Նման քայլերը Ռուսաստանի կողմից ընկալվելու են սվիններով. Ալեքսանդր Պերենջիևը՝ Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցության մասին (տեսանյութ)
Ռուս ռազմական քաղաքագետ Ալեքսանդր Պերենջիևը Alpha News-ի հետ զրույցում մեկնաբանել է ՆԱՏՕ-ի նախագծերին մասնակցելու Հայաստանի ցանկությունը և Գյումրիում ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի ապագան:
«Նման քայլերը Ռուսաստանն, իհարկե, սվիններով կընկալի։ Որովհետև Հայաստանը ՀԱՊԿ անդամ է, և, անշուշտ, ինչպես հասկանում եք, մենք էլ ունենք պայմանագրեր։ ՀԱՊԿ շրջանակներում կառուցվել է այն Հավաքական անվտանգության համակարգը, որի մասին խոսք է գնում։ Կա տեղեկատվության ինչ-որ փոխանակում, փոխանակում գլխավոր շտաբների, պաշտպանության նախարարության, մեր պետությունների անվտանգության խորհուրդների գծով։ Եվ ստացվում է, որ ահա այսպիսի համագործակցությունը տանում է նրան, որ պարզ չէ, թե որքանով կարելի է, ինչ չափով պետք է փոխգործակցել Հայաստանի հետ նույն Հավաքական անվտանգության շրջանակներում։ Այսինքն՝ այստեղ ինչ սահմանափակման աստիճան պետք է լինի։ Առավել ևս, որ մինչ այդ էլ հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժությունների հարցեր էին առաջանում։
Ռուսաստանն այժմ գրեթե ուղիղ առճակատման մեջ է ՆԱՏՕ-ի հետ, եթե խոսենք ոչ միայն Ուկրաինայի տարածքի, այլև, հավանաբար, ին-որ այլ տարածքների մասին»,-նշել է Պերենջիևը։
Փորձագետի կարծիքով՝ Հայաստանի և Ռուսաստանի փոխհարաբերությունները փոփոխություններ կկրեն ՆԱՏՕ-ի հետ Հայաստանի փոխգործակցության լույսի ներքո:
«Ռուսաստանն ակնհայտորեն դատապարտում է և կդատապարտի պաշտոնական Երևանի կողմից նման գործողությունները։ Ռուսաստանը խիստ քննադատաբար կհետևի այս իրավիճակին։ Եվ, հավանաբար, Ռուսաստանը կհիշեցնի ինչ-որ պայմանագրերի մասին, որոնք Հայաստանը պետք է կատարի։ Եվ, հավանաբար, բարձրացվելու է դրանց փոփոխության, դե, գուցե նաև չեղարկման հարցը։ Այսինքն՝ Հայաստանի կողմից երկակի ստանդարտների քաղաքականությունը, այն, իհարկե, ճշգրտումներ մտցնելու է ռուս-հայկական հարաբերություններում»,-կարծում է Պերենջիևը։
Անդրադառնալով Հայաստանի տարածքում ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի ճակատագրին՝ փորձագետը կարծում է, որ դրա դուրսբերումը կարող է վնասել հենց Հայաստանի անվտանգությանը։
«Ռուսաստանի համար դա կարող է ինչ-որ բալաստի թափում լինել, ինչպես ժամանակին դուրս եկանք Վրաստանից կամ Գաբալայից (Ադրբեջան)։ Հարց՝ արդյոք ռուսական բազայի դուրսբերումը սպառնալիք չէ հենց Հայաստանի համար։ Ահա թե ինչպես պետք է հարցը դնել: Իսկ Ռուսաստանի համար դա սպառնալիք չէ, դա մարտահրավեր է։ Պարզապես մարտահրավեր»,-եզրափակել է Alpha News-ի զրուցակիցը։

«Такие шаги будут восприниматься Россией в штыки»: Александр Перенджиев о сотрудничестве Армении и НАТО (видео)
Российский военный политолог Александр Перенджиев прокомментировал «Alpha News» желание Армении участвовать в проектах НАТО и будущее российской 102-ой военной базы в Гюмри.
«Такие шаги Россия, конечно, будет воспринимать в штыки. Потому что Армения член ОДКБ, и, безусловно, как вы понимаете, и у нас есть договоры. В рамках ОДКБ выстроена система той самой коллективной безопасности, о которой идет речь. Есть какой-то обмен информацией, тем более, что обмен информацией по линии Генеральных штабов, министерства обороны, по линии Советов безопасности наших государств. И получается, что вот такое сотрудничество ведет к тому, что неясно, насколько можно, в какой степени нужно взаимодействовать с Арменией в рамках той же самой коллективной безопасности. То есть, какая здесь должна быть степень ограничения. Тем более, что, как вы еще понимаете, что и до этого уже возникали вопросы совместных учений американо-армянских.
Россия сейчас находится практически в прямом противостоянии с НАТО.
Если говорить не только о территории Украины, но, наверное, и о каких-то других территориях», – отметил Перенджиев.
По мнению эксперта, взаимоотношения Армении и России претерпят изменения в свете взаимодействия Армении с НАТО.
«Россия явно осуждает и будет осуждать такие действия со стороны официального Еревана. Россия будет отслеживать данную ситуацию весьма критично. И, наверное, Россия будет напоминать о каких-то договорах, которые должна Армения исполнять. И, наверное, будет ставиться вопрос об их изменении, ну, может и отмене. То есть политика двойных стандартов со стороны Армении, она, конечно, будет вносить коррективы в российско-армянские отношения», – считает Перенджиев.
Касаясь судьбы 102-ой военной базы России на территории Армении эксперт считает, что ее вывод может больно ударить по безопасности самой Армении.
«Для России это может быть сброс какого-то балласта. Как в свое время мы вышли из Грузии или из Габалы (Азербайджан). Вопрос, не является ли сам вывод российской базы угрозой для самой Армении? Вот я думаю, как надо вопрос ставить. А для России это не угроза, это вызов. Просто вызов», – заключил собеседник «Alpha News».