Փաշինյանի՝ ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին չգնալը արևմտամետ քաղաքականության տարր է․ Բոգդան Բեզպալկո (տեսանյութ)
Ռուս քաղաքագետ Բոգդան Բեզպալկոն Alpha News-ի հետ զրույցում մեկնաբանել է Նիկոլ Փաշինյանի՝ Մինսկում կայանալիք Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գագաթնաժողովին մասնակցելուց հրաժարվելը և այդ քայլին Ռուսաստանի արձագանքը:
Փորձագետի կարծիքով՝ ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին գնալուց Փաշինյանի հրաժարումն ընդամենը նրա արևմտամետ քաղաքականության տարրերից մեկն է:
«Այս իրավիճակում ես կարծում եմ, որ Ռուսաստանը չի արձագանքի այնքան ժամանակ, քանի դեռ այդ միտումը չի հանգեցրել ինչ-որ նշանակալի քայլերի։ Նման քայլեր կարող են համարվել ՀԱՊԿ-ի, Եվրասիական տնտեսական միության ինտեգրացիոն միություններից Հայաստանի դուրս գալու ընթացակարգի մեկնարկը, Ուկրաինա զենքի զանգվածային մատակարարումը, պաշտպանական-տնտեսական և այլ ոլորտներում Ռուսաստանի հակառակորդների հետ միանշանակ թշնամական պայմանավորվածությունների կնքումը, ինչպես նաև այդ պայմանավորվածությունների իրականացումը գործնականում: Այս դեպքում, ամենայն հավանականությամբ, Ռուսաստանը պարզապես կփակի Հայաստանի համար աշխատանքային, ֆինանսական և այլ շուկաները։ Այդ դեպքում Հայաստանը կսկսի շատ մեծ տնտեսական դժվարություններ ունենալ, որոնք Եվրամիությունը չի կարողանա փոխհատուցել։ Եվ Հայաստանը կընկղմվի տնտեսական լճացման և, հավանաբար, քաղաքական անկայունության։
Բայց այն քայլերը, որոնք հիմա անում է Փաշինյանը, ակնհայտ է, դեռ կարող են ստիպել Կրեմլին զսպվել, քանի որ դրանք ավելի ցուցադրական բնույթ են կրում, քան իրական»,-եզրափակել է քաղաքագետը։

Богдан Безпалько: «Отказ Пашиняна ехать на саммит ОДКБ – элемент прозападной политики» (видео)
Российский политолог Богдан Безпалько прокомментировал «Alpha News» отказ Никола Пашиняна от участия в саммите Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) в Минске и реакцию России на этот шаг.
По мнению эксперта, отказ Пашиняна ехать на саммит ОДКБ является всего лишь одним из элементов прозападной политики армянского премьер-министра.
«В данной ситуации я считаю, что Россия не будет реагировать до тех пор, пока эта тенденция не приведет к каким-то значимым шагам. Такими шагами могут считаться начало процедуры выхода Армении из интеграционных союзов ОДКБ, Евразийского экономического союза, массовые поставки вооружения на Украину, заключение однозначно враждебных договоренностей с противниками России в оборонно-экономических и других сферах, а также реализация этих договоренностей на практике. При таком раскладе, скорее всего, Россия просто закроет для Армении трудовой, финансовый и другие рынки. В этом случае Армения начнет испытывать очень большие экономические трудности, которые Евросоюз компенсировать не сможет. И Армения погрузится в ситуацию экономической стагнации и, вероятно, политической нестабильности.
Но те шаги, которые, предпринимает Пашинян сейчас, очевидно, пока еще могут заставлять Кремль сдерживаться, потому что они носят более демонстративный характер, чем реальный», – заключил политолог.