Իրանը զորքեր է տեղակայում հյուսիս-արևելյան սահմաններին՝ սպառնալիքներին հակազդելու համար
Իրանի Իսլամական Հանրապետության բանակի ցամաքային զորքերը անօդաչու, հրթիռային և հրետանային ստորաբաժանումներ են տեղակայել հյուսիսարևելյան սահմանամերձ շրջաններում՝ ցանկացած սպառնալիքին արագ և ժամանակին արձագանքելու համար:
Իրանի ցամաքային զորքերի հրամանատար, բրիգադային գեներալ Քիումարս Հեյդարին IRNA-ին ասել է, որ Իրանի հյուսիս-արևելյան սահմաններին ուժերի տեղակայումն իրականացվում է ռազմական տարածքային պլանավորման իրականացման համար, որի նպատակն է կենտրոնանալ այն շրջանների վրա, որտեղ ցամաքային զորքերի պակաս կա:
Նա նշել է, որ երկրի ցամաքային զորքերի առջև խնդիր է դրված պաշտպանել Իրանի Իսլամական Հանրապետության անկախությունն ու տարածքային ամբողջականությունը:
Նրա խոսքով՝ այդ պլանավորումն իրականացվում է Իրանի սահմանամերձ շրջաններում հրթիռների, անօդաչու թռչող սարքերի և մանևրող ուժերի օգտագործմամբ՝ ցանկացած սպառնալիքի դեպքում վճռական և ժամանակին օպերատիվ պլան իրականացնելու նպատակով:

Иран размещает войска на северо-восточных границах для противодействия угрозам
Сухопутные войска армии Исламской Республики Иран развернули беспилотные, ракетные и артиллерийские подразделения в северо-восточных приграничных районах, чтобы быстро и своевременно реагировать на любую угрозу.
Командующий Сухопутными войсками Ирана бригадный генерал Киумарс Хейдари сообщил IRNA, что развертывание сил на северо-восточных границах Ирана осуществляется для реализации военного пространственного планирования, направленного на сосредоточение внимания на районах, где наблюдается нехватка сухопутных войск. Он отметил, что перед сухопутными войсками страны стоит задача защитить независимость и территориальную целостность Исламской Республики Иран.
По его словам, это пространственное планирование осуществляется с использованием ракет, беспилотников и маневрирующих сил в приграничных районах Ирана с целью проведения решительного и своевременного оперативного плана перед лицом любой угрозы.