Ռուսաստանի իշխանությունները խորհուրդ են տալիս նոյեմբերի 13-ից Վերին Լարսի այլընտրանքային ուղիներ դիտարկել
Հյուսիսային Կովկասի մաքսային վարչությունը տեղեկացնում է, որ 2023 թվականի նոյեմբերի 13-ից մինչև ամսվա վերջ «Վերին Լարս» միջազգային անցակետի վերակառուցման շրջանակներում կապալառուն նախատեսում էՎրաստանից Ռուսաստանի տարածք մուտք գործելու ուղղությամբ անցակետի տարածքի ասֆալտապատման աշխատանքներ իրականացնել։
Ռուսաստանի Դաշնային մաքսային ծառայության տվյալներով՝ ճանապարհաշինական աշխատանքները կհանգեցնեն անցակետի տարածքի փուլային ապամոնտաժմանը, որն օգտագործվում է բոլոր կատեգորիաների տրանսպորտային միջոցների տեղաշարժի համար։
Տրանսպորտային միջոցների հոսքերի հարկադիր խառնման հետևանքով առաջացած երթևեկության դժվարությունների պատճառով Հյուսիսային Կովկասի մաքսային վարչությունը խորհուրդ է տալիս ապրանքների փոխադրման այլընտրանքային ուղիներ դիտարկել։

Власти России рекомендуют с 13 ноября рассмотреть альтернативные Верхнему Ларсу маршруты
Северо-Кавказское таможенное управление информирует, что в период с 13 ноября 2023 года и до конца месяца в рамках реконструкции МАПП Верхний Ларс подрядной организацией планируется проведение работ по асфальтированию территории пункта пропуска со стороны въезда из Грузии на территорию России.
Как сообщает Федеральная таможенная служба России, дорожно-строительные работы приведут к поэтапному выводу из эксплуатации части территории пункта пропуска, задействованной для движения всех категорий транспортных средств.
В связи с затруднением движения, обусловленным вынужденным смешением потоков автомобилей, Северо-Кавказское таможенное управление рекомендует рассмотреть альтернативные маршруты перевозки грузов.