Պրոդյուսեր Արմեն Գրիգորյանի նկատմամբ հետմահու մեղադրական վճիռ է կայացվել
Պրոդյուսեր Արմեն Գրիգորյանի նկատմամբ դատարանը հետմահու մեղադրական վճիռ է կայացրել։ Տեղեկությունը հայտնում է նրա փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանը։
Նշենք, որ Արմեն Գրիգորյանը դատական նիստերի դահլիճում հանկարծամահ էր եղել։
«Դատավճիռը պարտադիր կբողոքարկվի»,–գրել է պաշտպանը։
Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում Ռուբեն Մելիքյանն ասաց, որ դեռ չեն ստացել դատարանի վճիռը, ստանալուց մեկ ամիս ժամանակ ունեն բողոքարկելու։
Հիշեցնենք, որ Արմեն Գրիգորյանը մեղադրվում էր քաղաքացիների ազգային արժանապատվությունը հրապարակայնորեն վիրավորելու համար։ Հարցազրույցներից մեկում նա հայտարարել էր, որ լեռնային շրջանների բնակիչները զտարյուն հայեր են, իսկ հովիտների բնակիչների «կեսը եթիմ են ու թուրք»։ 2022-ի մայիսի 17-ին նրան ձերբակալել էին, իսկ հաջորդ օրը` կալանավորել։
2022–ի հուլիսի 15–ին Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում կայացած դատական նիստի ժամանակ նա կորցրեց գիտակցությունը։ Դատարան եկած բժիշկները փորձեցին վերականգնել սրտի աշխատանքը, սակայն նրանց ջանքերն ապարդյուն եղան։

Продюсеру Армену Григоряну посмертно вынесли обвинительный вердикт
В отношении продюсера Армена Григоряна, скончавшегося в июле прошлого года, вынесен обвинительный вердикт. Об этом сообщил адвокат Рубен Меликян.
Он отметил, что приговор в обязательном порядке будет обжалован.
Напомним, продюсер Армен Григорян скончался 15 июля 2022 года прямо в зале суда во время предварительных слушаний по его делу.
Григорян находился под стражей с 17 мая за деяние, которое не считается преступлением по Уголовному кодексу РА. В частности, Григоряну было предъявлено обвинение по части 2 статьи 226 УК РА – за публичное унижение национального достоинства. Основанием послужило высказанное Григоряном мнение в ходе пресс-конференции относительно поведения жителей одного из населенных пунктов РА. Между тем ст. 226 уже прежнего Уголовного кодекса запрещает только действия, направленные на унижение национального достоинства, поэтому не запрещаются действия, направленные на унижение достоинства между внутринациональными социальными группами. После смерти Армена Григоряна его родственники возразили против прекращения дела в связи с его смертью, посчитав, что должно быть проведено разбирательство, по итогам которого Григорян должен быть оправдан посмертно.