Մերձավոր Արևելքում մեծ միջուկային պատերազմ է կանխատեսվում
Մերձավոր Արեւելքում, իհարկե, մեծ պատերազմ լինելու է։ Այս մասին հունվարի 22-ին NEWS.am -ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Մերձավոր Արևելքի ռուսական ինստիտուտի նախագահ Եվգենի Սատանովսկին։
Նա չբացառեց, որ պատերազմն, ի վերջո, միջուկային փուլ կանցնի։
Նրա գնահատմամբ՝ իրանցիները բավական առաջ են գնացել Իսրայելի հետ առճակատման մեջ՝ ուղղված հրեական պետության կործանմանը և այժմ նրանք գործադրել են նաև իրենց բոլոր վստահված անձանց Եմենում, Իրաքում, Սիրիայում, Լիբանանում։
Ըստ Սատանովսկու՝ նույն ՀԱՄԱՍ-ն ինքնուրույն չի հարձակվել Իսրայելի վրա։
«Ի վերջո, այս ամենն անխուսափելիորեն կվերածվի մեծ պատերազմի, որը, ամենայն հավանականությամբ, անմիջականորեն կազդի Իրանի վրա։ Իսկ ինչպե՞ս հաղթել Իրանին առանց միջուկային հարվածի։ Իսրայելցիներին դա, դժվար թե, հաջողվի անել։
Մյուս շահագրգիռ կողմերը գոնե պետք է փորձեն չընկնել նրանց միջև: Սա, ամենայն հավանականությամբ, կձախողվի»,-հավելեց նա:

Евгений Сатановский прогнозирует большую ядерную войну на Ближнем Востоке
Большая война на Ближнем Востоке, конечно, будет. Об этом в беседе с корреспондентом «News.am» 22 января заявил президент российского Института Ближнего Востока Евгений Сатановский.
Он не исключил, что война в итоге перейдет в ядерную фазу.
По его оценке, иранцы в противостоянии с Израилем по пути уничтожения еврейского государство продвинулись достаточно далеко, а сейчас еще и задействовали все свои прокси в Йемене, Ираке, Сирии, Ливане.
По мнению Сатановского, тот же самый ХАМАС атаковал Израиль не сам по себе.
«В конце концов все это неизбежно перейдет в большую войну, которая, скорее всего, затронет напрямую Иран. А как с Ираном справиться без удара ядерным оружием? Израильтянам это вряд ли удастся.
Другим заинтересованным сторонам нужно как минимум постараться не влезать между ними. Это, скорее всего, не удастся», – добавил он.