«Կրոկուսի» ահաբեկիչների համար պատրաստել էին «պատուհան» Ուկրաինա փախչելու համար. Պուտին (տեսանյութ)
Ահաբեկիչների համար, որոնք հրաձգություն էին կազմակերպել մերձմոսկովյան «Կրոկուս սիթի հոլ» համերգասրահում, պատրաստել էին «պատուհան» Ուկրաինա փախչելու համար, ռուսաստանցիներին հղած իր ուղերձում ասել է երկրի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։
Նա տեղեկացրել է ահաբեկչությունը կատարող չորս անձանց բռնվելու մասին, որոնք փորձում էին մեքենայով փախչել Ուկրաինայի ուղղությամբ։
ՌԴ նախագահի խոսքով՝ քննչական և իրավապահ մարմինները կանեն ամեն ինչ, որպեսզի պարզեն «Կրոկուս սիթի հոլի» ահաբեկչության բոլոր մանրամասները։
«Ահաբեկիչներին, մարդասպաններին, ահավոր մարդկանց, որոնք չունեն և չեն էլ կարող ունենալ ազգություն, աննախանձելի ճակատագիր է սպասվում՝ հատուցում և մոռացում։ Նրանք ապագա չունեն»,-ասել է Պուտինը։
«Ակնհայտ է, որ մենք բախվել ենք խաղաղ մարդկանց կազմակերպված զանգվածային սպանության»,-նշել է ՌԴ նախագահը։
Նրա խոսքով՝ հանցագործները սառնասրտորեն գնացել են սպանելու, դիմահար գնդակահարելու ռուսաստանցիներին, ինչպես մի ժամանակ գործում էին նացիստները։
Ռուսաստանի նախագահը նշել է, որ Մոսկվայում և Ռուսաստանի մյուս տարածաշրջաններում մտցվել են լրացուցիչ հակաահաբեկչական և հակադիվերսիոն միջոցներ։
«Մոսկվայում և Մերձմոսկվայում, երկրի բոլոր տարածաշրջաններում մտցվել են հակաահաբեկչական և հակադիվերսիոն բնույթի լրացուցիչ միջոցներ։ Գլխավորն այժմ այն է, որ թույլ չտրվի նրանց, ովքեր կանգնած են այս արյունալի սպանդի հետևում, նոր հանցագործություն կատարել»,-ասել է նա։
«Մենք կպարզենք և կպատժենք յուրաքանչյուրին, ով պատրաստել է Ռուսաստանին ուղղված այս հարվածը... Բոլոր հանցակիցները պատիժ կկրեն։ Ով էլ որ լինեն։ Ով էլ որ նրանց ուղարկած լինի։ Մենք կպարզենք ու կպատժենք յուրաքանչյուրին, ով պատրաստել է Ռուսաստանին ուղղված այս հարվածը»,-ասել է Ռուսաստանի նախագահը։
Նա հայտնել է նաև, որ իշխանությունները պատրաստ են միավորել ջանքերը այլ երկրների հետ միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարում։ «Մեր պարտքն է՝ լինել միասին մեկ շարքում։ Ոչ ոք և ոչինչ չի կարող սասանել մեր համախմբվածությունն ու կամքը»,-նշել է ՌԴ նախագահը։

Для террористов, напавших на «Крокус», подготовили «окно» для побега на Украину – Путин
Для террористов, устроивших стрельбу в концертном зале «Крокус Сити Холл» в Подмосковье, подготовили «окно» для побега на Украину, заявил в ходе обращения к россиянам президент страны Владимир Путин.
Он сообщил о задержании 4 исполнителей теракта, которые пытались скрыться на автомобиле в сторону Украины.
По словам президента РФ, следственные и правоохранительные органы сделают все, чтобы установить все детали теракта в «Крокус Сити Холле».
«Террористов, убийц, нелюдей, у которых нет и не может быть национальности, ждет одна незавидная участь – возмездие и забвение. Будущего у них нет», – сказал Путин.
«Очевидно, что мы столкнулись с подготовленным массовым убийством мирных людей», – отметил президент РФ.
По его словам, преступники хладнокровно шли убивать, расстреливать в упор россиян, как когда-то действовали нацисты.
Президент России отметил, что в Москве и других регионах России введены дополнительные антитеррористические и противодиверсионные меры.
«В Москве и Подмосковье, во всех регионах страны введены дополнительные меры антитеррористического и противодиверсионного характера. Главное сейчас – не дать тем, кто стоит за этой кровавой бойней, совершить новое преступление», – сказал он.
«Мы установим и покараем каждого, кто готовил этот удар по России… Все причастные понесут наказание. Кем бы они ни были. Кто бы их не направляли. Мы установим и покараем каждого, кто готовил этот удар по России», – заявил президент России.
Он заявил также о готовности властей объединить усилия с другими странами в борьбе с международным терроризмом.
«Наш долг – быть вместе в одном строю. Никто и ничто не может поколебать нашу сплоченность и волю», – отметил президент РФ.