Գյումրիում անշարժ գույքի գներն ընկել են
Ըստ անշարժ գույքի և կադաստրի Գյումրու տարածքային ստորաբաժանման պետ Արայիկ Առաքելյանի՝ վերջին շրջանում, նախորդ երկու ամիսների համեմատությամբ, Գյումրիում շուրջ 30 տոկոսոով նվազել է անշարժ գույքի առք ու վաճառքի գործարքների թիվը: Անցած տարվա նույն ժամանկահատվածի համեմատաությամբ՝ գործարքները նվազել են 20 տոկոսով:
Գյումրիում գործող անշարժ գույքի գործակալություններից մեկի տվյալներով՝ վերջին ամսիների ընթացքում գնանկումը կազմել է 10 տոկոս:
-Եթե մի քանի ամիս առաջ Գյումրիում բնակարան գնելու համար 1 քմ-ի համար պետք է վճարեիր 400 ԱՄՆ դոլար, ապա այսօր այն կազմում է 300-ից 350 դոլար,-նշում է գործալակության տնօրեն Արտաշես Սարգսյանը: Նրա խոսքերով՝ Գյումրիում հազիվ թե գնանկումը շարունակվի, քանի որ առաջիկայում պետությունը անօթևաններին տրամադրելու է բնակարնների գնման վկայագրեր, որոնց օգտագործումը կկայունացնի շուկան:
Չնայած այն կնխատեսումներին, որ գների անկման պայմաններում բնակարնների նկատմամբ պահանջարկը կավելանա, հակառակ գործընթաց է տեղի ունենում: Մասնագետների կարծիքով պատճառն ամենևին էլ տնտեսական ճգնաժամը չէ, պարզապես քաղաքացիները նոր գնանկման են սպասում: Բանկերն էլ այս շրջանում հրաժարվում են վարկեր տրամադրել քաղաքացիներին՝ բնակարան ձեռք բերելու համար:
Բացի այդ, ըստ Գյումրու անշարժ գույքի և կադաստրի պետի, քաղաքը գրեթե չունի վաճառքի ենթակա բնակֆոնդ: Հիմնականում վաճառվում են հին բնակֆոնդի տները, որոնց նկատմամբ պահանջարկը քիչ է:

В Гюмри упали цены на недвижимость
Согласно начальнику  гюмрийского регионального подразделения кадастра и недвижимости Араику Аракеляну,  в Гюмри в последнее время  количество сделок по купле и продаже недвижимого имущества сократилось на 30% по сравнению с двумя предыдущими месяцами.  По сравнению же с показателями за аналогичный период прошлого года количество сделок сократилось на 20%.
По данным одного из агентств по недвижимости города Гюмри в течение последних месяцев цены упали на 10%.
-Если несколько месяцев назад при покупке квартиры 1кв.м  стоил $ 400, то сегодня цена составляет от $ 300 до $ 350, - отметил директор агентства Арташес  Саргсян. По его словам, дальнейшего падения цен, скорее всего, не будет, так как  государство в ближайшее время предоставит бездомным сертификаты на приобретение квартир, и их использование должно стабилизировать рынок.
Несмотря на прогнозы о том, что в условиях падения цен спрос на квартиры поднимается, пока имеет место обратное. По мнению специалистов,  причины не в экономическом кризисе, просто люди ждут нового падения цен. Банки же пока отказываются предоставлять гражданам кредиты на  приобретение квартир.
Кроме этого, согласно Аракеляну, у города почти нет жилфонда, подлежащего продаже. В основном продаются дома из старой постройки, спрос на которые не так велик.