Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիրը 100 տոկոսով ամեն ինչ չի լուծի. Բայրամով
Խաղաղության պայմանագիրը ամեն ինչ 100 տոկոսով չի լուծի։ Այս մասին ասել է արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը Ադրբեջանական հեռուստատեսության հարցազրույցում, տեղեկացրել են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները։
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանը խաղաղության համաձայնագրի հետ կապված բոլոր կարևոր նախաձեռնությունների հեղինակն է. «Գործընթացը կախված չէ մի կողմի ցանկությունից։ Կարևոր է, որպեսզի երկու կողմերը այստեղ համապատասխան քայլեր ձեռնարկեն։ Ադրբեջանի լիակատար ինքնիշխանոսւթյան վերականգնումից հետո մենք ուշադիր հետևում ենք Հայաստանի քաղաքական ղեկավարության ուղերձներին։ Մենք նաև լսում ենք որոշ դրական արձագանքներ»։
Գերատեսչության ղեկավարը տեղեկացրել է, որ առաջարկների հերթական փաթեթը խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ պաշտոնական Բաքուն Երևանից ստացել է այս տարվա նոյեմբերի վերջին։ «Առաջարկների փաթեթը, որը մշակել ենք մենք մեկ ամսվա ընթացքում, ներկայացվել է Հայաստանին։ Գործընթացը շարունակվում է։ Ես կարծում եմ, որ հանդիպումները կկայանան 2024թ.։ Մենք այդ հարցին նայում ենք իրատեսորեն և լավատեսորեն։ Միևնույն ժամանակ, երբ խոսում ենք խաղաղության համաձայնագրի մասին, մենք պետք է հասկանանք, որ այն ամեն ինչ 100 տոկոսով չի լուծի»,-ասել է Բայրամովը։

Мирный договор с Арменией не решит все на 100 процентов – Байрамов
Мирный договор не решит все на 100 процентов. Об этом заявил министр иностранных дел Джейхун Байрамов в интервью Азербайджанскому телевидению, сообщают азербайджанские СМИ.
По его словам, Азербайджан является автором всех важных инициатив, связанных с мирным соглашением: «Процесс не зависит от желания одной стороны. Важно, чтобы обе стороны предприняли здесь соответствующие шаги. После полного восстановления суверенитета Азербайджана мы внимательно следим за месседжами политического руководства Армении. Мы также слышим некоторые положительные отзывы».
Глава ведомства сообщил, что очередной пакет предложений по мирному договору официальный Баку получил из Еревана в конце ноября этого года.
«Пакет предложений, разработанный нами в течение месяца, был представлен Армении. Процесс продолжается. Я думаю, что встречи состоятся в 2024 году. Мы смотрим на этот вопрос реалистично и оптимистично. В то же время, когда говорим о мирном соглашении, мы должны понимать, что он не решит все на 100 процентов», – сказал Байрамов.