաձեւ է ընդունել Արցախի վերաբերյալ, որտեղ արձանագրվել են «էթնիկ զտումների հիմնավոր կասկածները»։
Սա «դեղին քարտ» է Իլհամ Ալիևի համար, որը չի կարող չհասկանալ, որ ինչպես էթնիկ զտումներից հետո Լեռնային Ղարաբաղ այցելած ՄԱԿ-ի առաքելությունը, այնպես էլ մի շարք այլ միջազգային կազմակերպություններ արձանագրել են Արցախում Ադրբեջանի կողմից իրականացված մի շարք հանցագործություններ, սակայն քաղաքական նպատակահարմարությունից ելնելով, նրանք ներկայումս ձեռնպահ են մնում այս տեղեկատվության հրապարակումից՝ սպասելով իրավիճակի հանգուցալուծմանը՝ արևմտյան բանակցային հարթակում խաղաղության պայմանագրի ստորագրմամբ։
Ակնհայտ է, եթե «Ալիևը հիասթափեցնի», ապա նրան կհիշեցնեն Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումները, 44-օրյա պատերազմի ընթացքում ֆոսֆորային զենքի կիրառումը և նրա բազմաթիվ օֆշորային հաշիվները Արևմուտքում։ Չի կարելի բացառել նույնիսկ, որ Բաքվում, 2020 թվականի ամռան օրինակով, կարող են կրկնվել զանգվածային անկարգությունները, երբ Թուրքիան ակտիվացրեց Ադրբեջանում իր բոլոր գործակալներին՝ Ալիևին ընտրության առաջ կանգնեցնելով՝ կամ պատերազմ ընդդեմ Հայաստանի ու Արցախի, կամ հեղափոխության միջոցով իշխանության կորուստ։
Իր հերթին, ամերիկյան Politico պարբերականը, վկայակոչելով ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենի կողմից, իբր, ասված խոսքերը, հաղորդել է, որ Բլինկենի ղեկավարած գերատեսչության տվյալների համաձայն՝ «ադրբեջանական զինուժը կարող է ներխուժել Հայաստանի հարավային շրջաններ առաջիկա մի քանի շաբաթվա ընթացքում» (Սյունիքում – խմբ.): Սա նաև ազդանշան է Հայաստանին, որ Արևմտյան բանակցային հարթակում խաղաղության պայմանագիր ստորագրելուց հրաժարվելը Հայաստանի համար հղի է նոր ռազմական էսկալացիայով։
Կարող եք հարցնել՝ ո՞վ է պատասխանատու լինելու նոր էսկալացիայի համար, եթե Արևմուտքը ճնշում գործադրի և՛ Բաքվի, և՛ Երևանի վրա։
Նախ՝ Ալիևի հետ կարող են կրկնել 2020 թվականի ամառվա հնարքը, երբ Ադրբեջանի ներսում տեղի ունեցող գործընթացները նրան մղեցին պատերազմ սկսելու, և երկրորդ՝ Ձեզնից որևէ մեկը լսե՞լ է արդյոք հավաստիացում, որ 2020 թվականին Թուրքիայի կողմից մեր տարածաշրջան բերված ահաբեկիչները լքել են տարածաշրջանը 44-օրյա պատերազմից հետո:
Արեւմուտքին այնքան էլ չի մտահոգում թե՛ Հայաստանի, թե՛ Ադրբեջանի ճակատագիրը։
Վաշինգտոնին, Լոնդոնին և Բրյուսելին անհրաժեշտ է խաղաղության պայմագրի ստորագրումը արևմտյան հարթակում, որպեսզի չկայանա Հյուսիս-Հարավ նախագիծը, որը, ի թիվս այլ բաների, ապահովում է Ռուսաստանի Դաշնության միացումը Իրանի երկաթուղային համակարգին: Եվ եթե սրա համար պետք է տարածաշրջանում եւս մի քանի պատերազմ սանձազերծել, ապա դա կարվի, եթե սրա համար պետք է շանտաժի ենթարկել Ալիեւին կամ Փաշինյանին, ապա դա նույնպես կարվի։
Թեև, դատելով նրանից, որ Նիկոլ Փաշինյանի ընտանեկան թերթը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին անվանում է «նեղացած հարս», իսկ ինքը՝ «հեղափոխական առաջնորդը», Հայաստանի մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ում բոյկոտելուց հետո անցել է ԱՊՀ-ում Հայաստանի մասնակցությունը բոյկոտելուն, Փաշինյանի ռազմավարական ընտրությունն արդեն արված է, սրանից բխող բոլոր հետևանքներով՝ թե՛ իր, թե՛ ողջ Հայաստանի համար…

Запад угрожает Армении войной, а Азербайджану санкциями (видео)
На прошлой неделе официальная Москва чётко обозначила своё стремление взять в свои руки процесс согласования и подписания мирного договора между Ереваном и Баку. Так, заместитель министра иностранных дел РФ Михаил Галузин заявил о том, что мирный договор между Азербайджаном и Арменией должен четко фиксировать обеспечение прав и безопасности армян Нагорного Карабаха, а Москва, по его словам, предоставила сторонам идеи на этот счёт.
Ещё более однозначно стремления РФ закрепил президент России Владимир Путин, который не только завил о том, что препятствий для подписания договора между Арменией и Азербайджаном нет, но и отметил, что российская сторона может и готова принять переговоры в Москве. По словам Путина, российская сторона согласна и с организацией в Москве переговоров, если потребуется, в каком угодно формате. Речь идет, в том числе, о переговорах министров иностранных дел и экспертов Армении и Азербайджана.
Очевидно, что данные посылы Москвы не могли быть одобрены США и ЕС, а также не могли остаться без реакции официальных Вашингтона и Брюсселя. И судя по ряду процессов, было принято решение оказывать давление сразу и на Ереван и на Баку, для того чтобы стороны «в последний момент» не отказались от подписания договора на Западной переговорной площадке, что должно окончательно легитимизировать и финализировать процесс смены геополитического облика региона, с выдворением РФ из Закавказья.
Так, спустя несколько дней после того как Михаил Галузин озвучил идею о чёткой фиксации в договоре обеспечения прав и безопасности армян Карабаха, и наличия на этот счёт у РФ предложений (очевидно, что предложения эти будут включать и продление срока пребывания российских миротворцев в Арцахе), в ПАСЕ приняли резолюцию по Карабаху, в которой были зафиксированы «обоснованные подозрения в этических чистках и вероятность оспаривания мандата Азербайджана».
Это «жёлтая карточка» для Ильхама Алиева, который не может не понимать, что как Миссия ООН, посетившая Карабаха после этнической чистки, так и целый ряд иных международных организаций зафиксировали целый ряд преступлений совершённых Азербайджаном в Карабахе, однако в силу политической целесообразности на данный момент воздерживаются от публикации данный сведений, ожидая разрешения ситуации с подписанием мирного договора на Западной переговорной площадке. Очевидно, что если «Алиев подведёт», то ему припомнят и этнические чистки в Карабахе, и применения фосфорного оружия в дни 44-дневной войны, и множество его офшорных счетов на Западе, и даже не исключены массовые волнения в Баку, по примеру лета 2020 года, когда Турция активизировала всю свою агентуру в Азербайджане, поставив Алиева перед выбором: либо война против Армении и Арцаха, либо потеря власти путём революционных потрясений.
В свою очередь, американское издание «Pоlitico», ссылаясь на слова якобы сказанные госсекретарём США Энтони Блинкеном сообщило о том, что по данным возглавляемого им ведомства, «военные Азербайджана могут в ближайшие несколько недель вторгнуться в южные районы Армении» (в Сюник – ред.). Это же является сигналом уже Армении, о том, что отказ от подписания мирного договора на Западной переговорной площадке чреват для РА новой военной эскалацией.
Вы можете спросить, а кто будет ответственен за новую эскалацию, если Запад давит и на Баку, и на Ереван?
Во-первых, с Алиевым могут повторить трюк лета 2020 года, когда процессы внутри Азербайджана подтолкнули его к развязыванию войны, а во-вторых, кто-то из Вас слышал, чтобы привезённые в наш регион Турцией в 2020 году террористы покинули регион после 44-дневной войны?
Запад не сильно беспокоят интересны как Армении, так и Азербайджана.
Мирный договор на Западной площадке нужен Вашингтону, Лондону и Брюсселю для того, чтобы проект МТК «Север-Юг», обеспечивающий в числе прочего, подключение РФ к железнодорожной системе Ирана не был реализован. И если для этого нужно будет развязать ещё несколько войн в регионе – то это будет сделано, если для этого следует шантажировать Алиева или Пашиняна – то и это будет сделано.
Хотя, судя по том, что семейная газета Никола Пашиняна называет президента РФ Владимира Путина «обиженной невестой», а сам «революционный лидер» после бойкота участия Армении в ОДКБ переключился и на бойкот участия Армении в СНГ, стратегический выбор Пашиняна уже сделан, со всеми вытекающими отсюда обстоятельства и для него самого и для Армении в целом…