Սերժ Սարգսյանի ծրագրերի մասին
Եվ այսպես, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի «Չինգիզ Խան» կտրելը և լրագրողների մոտ քաղաքական դաշտի «կռուտոյ» տղա խաղալը մինչև Կառավարության շենք հասնելն էր։ Դրանից հետո նա ստիպված եղավ իր մամուլի խոսնակի միջոցով հայտարարել, թե կոտրած տաշտակի մասով իրեն ճիշտ չեն հասկացել և սխալ են մեկնաբանել, այնինչ ինքն էր թափանցիկ ակնարկ արել, թե տասնյակ հոդվածների առիթ է տալիս։
Եթե նա սպառնալիքներ տեղալիս ԲՀԿ–ին չէր ի նկատի ունեցել, ապա լրագրողների ճշտող հարցին պետք է որ անմիջապես արձագանքած լիներ, ինչը նա չարեց։ Բացի այդ՝ Տ. Սարգսյանն իր խոսքում անընդհատ շեշտում էր ՀՀԿ–ի, այլ ոչ թե իշխող կոալիցիայի շուրջ համախմբվելու մասին, ինչը կրկին վկայում է, որ տվյալ պահին նա ցուցում է ստացած եղել վերջնագրերի ու շանտաժի լեզվով խոսել Գագիկ Ծառուկյանի հետ ու համոզված է եղել, որ կոալիցիոն ապահարզանը և ԲՀԿ–ի դեմ հարձակումների կազմակերպումն օրերի կամ նույնիսկ ժամերի խնդիր է։ Թե ինչ եղավ այդ ամենից հետո՝ բոլորին է հայտնի։ Այնպես որ, ոչ թե լրագրողներն էին վարչապետին սխալ հասկացել, այլ սխալը լրիվ ուրիշ տեղ պետք է փնտրել։
Ակնհայտ է, որ ներկոալիցիոն խնդիրներն իր օգտին լուծելու համար Սերժ Սարգսյանը փորձեց բլեֆի օգնությանը դիմել ու Տիգրան Սարգսյանի ինքնավստահ պահվածքով պետական ապարատին ցույց տալ, թե իբր Մոսկվայից «քարտ բլանշ» է ստացել և այնպիսի «դաբրո» ունի, ասենք, Վ. Պուտինից, որ  անգամ վարչապետի պես «հեզաճկուն» գործիչն է արդեն իրեն թույլ տալիս մատ թափ տալ բոլորի վրա։ Սակայն բլեֆն այդ չանցավ և Բաղրամյան 26–ին այլ բան չէր մնում, քան հետ պտտեցնել Տիգրան Սարգսյանի ասածները՝ անհարմար վիճակի մեջ դնելով վարչապետին։
ԱԺ Ճեպազրույցների ժամանակ Գալուստ Սահակյանը հայտարարեց, թե իրենց կուսակցության պաշտոնական տեսակետը արտահայտում են բացառապես կուսակցության նախագահը և նրա փոխնախագահները, իսկ այլ անդամներ կարող են արտահայտել միայն իրենց տեսակետները։ Թեման այդպիսով փակվեց, իսկ «Հայկական աշխարհի» ճարտարապետը «պոդստավկա» եղավ։
Ինչ վերաբերում է ՀՀԿ անդամատոմսերի բաժանմամբ զբաղվող սուբյեկտի մյուս ասածներին, ապա բացահայտվեց Սերժ Սարգսյանի քաղաքական ծրագրերի մի մասը։
Եկեք այժմ տեսնենք, թե «մանկան» շուրթերով ինչ ուղերձներ էր նախագահը հղում հանրությանը և իր «գործընկերներին»։
Ինչպես պարզ դարձավ վարչապետի ասածներից, ապագա ԱԺ կազմի վերաբերյալ Սերժ Սարգսյանի պատկերացումները հետևյալն են. խորհրդարանում, «հանրային լայն համախմբում» ծրագրի շրջանակներում, պետք է ներկայացված լինեն և իրեն սատարեն քաղաքական «բոմժերը» և իրենց դարն ապրած դեմքերը, ովքեր կկատարեն «նախաձեռնող» նախագահի քաղաքական հենարանի և գործադիրից եկած բոլոր անհեթեթ օրինագծերի դակիչի դերը։
Սպասվում է, որ Մարզահամերգային համալիրում նախագահի հետ «երկխոսության» հրավիրված տասնյակ նոմինալ կուսակցությունների ղեկավարների մի մասը լծվելու է «Սերժ Սարգսյանը միակն է ու աննմանը» գիծն առաջ տանելու գործին և այդպիսով ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարը դառնալու է «ազգային համախմբման» քայլող մարմնավորում։
Պատկերացնու՞մ եք, թե ինչ օրն է ընկել Ս. Սարգսյանը, որ ստիպված է վարչապետի միջոցով ռեվերանսներ ու հաճոյախոսություններ շռայլել սադոյանների ու գեղամյանների հասցեին՝ նրանց համեմատելով Դը Գոլի ու Չերչիլի հետ։
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, թե ում մասին էր դրականորեն արտահայտվում վարչապետը, և ում միջոցով են նախագահականի ջիգիթները փորձ անելու Սերժ Սարգսյանին կից «համաժողովրդական շարժում» ստեղծել՝ կարող ենք ասել, որ 2012–ից հետո օրենսդիր մարմնում նախատեսվում է ունենալ հաճախորդ–ժողգործիքներից կազմված համույթ, որի գեղարվեստական ղեկավարը, բնականաբար, կլինի կոալիցիոն հուշագրերի կոլեկցիոները։
Եթե այս ամենի կողքն ենք դնում նաև ԱԺ–ում այսօր ներկայացված խոշոր սեփականատերերի փոխարեն մեծապատիվ մուրացկանի կարգավիճակ ունեցող մտավորական կոչվածներով և անհայրենիք երիտասարդ խունվեյբիններով խորհրդարանը լցնելու սերժսարգսյանական ծրագրերը, ապա ստացվում է, որ «ֆուտբոլասերները» անասնագոմի են ուզում վերածել իշխանության ճյուղերից մեկը, որից հետո կիրականանա Հայաստանը «մեկ օլիգարխի տնտեսության» հայեցակարգով կառավարելու իրենց վարդագույն երազանքը։
Երևանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանի հրաժարականի ձևը ևս մեկ անգամ վկայում է, որ Սարգսյանի ուզածը Երևանի ավագանու պես ԱԺ–ն է, այնպիսի ԱԺ, որի անդամները կարծիք չեն հայտնում և սուսուփուս կատարում են նախագահականի հրահանգները։
Ինչպես հայտնի է, քաղաքապետն իր հրաժարականի մասին խոսելիս նշեց, թե համաձայնեցրել է իր այդ քայլը նախագահի հետ՝ ակամայից բացահայտելով, որ ընտրովի մարմինը մեզանում վերածվել է նախագահականից նշանակվող ու նախագահականի կարգադրություններով շարժվող խամաճիկի, ինչը հակասահմանադրական է, բայց լրիվ տեղավորվում է թուրքմենբաշիզմի շրջանակներում։
Պարզապես աբսուրդ էին մայրաքաղաքի նախկին ղեկավարի այն ձևակերպումները, թե ինքը չի համարում քաղաքապետի պաշտոնը քաղաքական։ Մարդը մոտ մեկ տարի կառավարեց ու, փաստորեն, այդպես էլ չհասկացավ, որ ընտրովի մարմնի ղեկավարը չի կարող քաղաքական չլինել ու քաղաքական մտածողության բացակայությունն էր, որ բերեց իր հրաժարականին։
Նկատենք, որ Կ. Կարապետյանի ասածները լրիվ տեղավորվում են Ս. Սարգսյանի պատկերացումների մեջ, ըստ որի՝ նախարարները, կուսակցապետերը, պատգամավորները, քաղաքապետերը և այլոք պետք է քաղաքական ֆիգուրներ չլինեն, այլ լինեն իր կողմից նշանակված ենթականեր կամ հաճախորդներ։ Ասել է թե՝ քաղաքականությամբ զբաղվող մարդիկ ուղղակի թշնամի են Սարգսյանի համար, քանի որ դրանով զբաղվելը միայն իր մենաշնորհը պետք է լինի։
Սարգսյանի ծրագրերով՝ խորհրդարանը և բոլոր մյուս պետական կառույցները բացառապես իր հայեցողությամբ պետք է գործեն ու նմանվեն մայրաքաղաքի ներկայացուցչական մարմնին՝ ավագանուն, իսկ իշխանության ճյուղերի միջև զսպումների ու հակակշիռների առկայության մասին խոսելն անգամ ավելորդ է։ Ինքնին հասկանալի է, որ ընտրությունների ինստիտուտը և ընտրովի մարմինների ինքնուրույնությունն անընդունելի և անհանդուրժելի երևույթներ են «ֆուտբոլային» դիվանագիտության կնքահոր համար։
Ահա՛ Սերժ Սարգսյանի ծրագրերի ամփոփ նկարագիրը, որի մասին ԱԺ նախասրահում խոսում էր վարչապետը։ Ծրագրեր, որոնց իրագործումը, սակայն, հնարավոր չէ։ Մուբարաքին ու Բեն Ալիին հարցրեք, կասեն։ Քադաֆին այս թեմայով արդեն չի կարող մեկնաբանություններ տալ։

О программах Сержа Саргсяна
Итак, исполнение Тиграном Саркисяном роли «Чингисхана» и прикидывание перед журналистами «крутым парнем» политического поля продлилось совсем недолго. Вскоре он был вынужден заявить посредством своего пресс-секретаря, что по поводу разбитого корыта его неправильно поняли и ошибочно истолковали, хотя на деле он открыто сказал, что дает повод для десятков статей.
Если озвучивая свои угрозы, премьер не имел в виду партию «Процветающая Армения» (ППА), то на уточняющий вопрос журналистов он должен был сразу же отреагировать, чего не сделал. Кроме того, в своей речи Саркисян постоянно подчеркивал необходимость консолидации вокруг Республиканской партии Армении (РПА), а не правящей коалиции. Это снова свидетельствует о том, что в тот момент у него было указание говорить с Гагиком Царукяном языком ультиматума и шантажа, а потому он был уверен, что коалиционный развод и организация атак на ППА являются делом считанных дней или даже часов. Что произошло после всего этого, известно всем. Так что, это не журналисты неправильно поняли премьера, и ошибку надо искать в совершенно другом месте.
Очевидно, что для решения внутриполитических проблем в свою пользу Серж Саргсян попытался прибегнуть к помощи блефа и самоуверенным поведением Тиграна Саркисяна показать государственному аппарату, будто получил «карт-бланш» от Москвы и такое «добро», скажем, от В. Путина, что даже «утонченный» деятель вроде премьера уже позволяет себе грозить всем пальцем. Однако блеф не прошел, и президентскому дворцу не оставалось ничего другого, как отредактировать слова Тиграна Саркисяна, поставив премьера в неловкое положение.
Во время парламентского брифинга Галуст Саакян заявил, что официальную позицию их партии высказывают исключительно председатель партии и его заместители, а другие члены могут выражать лишь свою точку зрения. На этом тема закрылась, а архитектора «Армянского мира» подставили.
Что касается других высказываний субъекта, занимающегося раздачей партийных билетов РПА, то была раскрыта часть политических программ Сержа Саргсяна.
Давайте посмотрим, какие мессиджи устами «младенца» направлял президент обществу и своим «партнерам».
Как стало ясно из слов премьера, состав будущего парламента Серж Саргсян представляет следующим образом: в рамках программы «широкая общественная консолидация» в парламенте должны быть представлены политические «бомжи» и отжившие свой век лица, которые будут исполнять роль политической опоры «инициативного» президента и компостера всех поступающих от исполнительного органа нелепых законопроектов.
Ожидается, что часть приглашенных в Спортивно-концертный комплекс на «диалог» с президентом руководителей десятков номинальных партий предастся продвижению линии «Серж Саргсян – единственный и неповторимый» и тем самым «гибкий» руководитель РПА станет ходящим воплощением «национальной консолидации».
Представляете, до чего докатился Саргсян, что вынужден посредством премьера расточать реверансы и комплименты в адрес садоянов и гегамянов, сравнивая их с Де Голлем и Черчиллем.
Учитывая то, о ком положительно отзывался премьер-министр, и посредством кого «джигиты» из президентского дворца будут пытаться создать «общенародное движение» при Серже Саргсяне, можем сказать, что после 2012г. в законодательном органе планируется иметь «ансамбль», состоящий из клиентов и «трубадуров», художественным руководителем которого, естественно, будет коллекционер коалиционных меморандумов.
Если прибавим ко всему этому и представленные в НС сержсагсяновские программы по замене крупных собственников на «интеллигентов» со статусом высокочтимых попрошаек и на не имеющих родины молодых хунвейбинов, то выходит, что «любители футбола» хотят превратить одну из ветвей власти в скотный двор, после чего будет воплощена их розовая мечта управления Арменией по концепции «экономика одного олигарха».
Форма отставки мэра Еревана Карена Карапетяна еще раз свидетельствует, что Саргсян хочет сформировать парламент по образцу Совета старейшин – такой парламент, члены которого не высказывают собственного мнения, молча выполняя распоряжения президентского дворца.
Как известно, говоря о своей отставке, мэр отметил, что согласовал свой шаг с президентом, невольно раскрыв, что избираемый орган у нас превратился в назначаемую и управляемую президентской резиденцией марионетку, что антиконституционно, но полностью умещается в рамках туркменбашизма.
Просто абсурдными были формулировки бывшего градоначальника о том, что он не считает должность мэра политической. Человек занимал пост почти год, а, фактически, так и не понял, что руководитель избираемого органа не может быть аполитичным и именно отсутствие политического мышления привело к его отставке.
Заметим, что слова Карена Карапетяна полностью умещаются в рамках представлений С. Саргсяна, согласно которым, министры, руководители партий, градоначальники и другие должны быть не политическими фигурами, а назначенными им подчиненными или клиентами. Иначе говоря, занимающихся политикой людей Саргсян считает своими врагами, поскольку занятие политикой должно быть его монополией.
Согласно программам Саргсяна, парламент и все остальные государственные структуры должны действовать исключительно на его усмотрение и уподобиться представительному органу столицы – Совету старейшин, а о наличии механизма и противовесов между ветвями власти даже говорить излишне. Само собой разумеется, что институт выборов и самостоятельность избираемых органов являются неприемлемыми и нестерпимыми явлениями  для крестного отца «футбольной» дипломатии.
Таково краткое описание программ Сержа Саргсяна, о которых говорил премьер в парламенте. Программы, осуществить которые невозможно. Спросите у Мубарака и Бен Али – они скажут. А вот Каддафи на эту тему комментариев уже не даст.