«Իմ նկատմամբ քրեական հետապնդումն ուղղորդվում է անձամբ Փաշինյանի կողմից». Դավիթ Տոնոյանը հայտարարություն է տարածել
ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի հայտարարությունը հայտարարություն է տարածել․
«Վերջին ամիսներին հարկ չէի համարում արձագանքել Քրեակատարողական ծառայության և «ԵՐԵՎԱՆ-ԿԵՆՏՐՈՆ» ՔԿՀ նախկին պետերին զբաղեցրած պաշտոններից ազատելը ինձ վերագրվող «միջադեպի» հետ կապելու մասին բազմաթիվ ուղորդված մանիպուլատիվ հրապարակումներին: Սակայն փետրվարի 14-ին կայացած Քրեակատարողական ծառայության 2023 թ․ գործունեության հաշվետվության քննարկման ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններն անարձագանք թողնել չեմ կարող:
Ի սկզբանե պարզ էր, որ թեմայի շուրջ «կիսաճիշտ» հրապարակումներն ուղորդվում են անձամբ վարչապետի կողմից, ինչը փետրվարի 14-ին փաստացի հաստատեց ինքն անձամբ: Զավեշտալին այն է, որ վարչապետը փորձում էր դա քողարկել «պետության հեղինակության» մասին հոգ տանելու և «օրենքի հանդեպ վերաբերմունք» ձևավորելու անհրաժեշտությամբ:
Հիշյալ խորհրդակցության ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանի և Արդարադատության նախարարի ելույթներով հիմնավորվեց 2 կարևոր փաստ: Նախ այն, որ իմ նկատմամբ քրեական հետապնդումն ունի քաղաքական ենթատեքստ, ուղղորդվում է անձամբ Փաշինյանի կողմից և այդ միջամտությունը այն աստիճան խորն է, որ վերջինս հետևում է իմ բոլոր քայլերին, այդ թվում՝ մորս հետ տեսակցություններին և այդ մասին չի խորշում խոսել հրապարակայնորեն:
Թե ինչու է իմ նկատմամբ քրեական հետապնդումը կրում քաղաքական բնույթ, կարծում եմ, բոլորին էլ պարզ է։ Իսկ ինձ տրամադրված կարճաժամկետ մեկնման ընթացքի հանդեպ Փաշինյանի սևեռուն ուշադրությունը, համոզված եմ, կապված էր իմ` ԱԺ Քննիչ հանձնաժողովի նիստերում արտահայտված մտքերի և դիրքորոշումների հետ: Հիմնական «մտահոգիչ» պատասխանները հանրային չեն եղել և դրանց չհրապարակելը բխում է բացառապես ՀՀ անվտանգության ապահովման և ազգային շահերից և պայմանավորված չէ վարչապետի կերպարին չվնասելու «մտավախությամբ»: Հատկապես, որ դժվար է հավելյալ վնաս հասցնել անձի, որը չի խորշում անգամ դեպքից շուրջ 6,5 ամիս անց ներխուժել անձնական տարածք և շահարկման առարկա դարձնել այն, ինչը սրբություն է բոլոր նորմալ մարդկանց համար:
Երկրորդ կարևոր փաստն այն էր, որ հիշյալ խորհրդակցության ժամանակ Արդարադատության նախարարն անդրադարձել է դատավորի «խնդրահարույց որոշմանը»՝ փաստացի հաստատելով, որ 2023 թվականի օգոստոսի 1-ին ՀՀ ԱԺ մեկնելիս և վերադառնալիս թե իմ, թե Քրեակատարողական ծառայության աշխատակիցների տրամադրության տակ եղել է բացառապես ինձ կարճաժամկետ մեկնում տրամադրելու մասին դատարանի 2023 թվականի հուլիսի 27-ին կայացված որոշման եզրափակիչ մասի քաղվածքը, ըստ որի դատարանը ինձ իրավունք էր վերապահել հանձնաժողովի աշխատանքներից դուրս առնվազն երկու ժամ լինել կարճաժամկետ մեկնման մեջ, ինչն էլ օգտագործելով՝ նախընտրել եմ հանդիպել մորս: Միգուցե այդ ժամանակը տրամադրվել էր այլ նպատակների համար, որը, սակայն որոշման մեջ հասկանալի պատճառներով չէր ընդգրկվել և փայլուն օգտագործվել է իմ և ՔԿՀ աշխատակիցների դեմ:
Այսինքն, օգոստոսի 1-ին ո՛չ իմ, ո՛չ Քրեակատարողական ծառայության աշխատակիցների գործողությունները չեն հակասել ո՛չ օրենքին, ո՛չ առկա որոշմանը: Այս առումով, միգուցե կարիք կա, որ Արդարադատության նախարարը վարչապետին լրացուցիչ ներկայացնի «կարճաժամկետ մեկնում» գործիքակազմի մանրամասները: Իսկ իմ գործը քննող, առանց այդ էլ անկողմնակալությամբ չփայլող դատավորի կողմից կայացված որոշումը վարչապետի մասնակցությամբ նախարարի կողմից «խնդրահարույց» որակելն ու այդ կապակցությամբ ինչ-որ շարունակական ուսումնասիրության մասին հայտարարություններն անցնում են բացահայտ ճնշման սահմանները և հաստատում հանրության աչքից հեռու, իմ կամքին հակառակ հանրությունից ծածուկ իրականացվող փակ դատավարության ընթացքը գործադրի կողմից ուղղորդված լինելը:
Կարծում եմ, որ որևէ գիտակից մարդ՝ հետևելով գործով զարգացումներին և ծանոթանալով նշված խորհրդակցությունը, այլևս չի կարող հավատալ, որ իմ գործը շինծու և հրահանգավորված չէ, իմ նկատմամբ կալանքն օրինական է և հնարավորություն կա արդարադատություն իրականացնելու:
Հ.Գ. Վարչապետին կամ իր խորհրդականներին նաև խորհուրդ կտամ մինչ «ընդհուպ արձակուրդ» տրամադրելու իրավասության մասին հրապարակային հայտարարություններ կատարելը ուշադիր ուսումնասիրել կալանավորված անձանց մասին օրենսդրությունը և այն, թե արդյո՞ք այդպիսին գոյություն ունի ՀՀ օրենսդրության մեջ»:

«Уголовным преследованием против меня руководит сам Пашинян»: Давид Тоноян выступил с заявлением
«В последние месяцы я не считал необходимым реагировать на многие манипулятивные публикации, направленные на то, чтобы связать увольнение с должностей бывших начальников Уголовно-исполнительной службы и УИУ «Ереван-Кентрон» с приписываемым мне «инцидентом». Однако высказывания Никола Пашиняна, озвученные в ходе состоявшегося 14 февраля заседания во время обсуждения отчета о деятельности Уголовно-исполнительной службы за 2023 год, я не могу оставить без ответа.
С самого начала было понятно, что «полуправильные» публикации по теме были направлены самим премьер-министром, что он собственно и подтвердил 14 февраля. Самое смешное, что премьер-министр пытался прикрыть это необходимостью защитить «авторитет государства» и сформировать «отношение к закону».
В ходе вышеупомянутого совещания в выступлениях Никола Пашиняна и министра юстиции были обоснованы два важных факта. Прежде всего, то, что уголовное преследование против меня имеет политический подтекст, направляется самим Пашиняном, и это вмешательство настолько глубоко, что последний следит за всеми моими шагами, включая встречи с моей матерью, и не стесняется говорить об это публично.
Думаю, всем понятно, почему уголовное преследование против меня носит политический характер. А пристальное внимание Пашиняна к ходу моего кратковременного отъезда, я уверен, было связано с моими мнениями и позициями, высказанными на заседаниях Следственной комиссии НС. Основные «озабочивающие» ответы не были публичными и их неопубликование обусловлено исключительно безопасностью и национальными интересами Республики Армения, а не «боязнью» нанести ущерб имиджу премьер-министра. Тем более, что сложно нанести дополнительный ущерб человеку, который даже спустя 6,5 месяцев после происшествия не стесняется вторгнуться в личное пространство и сделать объектом спекуляций то, что для всех нормальных людей свято.
Вторым важным фактом было то, что в ходе вышеупомянутого совещания министр юстиции сослался на «проблемное решение» судьи, фактически подтвердив, что 1 августа 2023 года, при выезде и возвращении в НС Республики Армения, и я, и сотрудники Уголовно-исполнительной службы имели в своем распоряжении выписку заключительной части решения суда от 27 июля 2023 года о предоставлении мне краткосрочного отпуска, согласно которому суд предоставил мне право находиться в краткосрочном отпуске не менее двух часов на открытом воздухе вне работе комиссии, воспользовавшись которым я предпочел встретиться с мамой. Возможно, это время было выделено на другие цели, которые, однако, по понятным причинам не были включены в решение и были блестяще использованы против меня и сотрудников Уголовно-исполнительной службы.
То есть 1 августа ни мои действия, ни действия сотрудников Уголовно-исполнительной службы не противоречили ни закону, ни существующему решению. В связи с этим, возможно, возникает необходимость у министра юстиции дополнительно представить премьер-министру детали инструментария «краткосрочного отъезда». И называть решение судьи, рассматривающего мое дело, не блещущего беспристрастностью, «проблемным» министром с участием премьер-министра, а заявления о каком-то проводимом исследовании на этот счет выходят за рамки открытого давления и подтверждают закрытый, скрытый от глаз общественности, против моей воли ход судебного разбирательства, руководимого исполнительной властью.
Я думаю, что любой разумный человек, следя за развитием дела и ознакомившись с упомянутым совещанием, уже не сможет поверить, что мое дело не сфабриковано и не продиктовано, что мой арест законен и есть шанс восстановить справедливость.
P.S. Я также посоветую премьер-министру или его советникам внимательно изучить законодательство о задержанных лицах и наличие такого закона в законодательстве Республики Армения, прежде чем делать публичные заявления о полномочиях предоставления «немедленного отпуска»».
Бывший министр обороны Республики Армения Давид Тоноян выступил с заявлением: