Փաշինյանի վարած քաղաքականությունը կարող է հանգեցնել նոր զոհերի հայ ժողովրդի համար․ ռուս քաղաքագետ (տեսանյութ)
Ռուս քաղաքագետ Վլադիմիր Շապովալովը Alpha News-ի հետ զրույցում մեկնաբանել է Ռուսաստանի դերը հայ-ադրբեջանական հակամարտությունում։
Ըստ քաղաքագետի՝ Ռուսաստանը եղել և մնում է հայ ժողովրդի միակ դաշնակիցն ու բարեկամը:
«Ռուսաստանը Հայաստանի դաշնակիցն է ՀԱՊԿ շրջանակներում, և Ռուսաստանը չի պատրաստվում հրաժարվել այդ դաշինքից, քանի որ տասնամյակներ շարունակ և պատմական հետ հայացք գցելով՝ Ռուսաստանը եղել և մնում է հայ ժողովրդի միակ դաշնակիցն ու բարեկամը։
Երկար տարիներ Ռուսաստանը օգնել և փրկել է հայ ժողովրդին, և այս պահին միայն Ռուսաստանի դիրքորոշումն է կանխել արյունահեղությունը Ղարաբաղում։ Ռուսական ռազմաբազայի առկայությունը, ինչպես նաև Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև դաշնակցային պայմանագիրը միակ երաշխիքն է տարածաշրջանում լարվածության հետագա սրման դեմ»,-ասել է Շապովալովը։
Փորձագետի կարծիքով, Հայաստանի ներկայիս ղեկավարության դիրքորոշումն ուղղված է ռուս-հայկական միության կազմաքանդմանը և նոր հարաբերությունների զարգացմանն արևմտյան երկրների հետ։
«Հայաստանի ներկայիս ղեկավարության վարած քաղաքականությունը մի քաղաքականություն է, որը Նիկոլ Փաշինյանին հասցրեց սնանկության, կորստի, կապիտուլյացիայի և կարող է հանգեցնել նոր զոհերի հայ ժողովրդի համար: Հետևաբար, Ռուսաստանի դիրքորոշումը կարևոր դեր է խաղում, բայց Ռուսաստանը չի կարող օգնություն ցուցաբերել Հայաստանին այն իրավիճակում, երբ երկրի ղեկավարության քաղաքական էլիտան իրականում շահագրգռված չէ պաշտպանել Հայաստանի ազգային շահերը։
Ռուսաստանն, իհարկե, լավ հարաբերություններ է պահպանում և կպահպանի Հայաստանի հետ, հայ ժողովրդի հետ՝ շնորհիվ այն հնարավորությունների, որ ունի մեր երկիրը և պաշտպանելու է իր դաշնակցի շահերը։ Բայց, ինչպես գիտեք, հենց Հայաստանի ղեկավարն էր իր հայտարարություններով ու որոշումներով փաստացի ապահովել Ադրբեջանի կողմից իրականացված գործողությունների օրինականությունը, այդ թվում՝ Ղարաբաղի դեմ ռազմական գործողությունները»,-եզրափակել է փորձագետը։

Проводимая Пашиняном политика может привести к дальнейшим жертвам для армянского народа – российский политолог (видео)
Российский политолог Владимир Шаповалов прокомментировал «Alpha News» роль позиции России в армяно-азербайджанском конфликте.
По словам политолога, Россия являлась и является единственным союзником и другом армянского народа.
«Россия является союзником Армении в рамках Организации Договора о коллективной безопасности и Россия не собирается отказываться от этого союза. На протяжении многих десятилетий и в исторической ретроспективе Россия являлась и является единственным союзником и другом армянского народа. На протяжении многих лет Россия выручала, спасала армянский народ и в настоящий момент только позиция России предотвратила кровопролитие в Карабахе.
Наличие российской военной базы, а также союзного соглашения между Россией и Арменией является единственной гарантией против дальнейшей эскалации напряженности в регионе», – сказал Шаповалов.
По мнению эксперта, позиция нынешнего руководства Армении направлена на демонтаж российского и армянского союза и на развитие новых отношений со странами Запада.
«Политика, которую проводит нынешнее руководство Армении, является политикой, которая привела Никола Пашиняна к банкротству, к потере, к капитуляции и может привести к дальнейшим жертвам для армянского народа. Поэтому позиция России играет важную роль, но Россия не может оказать помощь Армении в ситуации, когда сами армянские политические элиты руководства страны фактически не заинтересованы в защите национальных интересов Армении.
Россия, разумеется, сохраняет и будет сохранять добрые отношения с Арменией, с армянским народом в силу тех возможностей, которые есть у нашей страны, будет защищать интересы своего союзника. Но как известно, именно руководитель Армении своими декларациями, заявлениями и решениями фактически обеспечил легитимность тех действий, которые совершил Азербайджан, в том числе, военных действий в отношении Карабаха», – заключил эксперт.