Ովքեր են «մաֆիոզները» և ովքեր «կարմիրները»
Քանի որ Սերժ Սարգսյանը կադրային տեղաշարժերն իրականացնում է հայտնի «Մաֆիա» խաղի կանոններով, այն է՝ իր նեղ թիմի հետ գիշերով դուրս են գալիս «որսի» և «կրակում» նախապես ընտրած սուբյեկտներին, ուստի եկեք նախ հստակեցնենք, թե ովքեր են այդ խաղի «մաֆիոզները»՝ սևերը և ովքեր՝ կարմիրները։
Ձախողվելով արտաքին ու ներքին «նախաձեռնողական» քաղաքականության մեջ և խայտառակ հետընթաց ապահովելով տնտեսական կյանքում՝ Սերժ Սարգսյանն այդուհանդերձ ձեռնոց է նետում հասարակությանը և խնդիր դնում վերարտադրվելու։ Դրանով իսկ նա դառնում է սև թիմի ղեկավար։ Սարգսյանի թիմակիցներն են փեսան՝ Միքայել Մինասյանը և «մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցման գործիք Տիգրան Սարգսյանը։ Վերջ։ Բարեկամներից բացի՝ ուրիշ մարդ նրանց հետ որպես թիմակից և գործընկեր, ըստ էության, չկա, չհաշված, իհարկե, գեղամյաններին ու սադոյաններին։
Ս. Սարգսյանի իշխանությունն այժմ պահվում է զուտ իներցիայի հաշվին։ Ու քանի որ դա իրենք գիտեն ու գիտեն նաև, որ այդ ամենին գումարվում է հանրային լեգիտիմության լրջագույն դեֆիցիտը՝ այդ իսկ պատճառով փորձում են արտաքին օժանդակության իմիտացիայով լրացնել բացը։ Սակայն որքան էլ որ ինքնանվաստացուցիչ քարոզ տանեն սարգսյանականները, թե Սարգսյանը Պուտինին երկու մետր հեռավորությունից 6 րոպե անընդմեջ տեսել է ու «դաբրո» կպցրել, ակնհայտ է, որ դա ընդամենը կեվորկովյան ագիտպրոպի «շկոլային» համահունչ ցածրակարգ քարոզարշավ է։
Մի ժամանակ էլ Սարկոզիին էին քծնում ու էլի «դաբրոներից» խոսում «ազատ, բայց սերժատուները»։ Իսկ դրանից առաջ Գյուլն էր իշխանական քարոզչամեքենայի ու նրանց տերերի սիրելի «պապան»։ Մի խոսքով, նախագահականում դրսի «պապա» են ման գալիս, որ հետները նկարվեն և գավառական պատկերացում ունեցողների մոտ տպավորություն թողնեն, թե «յա Իշտոյանա վիդել, Զանազանյանա վիդել..»։ Ինչևէ։
Վերադառնանք ընթացիկ խաղին։ Ինչ վերաբերում է կարմիրներին, ապա նրանք, մեծ հաշվով, ՀՀ քաղաքացիներն են։ Ասել է թե՝ կոտրած տաշտակի առջև հայտնվելու տխրահռչակ սպառնալիքը, որը հնչեցրեց վարչապետը, ուղղված էր հանրության մեծամասնությանը, քանզի ակնհայտ է, որ ներկա պայմաններում մեր ժողովրդի շատ քիչ մասն է պատրաստ համախմբվել Սերժ Սարգսյանի շուրջը։
Նկատենք, որ եթե ներքաղաքական այս իրավիճակում սևերի թիմն ու «դոնը» հայտնի են և հայտնի են նաև նրանց թուրքմենբաշիական ծրագրերը, ապա հասարակության կողմից խաղացողների՝ կարմիրների մոտ դեռ միասնական դիրքորոշում և թիմային խաղի ցանկալի մակարդակ չկա, և ամենակարևորը՝ «շերիֆը», չնայած ճիշտ ստուգումներին, առայժմ չի բացվում և չի խանգարում  սևերի խաղին՝ թույլ տալով նրանց մինչև վերջ բացվել, թվացյալ հաջողություններից գլխապտույտ գալ և ի ցույց դնել քաղաքական ողջ զինանոցը։
Այն որ «շերիֆը» բացվելու է և անցնելու է գրոհի, կասկած չկա։ Հարցը պահի ճիշտ ընտրությանն է վերաբերում։
Հիմա շատերը գլուխ են կոտրում և ուզում հասկանալ, թե ինչն ինչոց է, ու այս ինչ բարդ կոմբինացիա են ձեռնարկել սևերը։ Իրականում, սակայն, ամեն ինչ շատ պարզ է և Ս. Սարգսյանի կադրային քաղաքականությունն ու գիշերային փոխատեղումները ակնհայտ են դարձնում, որ սևերը ստիպված «վա բանկ» են գնում, քանի որ ուրիշ տարբերակ չունեն։ Այդպիսով նրանք փորձում են նաև կիրառել անսպասելիության էֆեկտը և անակնկալի բերել կարմիրներին։ Բայց դա հնարավոր չէ, քանի որ ամեն ինչ բացահայտված է։ Սևերը ստուգված են ու ցերեկային քվեարկության (արտահերթ կամ հերթական ընտրությունների) ժամանակ ընտրողներից կստանան իրենց արժանի գնահատականը։
Ի դեպ, սևերի որոշ քայլերի հետ կապված ասեմ, որ, օրինակ, ԱԺ նախագահը երկրի «դե յուրե» երկրորդ դեմքն է և հենց դա էր այն հիմնական պատճառը, որն առաջ բերեց Աբրահամյանի հավատարմությունը հրաժարականի գնով ստուգելու սերժսարգսյանական ցանկությունը։ Ասել է թե՝ Աբրահամյանի հրաժարականի և իբր քոչարյանական դավադրության միջև եղած կապի մասին իշխանական լրատվամիջոցներով շրջանառության մեջ դրված վարկածն արժանահավատ կարող է թվալ մեքսիկական սրտաճմլիկ սերիալների սիրահարների, բայց ոչ Սարգսյանի քայլերը հաշվող մարդկանց համար։
Հովիկ Աբրահամյանին չեղած շտաբի պետ ուղարկելը և Մինասյանին նույն ուղղությամբ «հրաժարեցնելն» ավելի տեսանելի դարձրեց, թե ինչպես են «Սերժ Սարգսյան & co»–ն պատրաստվում վերջնախաղն անցկացնել։
Թեև սևերը քողածածկել են իրենց մարտավարությունն ու ռազմավարություն անգամ ՀՀԿ–ականներից, բայց դա չի խանգարում, որպեսզի հստակ երևա նրանց քայլերի ուղղությունը։ Մեզ մնում է միայն հիշեցնել, որ  խորամանկ աղվեսները, որպես կանոն, երկու ոտքով են թակարդն ընկնում։
Առայժմ այսքանը։ Քանի նախագահական նստավայրը փակ է խաղում՝ այս պահին մենք էլ ավելին չասենք և թույլ տանք նրանց վայելելու սեփական «հանճարեղ» ծրագրի իրագործման արդյունքների կանխավայելումը, քանզի մինչև նոյեմբերի վերջ կարող է այլ իրավիճակ ստեղծվել, և այդ ժամանակ ոմանք կոտրած տաշտակի մասին երկար մտորելու հնարավորություն կունենան։
Հ.Գ.։ Նախկին ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանը, ով Սերժ Սարգսյանին հավատարիմ մնալու թեմայով «գոհարներ» էր շաղ տվել թերթերից մեկին տված հարցազրույցի ժամանակ, ակամայից բացահայտեց, թե ինչու է Հայաստանում աճում հանցավորությունը և ինչու են, մասնավորապես, բնակարանային գողությունները շատացել։ Դե եթե ի պաշտոնե օպերատիվ տեղեկատվության հետ աշխատող մարդը լրագրողից է տեղեկանում իր հրաժարականի մասին, ապա պատկերացնել կարելի է, թե ինչ վիճակում է մեր ոստիկանությունը։
Հ.Գ.–2։ Ալիկ Սարգսյանին հրաժարականի ուղարկելու ձևը ցույց տվեց, թե ինչ աստիճանի է փակ դարձել իշխանության որոշումների ընդունման գործընթացը, և ինչքան ցինիկ է դարձել իշխանական վերնախավը։

Кто «мафиози», а кто «красные»
Поскольку Серж Саргсян проводит кадровые перестановки по правилам известной игры «Мафия», то есть, вместе с членами своего тесного окружения он ночью выходит на «охоту» и «стреляет» в заранее выбранные субъекты, то давайте сначала конкретизируем, кто являются в этой игре «мафиози» – черными, а кто красными.
Допустив провалы во внешней и внутренней «инициативной» политике и обеспечив позорный регресс в сфере экономики, Серж Саргсян, тем не менее, бросает перчатку обществу и ставит задачу воспроизвести свою власть, становясь тем самым руководителем команды черных. Членами команды Саргсяна являются: его зять Микаэл Минасян и инструмент построения «экономики одного олигарха» Тигран Саркисян. Всё. Кроме родственников, у них, по сути, нет товарищей по команде и партнеров, не считая, конечно, гегамянов и садоянов.
Власть Саргсяна сохраняется сейчас сугубо за счет инерции. А поскольку они это знают и знают также то, что ко всему этому прибавляется серьезный дефицит общественной легитимности, то пытаются заполнить пробел имитацией содействия внешних сил. Однако, сколько бы саргсяновцы ни проводили самоуничижительную пропаганду о том, что Саргсян аж 6 минут подряд видел Путина на расстоянии всего двух метров и получил от него «добро», очевидно, что это является всего лишь низкопробной пропагандой в духе «школы» кеворковского агитпропа.
В одно время «свободные, но подсержевские» СМИ льстили Саркози и тоже говорили о том, что он дал «добро». А до этого любимым «папой» агитпропа власти был Гюль. Словом, в президентском дворце ищут зарубежного «папу», чтобы сфотографироваться с ним и произвести на людей с провинциальным мышлением впечатление, что президент «Иштояна видел, Заназаняна видел…».
Но вернемся к текущей игре. Что касается красных, то ими, по большому счету, являются граждане Республики Армения. Иными словами, озвученная премьер-министром печально известная угроза оказаться у разбитого корыта была направлена большинству членов нашего общества, поскольку очевидно, что в нынешних условиях лишь малая часть общества готова сплотиться вокруг Сержа Саргсяна.
Заметим, что если черные и «дон» в этой внутриполитической ситуации известны и известны их туркменбашистские программы, то у играющих от общества красных еще нет желаемого уровня консолидации и командной игры, а самое главное – «шериф», несмотря на правильные проверки, пока не открывается и не мешает игре черных, позволяя им раскрыться до конца, получить головокружение от кажущихся иллюзорных успехов и израсходовать весь свой политический арсенал.
В том, что «шериф» раскроется и перейдет в наступление, сомнений нет. Вопрос в правильном выборе момента.
Сейчас многие ломают голову, желая понять, что к чему и что за сложную комбинацию придумали черные.
В действительности же всё чересчур ясно и кадровая политика Саргсяна вкупе с его ночными рокировками делают очевидным, что черные вынужденно идут «ва-банк», поскольку у них нет иного выхода. Таким образом, они пытаются создать эффект неожиданности и застать красных врасплох. Но это невозможно, поскольку всё раскрыто. Черные проверены и во время дневного голосования (внеочередные или очередные выборы) получат от избирателей ту оценку, которую заслуживают.
Кстати, в связи с некоторыми действиями черных скажу, что, например, председатель Национального собрания де-юре является вторым лицом государства и именно это явилось основной причиной желания Саргсяна проверить преданность Овика Абрамяна ценой его отставки. Иными словами, введенная в оборот властными СМИ версия о связи между отставкой Абрамяна и будто бы кочаряновском заговоре может показаться правдоподобной лишь любителям душещипательных мексиканских сериалов, но не людям, просчитывающим шаги Саргсяна.
Назначение Овика Абрамяна главой несуществующего штаба и перевод Минасяна в тот же штаб сделали еще более явным то, как «Серж Саргсян & co» собираются провести финал игры.
Хотя черные завуалировали свою тактику и стратегию даже от членов РПА, это не мешает четко видеть направление их действий. Нам остается лишь напомнить, что хитрые лисы, как правило, попадают в капкан двумя лапами.
Пока столько. Так как, президентский дворец играют закрыто, то и мы сейчас ограничимся этим, позволив им наслаждаться предвкушением результатов воплощения своей «гениальной» программы, поскольку до конца ноября может сложиться иная ситуация, и тогда некоторые получат возможность вдоволь поразмышлять о разбитом корыте.
P.S. Бывший глава полиции Алик Саркисян, который в интервью одной из газет распылял «перлы» на тему преданности Сержу Саргсяну, невольно раскрыл причину роста преступности в Армении и учащения, в частности, ограблений квартир. Если человек, который по долгу службы работает с оперативной информацией, узнает о своей отставке от журналиста, то можно представить, в каком состоянии находится наша полиция.
P.S.–2. Способ отправки в отставку Алика Саркисяна показал, насколько закрытым стал процесс принятия решений властями и насколько циничной стала элита власти.