Արևմտյան հարթակը գործում է իր շահերի ուղղությամբ՝ ունենալով կամակատար՝ ՀՀ իշխանության դեմքով. Ձյունիկ Աղաջանյան (տեսանյութ)
Նիկոլ Փաշինյանը սկսել է բացահայտել այն, ինչը մենք մոտ 2 տարվա կտրվածքով տեսնում ենք: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ձյունիկ Աղաջանյանը:
«Դրա արտահայտությունը եղավ դեռևս անցյալ տարվա ապրիլին՝ նշաձողն իջեցնելու մասին հայտարարությունը, դրան հաջորդած Պրագայի հոկտեմբերի 6-ի համաձայնությունները, դրան հաջորդող այս տարվա մայիսի և հուլիսի համաձայնությունները և Գրանադայի միակողմանի հաստատագրումը այն ամենի, ինչի վերաբերյալ փաստացի եղել է շրջանակային համաձայնություն հատկապես հայկական կողմից, որը ադրբեջանական կողմը շատ հմուտ օգտագործել է՝ ձեռք բերելով Արցախն առանց հայերի, իրականացնելու այդ ցեղասպանությունը, հայաթափելու ամբողջ Արցախը և ունենալով արևմտյան ինդուլգենցիան այդ գործընթացն իրականացնելու որպես ընդհանուր քաղաքական նպատակներին հասնելու միջոց։
Դա կարճաժամկետ ուղղված է ռուս խաղաղապահներին այնտեղից հանելուն, ամբողջ մեղքը նրանց վրա բարդելով, թեև նրանք ունեն մեղքի որոշակի բաժին, փորձելով նաև արդարացնելու ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու գործընթացը: Հետագայում սրան կհաջորդի, բնականաբար, 102-րդ ռազմաբազան այստըեղից հեռացնելու պահանջը, և ընդհանրապես, հայկական հանրության մեջ հակառուսականության հերթական ալիքի գեներացումը, որի համար ջանքեր չեն խնայվում»,-ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է արևմտյան ընկալումներին, Ձյունիկ Աղաջանյանն ասաց. «Բնականաբար, արևմտյան հարթակը գործում է իր քաղաքական շահերի ուղղությամբ՝ ունենալով ՀՀ իշխանությունների դեմքով կամակատար իշխանություններ, որոնք պատրաստ են սեփական հայրենիքը, հողը, ժողովուրդը զոհաբերելու և մատաղ մատուցելու թշնամուն՝ հանուն արևմտյան ինչ-որ խոստումների և արևմտյան հավակնությունները»,-ասաց նա:

Западная платформа действует в своих интересах, имея приспешника в лице властей РА – посол Дзюник Агаджанян (видео)
Никол Пашинян начал раскрывать то, что мы наблюдаем уже почти 2 года. Об этом в беседе с «News.am» заявила чрезвычайный и полномочный посол РА Дзюник Агаджанян.
«Это было выражено в апреле прошлого года, в заявлении о снижении планки, в последоаваших за этим договоренностях от 6 октября в Праге, в последовавших договоренностях в мае и июле этого года и в одностороннем подтверждении Гранадой того, что на самом деле было рамочным соглашением, особенно с армянской стороны, которое азербайджанская сторона использовала очень умело, получив Арцах без армян, осуществив этот геноцид, искоренив армян Арцаха и получив индульгенцию от Запада для осуществления этого процесса как средства достижения общих политических целей.
В краткосрочной перспективе это направлено на то, чтобы убрать оттуда российских миротворцев, возложить на них всю вину, хотя определенная доля вины есть и на них, а также попытаться оправдать процесс выхода из ОДКБ. В дальнейшем за этим, естественно, последует требование убрать с этого места 102-ю военную базу и вообще генерация очередной волны антироссийских настроений в армянском обществе, для чего не жалеют сил», – сказала она.
«Естественно, западная платформа действует в направлении своих политических интересов, имея приспешника в лице властей РА, которые готовы пожертвовать своей родиной, землей, народом и принести жертву врагу ради каких-то западных обещаний и западных амбиций», – добавила посол.