Կյանքից հեռացել է ՀՀ Ազգային հերոս Նիկոլայ Ռիժկովը
Մահացել է ԽՍՀՄ կառավարության նախկին ղեկավար Նիկոլայ Ռիժկովը, այս մասին փետրվարի 28-ին Telegram-ում հայտնել է Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն։
Ինչպես նշում է iz.ru-ն, նա 94 տարեկան էր:
«Մահացել է զարմանալի և պայծառ մարդ՝ Նիկոլայ Իվանովիչ Ռիժկովը»,-գրել է նա։
Ռիժկովը ղեկավարել է խորհրդային կառավարությունը 1985-1991 թվականներին։ 2003 թվականից Բելգորոդի մարզից Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային խորհրդի անդամ է։
Ռիժկովին ՀՀ Ազգային հերոսի կոչում է շնորհված: 1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ին նա նշանակվել էր Սպիտակի երկրաշարժի հետևանքների վերացման աշխատանքները ԽՍՀՄ մասշտաբով համադրելու և տուժածներին օգնություն ցույց տալու համար ստեղծված ԽՄԿԿ ԿԿ քաղբյուրոյի հանձնաժողովի նախագահ։ Եղել է աղետից տուժած վայրերում, հսկայական կազմակերպչական աշխատանք կատարել բնակչությանն անհետաձգելի օգնություն ցույց տալու, ավերված քաղաքներն ու գյուղերը վերականգնելու ուղղությամբ։
Ռիժկովը միջազգային ասպարեզում հանդես է եկել հայանպաստ ելույթներով, կարևորել Հայաստան-Ռուսաստան ռազմավարության անհրաժեշտությունը։

Ушел из жизни экс-глава правительства СССР, Национальный герой Армении Николай Рыжков
Умер экс-глава правительства СССР Николай Рыжков, об этом сообщила 28 февраля в «Telegram»-канале председатель Совета Федерации (СФ) Валентина Матвиенко.
«Ушел потрясающий и светлый человек – Николай Иванович Рыжков. Человек-эпоха. Человек уникальной судьбы и государственный деятель уникального масштаба», – написала она.
Он скончался на 95-ом году жизни, причина смерти не уточняется
Николай Иванович Рыжков родился 28 сентября 1929 года в Донецкой области. Закончил Уральский политехнический институт имени. С. М. Кирова, работал на производстве, затем продолжил карьеру по партийной линии.
С 1985 по 1991 год занимал пост председателя Совета министров СССР.
В 1986 году возглавлял штаб по ликвидации последствий аварии на Чернобыльской АЭС, в 1988 году – землетрясения в Спитаке (Армения).