ՀԱԿ–ը հրաժարվում է Սերժին ծառայելուց և պատրաստվում ԱԺ հերթական ընտրություններին
Հայ ազգային կոնգրեսի վերջին հանրահավաքը բավական ուշագրավ էր նրանով, որ արձանագրվեց այդ ուժի՝ մինչև այժմ կիրառած մարտավարության էական փոփոխություն։ Կոնգրեսականների և նրանց լիդերի ելույթներում հանրությանն ու քաղաքական դաշտի ակտիվ խաղացողներին ուղղված հիմնական «մեսիջները» հետևյալն էին.
1. ՀԱԿ–ն այսուհետև հրաժարվում է Սերժ Սարգսյանի կայունության երաշխիքի դերակատարումից, որը նա ստանձնել էր 2008–ի նախագահական ընտրություններին հաջորդող ամբողջ ժամանակահատվածում՝ ձգտելով հլու–հնազանդ «էջմիածնական միաբանների» տարբերակով հարաբերվել «Եղիազար Այնթապցու» հետ,
2. ՀԱԿ–ը վերանայում է ամիսներ առաջ հնչեցրած իր դիրքորոշումը՝ պահանջելով միայն Սերժ Սարգսյանի՛ անվերապահ հրաժարականը և ձգտելով կամուրջներ գցել իշխող կոալիցիան ներկայացնող որոշ շրջանակների հետ, այնինչ նախկինում Տեր–Պետրոսյանի հնչեցրած անվերապահ հրաժարականի պահանջը վերաբերում էր նաև իշխող կոալիցիային,
3. ՀԱԿ–ը պատրաստվում է հերթական խորհրդարանական ընտրություններին, ինչի մասին նրանք նախկինում խուսափում էին խոստովանել՝ շարքերի «դուխը» չկոտրելու համար հայտարարելով, թե համոզված են արտահերթ ընտրությունների անխուսափելիության մեջ։
Հարց կարող է առաջանալ, թե ինչո՞ւ Լ. Տեր–Պետրոսյանը, ով գաղափարապես աջակցեց Սերժ Սարգսյանին տխրահռչակ «ֆուտբոլային» դիվանագիտության ակտիվ շրջանում, ով ՀՀ 2–րդ և 3–րդ նախագահների հեռակա բանավեճում, ըստ էության, կատարում էր Սերժ Սարգսյանի քաղաքական փաստաբանի դերը, ով այս տարվա փետրվարին, սատարելով ՀՀ նախագահի ներիշխանական դիրքերը թեկուզև ժամանակավորապես ամրապնդող կոալիցիոն նոր հուշագրի ստորագրմանը, դարձավ նախագահական նստավայրի գործիքը, հանկարծ ու սկսեց թշնամական հռետորաբանություն կիրառել ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարի դեմ։
Բանն այն է, որ Սերժ Սարգսյանն ու իր երիտշրջապատն այնքան ագահ գտնվեցին, որ չցանկացան անգամ «էջմիածնական միաբանի» կարգավիճակ տալ մեկին, ով 2008–ի մարտի 1–ի դեպքերից հետո արեց ամեն ինչ, որպեսզի Սարգսյանի աթոռը չերերա, իսկ այս տարվա փետրվար–մարտին Հայաստանում առկա հեղափոխական տրամադրությունները մարեց՝ բավարարվելով 3 «պահանջների» ներկայացմամբ, որոնք ավելի շատ Բաղրամյան 26–ին էին պետք, քան «փողոցայիններին»։
Կոպիտ ասած՝ Սերժ Սարգսյանը «քցեց» Տեր–Պետրոսյանին ու ևս մեկ անգամ ցույց տվեց, որ գործընկերային հարաբերություններ չի պատկերացնում ու չի պատրաստվում մաս զիջել իշխանությունից, այլ ընդունում է միայն դիմացինի հաճախորդացումը։
Վերջին երկու–երեք տարիների ընթացքում այդքան անհրաժեշտ օժանդակություն ստանալով Լևոն Տեր–Պետրոսյանից՝ Սարգսյանը, իր դիրքերը հարաբերականորեն ամրացնելով, «անաղուհաց» դուրս եկավ ու շուրջօրյա հանրահավաքների ժամանակ նույնիսկ զուգարանները բացելու ՀԱԿ առաջնորդի խնդրանքը չկատարեց՝ հասկացնելով, որ նրանց կարիքն այլևս չունի։
Խաբված զգալով ու ձեռնունայն մնալով՝ Տեր–Պետրոսյանին այլ բան չէր մնում, քան հայտարարել «Հայաստանն առանց Սերժ Սարգսյանի» կարգախոսի մասին։
Նկատենք, որ այդ կարգախոսը բավական հաջող է ընտրված և որպես նախընտրական շրջանի քարոզչական տարր՝ կոնսոլիդացնող ներուժ ունի, սակայն մյուս կողմից էլ՝ այդ կարգախոսը բովանդակազուրկ է և պարզունակ, քանի որ երկրում առկա բազում խնդիրների լուծումը պայմանավորում է մեկ մարդու հեռացմամբ։
Այն, որ Սերժ Սարգսյանը պետք է հեռանա նախագահի պաշտոնից՝ այստեղ երկրորդ կարծիք լինել չի կարող մեր երկրի ապագայով մտահոգ և համակարգին ընդդիմադիր ցանկացած քաղաքացու մոտ, բայց խնդիրն այն է, որ համակարգային բարեփոխումների առումով պետք է համապատասխան գաղափարախոսություն ու ծրագիր ներկայացնել։ Ահա այստեղ է, որ Տեր–Պետրոսյանը դուրս է մնում «Հայաստանն առանց Սերժ Սարգսյանի» գլոբալ նախագծից, քանի որ «էն գլխից» հայտարարել է, թե առանց ղարաբաղյան հակամարտության և հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման Հայաստանն անվտանգության, տնտեսական զարգացման և ժողովրդագրական վիճակի բարելավման հեռանկար չունի՝ անկախ այն հանգամանքից, թե ում ձեռքում կլինի իշխանության ղեկը։ Ակնհայտ է, որ սա փակուղային մտածողություն է և դրա կրողը չի կարող ռեժիմի դեմ հանրային լայն կոնսոլիդացիա ապահովել։ Ասել է թե՝ «Հայաստանն առանց Սերժ Սարգսյանի»–ին կիրագործվի, բայց լրիվ այլ ուժերի կողմից, այն ուժերի, որոնք Հայաստանի զարգացման ու անվտանգության ապահովման ռեսուրսը երկրի ներսում են տեսնում, այլ ոչ թե Բաքվի ու Անկարայի բարի կամքի դրսևորման մեջ։
Եթե Տեր–Պետրոսյանն ուզում է իր տեղն ունենալ վաղվա Նոր Հայաստանի քաղաքական դաշտում, որը, կրկնեմ առանց Սերժ պետք է լինի, ապա նա հրապարակավ պետք է հրաժարվի վերը նշված թեզից։ Կանի՞ այդ ամենը Տեր–Պետրոսյանը, թե՞ ոչ՝ պարզ կդառնա առաջիկայում։ Իսկ առայժմ արձանագրենք, որ ՀՀ առաջին նախագահը, ի պատիվ իրեն, «X» պահից հետո կանգ առավ ու չգնաց դհոլների ու ախք–երի ճանապարհով՝ հասկանալով, որ Սարգսյանի կայունության երաշխիքի դերակատարման շարունակումը դեպի ինքնաոչնչացում տանող ճանապարհ է։
Ինչպես ցույց էր տալիս պրակտիկան՝ ՀԱԿ առաջնորդի «միաբանական» էության վրա համոզված Սերժ Սարգսյանը պարբերաբար շահագործում էր այդ հանգամանքը, բայց հիմա, երբ Տեր–Պետրոսյանը բացահայտ կերպով հրաժարվեց «նախաձեռնողականի» հետ «երկխոսելուց», վերջինս իրար է խառնվել և ստիպված քաղաքական աղբարկղից հանել նախկին հաճախորդներին։ Արդյունքում՝ Արտաշես Գեղամյանը իշխանության համար «դհոլից» վերածվեց «դըգոլի»։ Ահա այսպիսի բաներ։

АНК отказывается служить Сержу и готовится к очередным парламентским выборам
Последний митинг Армянского национального конгресса (АНК) примечателен тем, что было зафиксировано существенное изменение применявшейся до сих пор тактики данной силы. В речи конгрессовцев и их лидера можно выделить следующие направленные обществу и активным игрокам политического поля основные мессиджи:
1) АНК отныне отказывается от роли гаранта стабильности власти Сержа Саргсяна, которую он выполнял в ходе последовавшего за президентскими выборами 2008г. периода, когда Конгресс стремился в статусе рабски покорных «эчмиадзинских монахов» наладить контакт с «Егиазаром Айнтапци».
2) АНК пересматривает озвученную несколько месяцев назад свою позицию, требуя незамедлительную отставку лишь Сержа Саргсяна и стремясь наладить отношения с некоторыми кругами правящей коалиции, а озвученное Тер-Петросяном в прошлом требование незамедлительной отставки относилось и к правящей коалиции.
3) АНК готовится к очередным парламентским выборам. В прошлом они избегали признаться в этом, и, чтобы не сломить дух сторонников, заявляли о неизбежности внеочередных выборов.
Может возникнуть вопрос о том, почему Тер-Петросян, который оказал Саргсяну на активном этапе печально известной «футбольной» дипломатии идеологическую поддержку, который в заочной дискуссии между 2-м и 3-м президентами РА, по сути, исполнял роль политического адвоката Саргсяна, который содействовав в феврале этого года подписанию усиливающего позиции президента РА (правда, лишь временно) нового коалиционного меморандума, стал инструментом президентского дворца, вдруг начал применять против «гибкого» лидера РПА враждебную риторику.
Дело в том, что Серж Саргсян и его молодежь оказались настолько алчными, что не пожелали даже дать статус «эчмиадзинского монаха» человеку, который после первомартовских событий 2008г. сделал всё, чтобы кресло власти Саргсяна не пошатнулось, а в феврале-марте этого года погасил существовавшие в Армении революционные настроения, удовлетворившись выдвижением трех «требований», удовлетворение которых было больше нужно президентскому дворцу, чем «уличным».
Грубо говоря, Саргсян «кинул» Тер-Петросяна и еще раз показал, что он не признает партнерских отношений и не собирается уступать даже толики власти, а признает лишь клиентизацию оппонентов.
Относительно усилив свои позиции благодаря полученному от Тер-Петросяна в течение двух-трех последних лет столь необходимому содействию, Саргсян оказался «нехлебосольным» и во время круглосуточных митингов не выполнил даже просьбу лидера АНК открыть туалеты, дав понять, что больше не нуждается в нем.
Чувствуя себя обманутым и оставшись ни с чем, Тер-Петросяну не оставалось ничего другого, как объявить о лозунге «Армения без Сержа Саргсяна».
Заметим, что этот лозунг выбран достаточно удачно и как пропагандистский элемент предвыборного периода имеет консолидационный потенциал, но с другой стороны этот лозунг бессодержателен и примитивен, поскольку решение существующих в стране многочисленных проблем обуславливает отстранением одного человека.
Для беспокоящегося за будущее нашей страны и для любого оппозиционно настроенного гражданина не может быть сомнений в том, что Серж Саргсян должен покинуть пост президента, но проблема в том, что в плане системных преобразований нужно представить соответствующую идеологию и программу.
Вот здесь Тер-Петросян остается за бортом глобального проекта «Армения без Сержа Саргсяна», поскольку изначально заявил, что без урегулирования Карабахского конфликта и армяно-турецких отношений у Армении нет перспективы улучшения ситуации в сферах безопасности, экономического развития и демографии, независимо от того обстоятельства, в чьих руках будет находиться руль власти. Очевидно, что это тупиковое мышление и его носитель не может обеспечить широкую общественную консолидации борьбы против режима. Иными словами, лозунг «Армения без Сержа Саргсяна» будет претворен в жизнь, но совершенно другими силами – силами, которые видят ресурс для обеспечения развития и безопасности Армении внутри страны, а не в доброй воле Баку или Анкары.
Если Тер-Петросян хочет иметь свое место на политическом поле завтрашней Новой Армении, которое, повторюсь, должно быть без Сержа, то он должен публично отказаться от вышеуказанного тезиса. Пойдет на это Тер-Петросян или нет, станет известно в будущем. Сейчас же констатируем, что первый президент РА, к его чести, с определенного момента остановился и не пошел по пути клиентизации, поняв, что роль гаранта стабильности власти Саргсяна ведет к самоуничтожению.
Как показала практика, уверенный в «монашеской» сущности лидера АНК Серж Саргсян периодически злоупотреблял данным обстоятельством, но сейчас, когда Тер-Петросян открыто отказался от «диалога» с «инициативником», последний засуетился и вынужден вытащить из политической мусорки бывших клиентов. Вот такие дела.