Իրանի ՌԾՈւ-ն բաց ծով է ուղարկել մարտական և ուսումնական ռազմանավեր
Իրանի ռազմածովային ուժերը բաց ծով է ուղարկել «մարտական եւ ուսումնական» ռազմանավեր այնպիսի խնդրի կատարման համար, որը Իրանի ՌԾՈւ հրամանատար, դերծովակալ Շահրամ Իրանին անվանել է ռազմաթիրախային, տեղեկացրել է Mehr-ը։
Մարտական եւ ուսումնական նավերը՝ «Bushehr»-ը եւ «Tunb»-ը, ուրբաթ դուրս են եկել Իրանի Բանդար Աբաս քաղաքից։
Դերծովակալ Շահրամ Իրանին ասել է, որ իրանցի զինծառայողները ուղարկվում են միջազգային ջրեր եւ օվկիանոսներ՝ «ծանր եւ բազմապլան առաքելություն» կատարելու համար։
«Թշնամական դավադրությունները» նկատի ունենալով՝ հրամանատարն ասել է, որ ՌԾՈւ կուրսանտները ուսուցում կանցնեն ռազմանավերի վրա առաքելության շրջանակում եւ կպատրաստվեն ապագայում պատասխանատու առաջադրանքների կատարմանը։
Նա հիշատակել է նաեւ երկու խոշոր գործողության մասին, որոնք ներառել են ամերիկյան նավթային լցանավի կալանումը, որը խախտել էր Օմանի ծովի տարածքը՝ հայտարարելով, որ Իրանի ՌԾՈւ առաքելությունը «միջազգային եւ քաղաքական նշանակություն» ունի։
Նրա խոսքով՝ ներկայում չորս իրանական մարտական նավեր միաժամանակ կատարում են առաջադրանքներ միջազգային ջրերում։

ВМС Ирана отправили в открытое море боевую и учебную флотилию военных кораблей
Военно-морские силы Ирана отправили в открытое море «боевую и учебную» флотилию военных кораблей для выполнения задачи, которую командующий ВМС Ирана, контр-адмирал Шахрам Ирани назвал многоцелевой, сообщает «Mehr».
Боевая и учебная флотилия, включающая военные корабли «Bushehr» и «Tunb», отбыла в пятницу из южного иранского портового города Бандар-Аббас.
Контр-адмирал Шахрам Ирани, который находился в портовом городе, чтобы проводить флотилию, сказал, что иранские военнослужащие отправляются в международные воды и океаны для выполнения «тяжелой и многоплановой миссии».
Отметив постоянное военно-морское присутствие Ирана в открытом море, «несмотря на все враждебные козни», командующий сказал, что курсанты ВМС, находящиеся на борту военных кораблей флотилии, пройдут обучение в рамках миссии и будут подготовлены к выполнению ответственных обязанностей в будущем.
Он также упомянул 2 крупные операции, проведенные ВМС в последние месяцы, включая захват американского нефтяного танкера, нарушившего правила в Оманском море, заявив, что миссии ВМС Ирана имеют «международное и политическое значение» и служат интересам иранской нации.
По словам контр-адмирала Ирани, в настоящее время 4 иранские боевые флотилии одновременно выполняют задачи в международных водах.