Իրիկունը 11-ին` մեր հայաթը
Սեփական ուժերի հանդեպ թերահավատությունը, սեփական կառավարության գործունեության պատճառով չքավորությունն ու հուսահատությունը հասցրել են նրան, որ հայ հասարակությունը իր բոլոր կարևոր խնդիրների լուծումը, հուսալքությունից դրդված, պատկերացնում է միայն դրսի ուժերի հետ:
Այս խնդիրը,  Ղարաբաղյան հաղթանակի հետ կապված, մի անգամ փայլուն վերլուծել էր Վազգեն Սարգսյանը: Բայց դա տարիներ առաջ էր ու այլ Հայաստան էր:
Հիմա Թուրքիայի հետ սահմանի բացումը պայմանավորում ենք Քլինթոնի տրամադրությամբ, Ցեղասպանության ճանաչումը՝ Սարկոզիի ընտրությամբ, Ղարաբաղի խնդրի լուծումը` Մեդվեդևի հավեսով, իսկ Հայաստանի հաջորդ նախագահի ընտրությունը` Պուտինի վերադարձով:
Ստեղծվել է մի վիճակ, երբ մենք պլանավորում ենք մեր ապագան  դրսի ուժերի կիսաիրական-կիսահորինած ռեսուրսների հաշվին, իսկ մեր հակառակորդը` սեփական հզորության: Ցավալին այն է, որ այս մտածելակերպը քարոզվում է իշխանության մակարդակով։ Սերժ Սարգսյանի շրջապատը ՀՀ նախագահի Սարկոզիին մոտիկից տեսնելը կամ Պուտինին ձեռքով բարև տալը ներկայացնում է որպես տիեզերական նշանակության քայլ կամ պարզապես «դաբրո» ստանալու փաստ։ Իսկ սա պետությունների վախճանի ամենակարճ ճանապարհն է:
ԱԺ-ում, լրատվավերլուծական դաշտում մի քանի օր է  քննարկվում է Ս. Սարգսյանի մոսկովյան այցը: Բայց ուր է, թե քննարկվեր այցի թեման և ստորագրված փաստաթղթերի բովանդակությունը: Փոխարենը ակտիվորեն քննարկվում էր, թե Պուտինն ինչպես ընդունեց Սերժին։ Ժպտա՞ց, թե՞ «քեֆսըզ» էր։ Լա՞վ բազկաթոռի նստեցին, թե՞ չորոտ էր … Մի խոսքով նվաստացուցիչ է, շատ նվաստացուցիչ է:
Դե քանի որ Բաղրամյան 26–ում շատ են կարևորում Պուտինի հետ հանդիպման փաստի «ռասկրուտկան» ու դեռ մի բան էլ վերահսկվող «ազատ, բայց սերժատու» լրատվամիջոցներով «դարի դաբրո» են ներկայացնում Սերժի՝ Պուտինին մոտիկից տեսնելու «մոմենտը», ուստի հետաքրքրասերներին ներկայացնենք մեր ունեցած հավաստի տեղեկությունները։ Եվ այսպես. Սարգսյանի և Պուտինի հանդիպումը եղել է շատ ուշ ժամի` 23-ի կողմերը` ինչը նոնսենս է, և էլ ավելի նոնսենս է այն, որ հանդիպումն այդ տեղի է ունեցել ոչ թե կառավարության շենքում, ինչպես հարիր է պետական այցերին, այլ տանը։ Տևողությունը եղել է շատ կարճ, չափազանց կարճ: Այսինքն՝ ստացվում է, որ Սերժ Սարգսյանին պարզապես պետք է եղել Պուտինի հետ թարմ նկար ունենալ, որպեսզի Հայաստան վերադառնալուն պես քարոզի, թե «Պուտին նամ պոմոժետ»։
Մեր կողմից նկատենք, որ Սերժ Սարգսյանի հետ տեղի ունեցածը ուրախանալու առիթ չպետք է դարձնեն գործող նախագահի հակառակորդները, քանզի սա մեր պետության այսօրվա կշռի արտացոլումն է: Ղեկավարները ժամանակի ընթացքում, բնականաբար, փոխվելու են, բայց հայրենիքը չի կարող փոխվել:
Մինչ հայաստանյան քաղաքական էլիտան «պուտինացավ» է կպել ու պատասխանատու հեռուստաընկերությունները ցուցադրում են այդքան սպասված կադրերը Մոսկվայից՝ Ադրբեջանը դարձավ ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհրդի անդամ, Յունեսկօ-ի փոխնախագահ, Թուրքիայի հետ կնքեց կարևորագույն համաձայնագրեր: Սա մեկ շաբաթվա համեմատությունն է: Ոչ ավելին:

Вечером в одиннадцать
Недооценка собственных сил, нищета и отчаяние по причине деятельности собственного правительства привели к тому, что решение всех своих важных проблем армянское общество связывает лишь с внешними силами.
В свое время эту проблему, в контексте Карабахской победы, блестяще проанализировал Вазген Саркисян. Но это было много лет назад, и это была другая Армения.
Сейчас открытие границы с Турцией мы обуславливаем настроем Клинтон, признание Геноцида – с избранием Саркози, решение Карабахской проблемы – с желанием Медведева, а избрание следующего президента Армении – с возвращением Путина.
Сложилась ситуация, когда мы планируем наше будущее с учетом полуреальных-полувыдуманных ресурсов внешних сил, а наш противник – собственного потенциала. Обидно, что этот образ мышления пропагандируется на уровне власти. Окружение Сержа Саргсяна преподносит встречу с Саркози или рукопожатие с Путиным в качестве события космического значения или факта одобрения. А это является самым коротким путем к гибели государства.
В Национальном собрании, на информационном поле визит Саргсяна в Москву обсуждался несколько дней. Но куда уж там до того, чтобы обсуждалась тема визита и содержание подписанного документа. Вместо этого активно обсуждался вопрос о том, как принял Саргсяна Путин. Улыбался или же был не в настроении? Мягкое было кресло или жесткое?.. Словом, унизительно, очень унизительно.
Ну а поскольку в президентском дворце придают большую важность раскрутке факта встречи с Путиным, да еще преподносят по подконтрольным «свободным, но подсержевским» СМИ то обстоятельство, что Серж видел Путина сблизи в качестве чего-то архиважного, то сообщим любознательным имеющиеся у нас достоверные сведения. Итак, встреча Саргсяна и Путина состоялась в очень поздний час – в районе 23:00, что само по себе является нонсенсом. Еще большим нонсенсом является то, что встреча состоялась  не в здании правительства, как подобает государственным визитам, а дома. Продолжалось всё это очень недолго. То есть, выходит, что Сержу Саргсяну просто нужно было получить свежую фотографию с Путиным, чтобы вернувшись в Армению пропагандировать, что «Путин нам поможет».
Но оппонентам президента не стоит превращать произошедшее с Сержем Саргсяном в повод для радости, поскольку это является отражением сегодняшнего веса нашего государства. Руководители, естественно, меняются, но страна остается.
Пока всё внимание политической элиты Армении приковано к Путину, а ответственные телекомпании демонстрируют долгожданные кадры из Москвы, Азербайджан стал временным членом Совета безопасности ООН, вице-президентом Генеральной конференции ЮНЕСКО, подписал с Турцией важнейшие соглашения. Это сопоставление всего лишь за одну неделю. Не более!