Նիդերլանդներում Վան Գոնի կտավը, որը գողացել էին և վերադարձրել Ikea-ի պայուսակով, դրվել է հանրային ցուցադրության
Իմպրեսիոնիստ վարպետ Վինսենթ վան Գոգի գողացված կտավն առաջին անգամ ցուցադրվել է Ikea-ի պայուսակով վերադարձվելուց հետո, սակայն այժմ դրա մակերեսին սպիտակ քերծվածք կա։
Գրոնգիների թանգարանը նկարագրել է վնասը՝ նկարի վերադարձի մասին հայտարարության մեջ:
Չորեքշաբթի օրը Նիդերլանդների Գրոնինգերի թանգարանում կայացած մամուլի ասուլիսում «Գարնանը Նուենենի քահանայի այգին» ցուցադրվել է վնասված վիճակում։
Նկարը գողացվել է 2020 թվականի մարտին, երբ այն փոխառվել է մեկ այլ թանգարանի։
Գողը ներխուժել է Singer Laren թանգարան, որը նույնպես գտնվում է Նիդեռլանդներում, և գողացել նկարը։ Ոստիկանները այդպես էլ չպարզեցին, թե ով է դա։
Կտավը խորհրդավոր կերպով վերադարձվել է երեքուկես տարի անց, կապույտ Ikea պայուսակով հանձնվել սեպտեմբերին Ամստերդամի արվեստի դետեկտիվին:
Նկարի ստորին հատվածը վնասված է. հիմքի վրա սպիտակ քերծվածքն այնքան խորն է, որ երևում է տակի կտավը:
Հավանաբար, քերծվածքն առաջացել է նկարի կոշտ մակերեսին բախվելու պատճառով, ասել է վերականգնող Մարջան դե Վիսերը:
«Քահանայի այգին Նուենենում գարնանը» նկարն ավարտվել է Վան Գոգի կողմից 1884 թվականի մայիսին։ Կտավի վրա պատկերված է ժպտացող, միայնակ կերպար, որը շրջապատված է այգում նոսր ծառերով, իսկ ֆոնին՝ փոքրիկ եկեղեցի: Ըստ AFP-ի՝ նկարի արժեքը գնահատվում է 6,8 մլն դոլար։

В Нидерландах выставили на всеобщее обозрение украденную и возвращенную в пакете «Ikea» картину Ван Гона
Украденная картина одного из мастеров-импрессионистов Винсента ван Гога была выставлена на всеобщее обозрение впервые с тех пор, как ее вернули в пакете «Ikea», но теперь на ее поверхности появилась белая царапина.
Музей Гронгинера описал ущерб в сообщении, посвященном возвращению картины.
«Сад священника в Нюэнене весной» был показан в поврежденном состоянии на пресс-конференции в музее Гронингера в Нидерландах в среду.
Картина была украдена в марте 2020 года, когда она была передана в аренду другому музею.
Вор проник в музей Зингера Ларена, также в Нидерландах, и украл картину. Полиция так и не выяснила, кто это был.
Картина была таинственным образом возвращена три с половиной года спустя, передана в синем пакете «Ikea» детективу по искусству в Амстердаме в сентябре.
Нижняя часть картины повреждена – белая царапина у основания оказалась достаточно глубокой, чтобы разглядеть полотно под ней.
Царапина, вероятно, была вызвана ударом картины о твердую поверхность, рассказала реставратор Марьян де Виссер.
Картина «Сад священника в Нюэнене весной» была завершена Ван Гогом в мае 1884 года. На полотне изображена улыбающаяся одинокая фигура в окружении редких деревьев в саду и небольшой церкви на заднем плане. По данным AFP, стоимость картины оценивается в 6,8 миллиона долларов.