Հազարավոր տարիներ առաջ անհետացած քաղաքի տեղում մ.թ.ա 1500-ից 500 թթ․ խեցեղեն է հայտնաբերվել
Հազարավոր տարիներ առաջ Էրիթրեայի արևելյան ափին էր գտնվում աշխարհի ամենակարևոր նավահանգստային քաղաքներից մեկը:
Ըստ Էրիթրեայի տեղեկատվության նախարարության տվյալների, Ադուլիսն ի սկզբանե փոքր գյուղ է եղել, և ժողովրդական բանահյուսության համաձայն՝ նրա անունը նշանակում է «ազատ մարդիկ», քանի որ ստրուկները քաղաքում բնակություն են հաստատել Եգիպտոսից փախչելուց հետո: Ի վերջո, քաղաքը դարձել է Կարմիր ծովի երկայնքով առևտրի կենտրոն՝ հեշտացնելով ներմուծումն ու արտահանումը Եգիպտոսի և Հունական ու Հռոմեական կայսրությունների հետ, հաղորդում է Miami Herald-ը:
Այսօր նավահանգստային քաղաքը թաղված է գետնի տակ, սակայն դա չի խանգարել հնագետներին փորձել բացահայտել հնագույն կենտրոնի գաղտնիքները: 2011 թվականից փորձագետները քաղաքի պեղումներ են անցկացնում։
Նոր հայտնաբերված խեցեղենը թվագրվում է մ.թ.ա. 1500-ից 500 թվականների միջակայքով, ասում են պաշտոնյաները:
Խեցեղենը կարևոր է, քանի որ այն կապում է նախորդ պատմական ժամանակաշրջաններն ու գտածոներն այս վայրում, ասել է նախարարության ծրագրի համակարգող Ցեգայ Մեդինը: Գտածոն օժտված է «մանրակրկիտ հետազոտությունների միջոցով երկրի և տարածաշրջանի պատմությունը զգալիորեն հարստացնելու պոտենցիալով»:
Հյուսիսային Եթովպիայում հզոր Ակսում կայսրության ծաղկման շրջանում՝ մոտավորապես մ.թ. երրորդ և վեցերորդ դարերի ընթացքում, Ադուլիսը կայսրությունը կապում էր հին այլ քաղաքակրթությունների հետ։ 220-589 թվականներին մեծահասակները նույնիսկ առևտրային հարաբերություններ են հաստատել Չինաստանի հետ:
Քաղաքը գրավել են արաբները մեր թվարկության մոտ 640 թվականին, և արդեն մ.թ. յոթերորդ դարում, երբ անկում ապրեց Ակսումի թագավորությունը, իշխանություններն ասում էին, որ քաղաքն ավերվել է։

На месте города, исчезнувшего тысячи лет назад, обнаружили керамику, датируемую 1500 - 500 годами до н.э.
Тысячи лет назад на восточном побережье Эритреи располагался один из самых важных портовых городов мира.
По данным Министерства информации Эритреи, Адулис изначально был небольшой деревней, и фольклор гласит, что его название означает «свободные люди», потому что рабы селились в городе после бегства из Египта. В конце концов, город стал торговым центром вдоль Красного моря, облегчая импорт и экспорт с Египтом, а также Греческой и Римской империями, пишет «Miami Herald».
Сегодня портовый город погребен под землей, но это не помешало археологам попытаться раскрыть секреты древнего центра. С 2011 года эксперты работают над раскопками города.
По словам официальных лиц, недавно обнаруженная керамика датируется периодом между 1500 и 500 годами до н.э.
Керамика важна, поскольку она связывает предыдущие исторические периоды и находки на этом месте, сообщил координатор проекта министерства Цегай Медин. Находка обладает «потенциалом значительно обогатить историю страны и региона благодаря тщательным исследованиям».
В период расцвета могущественной империи Аксум на севере Эфиопии – примерно между 3 и 6 веками нашей эры – Адулис связывал империю с другими древними цивилизациями. Между 220 и 589 годами нашей эры взрослые люди даже установили торговые отношения с Китаем.
Город был захвачен арабами около 640 года нашей эры, и к тому времени, когда Аксумское царство пало в 7 веке нашей эры, город, по словам властей, был разрушен.