Հյուսիսային Կորեան երկու դեռահասի դատապարտել է 12 տարվա ծանր աշխատանքի՝ հարավկորեական դրամաներ դիտելու համար (տեսանյութ)
Համացանցում հայտնվել են տեսանյութեր Հյուսիսային Կորեայից, որտեղ երկու դեռահասներ 12 տարվա ծանր աշխատանքի են դատապարտվում հարավկորեական դրամատիկական սերիալ դիտելու համար։
Տեսանյութում, որը տրամադրվել է արևմտյան հեռուստաալիքների կողմից, կարծես թե նկարահանվել է 2022 թվականին, երեւում է, որ մոխրագույն համազգեստով երկու դեռահասների ձեռնաշղթաներ են հագցնում բեմում, իսկ հարյուրավոր երեխաներ մարզադաշտում լուռ դիտում են տեղի ունեցողը:
Հյուսիսային Կորեայում արտասահմանյան լրատվամիջոցների դիտումը կամ տարածումը, հատկապես Հարավային Կորեայից, համարվում է լուրջ հանցագործություն:
2020 թվականին Հյուսիսային Կորեան ընդունել է օրենք, որը կոչվում է «Կորեայի Ժողովրդադեմոկրատական ​​Հանրապետության ռեակցիոն գաղափարախոսության և մշակույթի մերժման մասին օրենքը», որով «թշնամի երկրներից» ժամանցային հաղորդումներ դիտելը կամ տարածելը պատժվում է ազատազրկմամբ կամ նույնիսկ մահով:
Օրենքը նաև արգելում է բջջային հեռախոսների միջազգային ծառայությունները և հարավկորեական սլենգ օգտագործելը:

В Северной Корее двух подростков приговорили к 12 годам каторги за просмотр южнокорейских дорам (видео)
В Сети появились видео из Северной Кореи, в которых двух подростков приговаривают к 12 годам каторжных работ за просмотр южнокорейских сериалов – дорам.
Видео, предоставленное западными телеканалами, судя по всему, было снято в 2022 году и показывает, как двух подростков в серой униформе заковывают в наручники на сцене, в то время как сотни детей молча наблюдают за происходящим в помещении, похожем на стадион.
В Северной Корее просмотр или распространение иностранных СМИ, особенно из Южной Кореи, считается серьезным правонарушением.
В 2020 году Северная Корея приняла закон под названием «Акт о неприятии реакционной идеологии и культуры Корейской Народно-Демократической Республики», согласно которому просмотр или распространение развлекательных программ из «вражеских стран» карается тюремным заключением или даже смертной казнью.