Ադրբեջանի կողմից «Զանգեզուրի միջանցքի» զավթումը կընդլայնի Թուրքիայի ազդեցությունն Իրանի սահմանին
Գազայում հակամարտության տարածաշրջանայինի վերածվելու նախազգուշացումները չափազանցված են, գրել է Modern Diplomacy-ն։
Սաուդյան Արաբիայի լռությունը ինքնին խլացնող է։ Այդ լռությունը խլացնող է նաեւ Թուրքիայի կողմից։ Այդ լռությանը միացել է Եգիպտոսը։ Չնայած այս տերությունները պաշտոնապես աջակցություն են հայտնել պաղեստինցիներին, նրանք ձեռնպահ են մնացել որեւէ կոնկրետ գործողությունից։ Իրանն ավելի լուրջ խնդիրներ ունի ազգային անվտանգության ոլորտում իր հյուսիսային սահմանին եւ չի կարող թույլ տալ բաց կամ գաղտնի հակամարտություն Միացյալ Նահանգների եւ/կամ Իսրայելի հետ։
Իրանը լուրջ սպառնալիքի է բախվել իր հյուսիսային սահմաններին Կովկասում անկայունության պատճառով։ Քանի որ Ադրբեջանը Թուրքիայի աջակցությամբ կիսում է Հայաստանը, հյուսիսային Իրանի անջատողական տրամադրությունների հեռանկարը լրջորեն անհանգստացնում է Թեհրանին։
Հյուսիսային Իրանում ապրում է 12-23 մլն ադրբեջանցի, ավելի, քան բուն Ադրբեջանում։
2023թ. սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանը հարձակվեց եւ օկուպացրեց Լեռնային Ղարաբաղի հայկական մասը։ Ավելի քան 100 000 հայեր փախան Հայաստան։ Ադրբեջանն այժմ քննարկում է Զանգեզուրի միջանցքը։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հրապարակայնորեն հայտարարել է, որ միջանցքի բացումը Ադրբեջանի գլխավոր առաջնահերթությունն է։
Թուրքիան պաշտոնապես աջակցել է Ադրբեջանին 2023թ. սեպտեմբերի պատերազմում։ Դրանից շատ չանցած Էրդողանը Ադրբեջանի նախագահի հետ թռել է Նախիջեւան, որը սահմանակից է Թուրքիային, Հայաստանին եւ Իրանին։ Անկարան եւ Բաքուն կուզենային, որ այստեղից սկսվեր Զանգեզուրի միջանցքը։
Նախիջեւանում նրանց հանդիպումից հետո երկու երկրները համատեղ զորավարժություններ անցկացրին։
Եթե Ադրբեջանը զավթի Զանգեզուրի միջանցքը, դա Թուրքիայի համար իր ազդեցությունը Իրաի հյուսիսային սահմանին ընդլայնելու հնարավորություն կստեղծի։ Իրանի հյուսիսայյին մասում ապրում է 13-19 մլն ադրբեջանցի։ Դա այն տարածքն է, որը փորձում էր առանձնանալ Իրանից Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո։ Բայց այն ժամանակ Իրանը վայելում էր ԱՄՆ աջակցությունը։ Այսօր այդպես չէ։
Եթե Ադրբեջանը զավթի Զանգեզուրի միջանցքը, նա կընդլայնի իր սահմանններն Իրանի հետ, իսկ եթե ադրբեջանցի բնակչությունն Իրանի հյուսիսում քարոզի իր միությունն Ադրբեջանի հետ եւ առանձնացումն Իրանից, Թուրքիան կստանա իրեն անհրաժեշտ նավթի բոլոր պաշարները։ Նման սցենարը Թուրքիան կդարձնի Արեւմտյան Ասիայի հեգեմոն եւ Սաուդյան Արաբիայի մրցակից Մերձավոր Արեւելքում գերիշխանության համար։

Захват Азербайджаном «Зангезурского коридора» расширит влияние Турции на северной иранской границе – «Modern Diplomacy»
Хотя интенсивность боевых действий в секторе Газа стала причиной предупреждения экспертов о том, что конфликт может легко перерасти в более крупный региональный конфликт, более пристальный взгляд на геополитические факты показывает, что эти предупреждения сильно преувеличены, пишет «Modern Diplomacy».
Молчание Саудовской Аравии, доминирующей экономической державы на Ближнем Востоке, само по себе оглушительно. Это молчание также оглушительно со стороны Турции, доминирующей региональной военной державы на Ближнем Востоке. К этому молчанию присоединился и Египет, который не пускает беженцев из Газы в Египет. Хотя эти державы официально выразили поддержку палестинцам в секторе Газа, они тщательно воздерживались от каких-либо более конкретных действий. Иран имеет более серьезные проблемы национальной безопасности на своей северной границе и не может позволить себе открытый или тайный конфликт с Соединенными Штатами и/или Израилем.
Иран сталкивается с серьезной угрозой своим северным границам из-за нестабильности на Кавказе. Поскольку Азербайджан при поддержке Турции делит Армению, перспектива сепаратистских настроений азербайджанцев северного Ирана вызывает серьезную обеспокоенность в Тегеране.
В северном Иране, вплотную к части Азербайджана, проживает от 12 до 23 миллионов азербайджанцев – больше, чем в самом Азербайджане.
19 сентября 2023 года Азербайджан напал и оккупировал армянскую часть Нагорного Карабаха. Более 100 000 армян бежали из Нагорного Карабаха в Армению. Сейчас Азербайджан присматривается к Зангезурскому коридору. Президент Азербайджана Ильхам Алиев публично заявил, что открытие коридора является главным приоритетом Азербайджана.
Турция официально поддержала Азербайджан в войне в сентябре 2023 года. Вскоре после этого Эрдоган встретился с президентом Азербайджана, прилетев в Нахиджеван, который граничат с Турцией, Арменией и Ираном. Анкара и Баку хотели бы, чтобы отсюда начинался Зангезурский коридор.
Вскоре после встречи лидеров Турции и Азербайджана в Нахиджеване две страны провели совместные военные учения.
Если Азербайджан захватит Зангезурский коридор, это откроет для Турции возможности расширить свое влияние на северной иранской границе. В северной части Ирана проживают от тринадцати до девятнадцати миллионов азербайджанцев. Это та самая территория, которая пыталась отделиться от Ирана сразу после Второй мировой войны. Но тогда Иран пользовался поддержкой США. Сегодня это не так.
Если Азербайджан захватит Зангезурский коридор, он расширит свои границы с Ираном, а если азербайджанское население северного Ирана будет агитировать за союз с Азербайджаном и отделение от Ирана, Турция получит все необходимые ей запасы нефти. Такой сценарий сделает Турцию гегемоном Западной Азии и конкурентом Саудовской Аравии за доминирование на Ближнем Востоке.