Հայաստանն ապագա ունի՛, Փաշինյանը Հայաստանում ապագա չունի՛․ չվախենա՛լ, չընկրկե՛լ, չհուսահատվե՛լ
Նիկոլ Փաշինյանը խորհրդարանում ներկայացնում էր ոչ թե կառավարության գործունեության ծրագրի 2023թ․ հաշվետվությունը և հանդես էր գալիս ոչ թե ՀՀ վարչապետի կարգավիճակով, այլ ելույթ էր ունենում որպես ահաբեկիչ և խոսում այն մասին, որ Հայաստանն ապագա չունի։ «Փախեք, փրկվեք ով կարող է»․ սա՛ էր Փաշինյանի ուղերձն ԱԺ ամբիոնից։
Փաշինյանն ադրբեջանական շահերը պաշտպանում է յենիչերիական էնտուզիազմով։
Փաշինյանը ստեր է տարածում և հիմնավորում Հայաստանի մահվան անխուսափելիությունը։ Ասում է՝ ապագա չկա։
Իրականությունն այն է, որ Հայաստանն ունի՛ ապագա։ Այլ հարց է, որ Հայաստանի գոյությունը սպառնում է անձամբ Նիկոլ Փաշինյանի ապագային, քանզի Հայաստանում ինքը դատվելու է՝ ընկնելու է Սահակաշվիլու օրը։ Դրա համար էլ Հայաստանը հանել է աշխարհաքաղաքական աճուրդի՝ ներքին կյանքում դիմելով ստի, կեղծիքի, տեղեկատվական ահաբեկչության գործիքակազմերի օգնությանը։
Նիկոլ Փաշինյանը կեղծ թեզեր, կեղծ երկընտրանքներ, կեղծ սպառնալիքներ է հնչեցնում։ Նաև՝ հակատրամաբանական մտքեր։
Ասում է՝ եթե Տավուշում զիջումների չգնանք, ապա պատերազմ կլինի, և ավելացնում, որ հողեր հանձնելը երաշխիք չէ, որ Ադրբեջանը չի հարձակվի, բայց հանձնելուց հետո հայկական կողմը միջազգային հանրության մոտ լեգիտիմ լացելու իրավունք կստանա։ Սա կատարյալ մարազմ կարելի էր համարել, եթե գործ չունենայինք մեր օրերի Պետրոս Գետադարձի, այսինքն՝ Հայաստանը վաճառքի հանածի հետ։
Ո՞ր քարտեզով եք Տավուշում զիջումների գնում։ Ինչու՞ Ադրբեջանը չի խոսում մեր օկուպացված տարածքներից դուրս գալու մասին, բայց նիկոլենք խոսում են նոր տարածքներ զիջելու մասին՝ ահաբեկելով հայ ժողովրդին։
Ասում է՝ եթե տարածքները զիջենք ու սահմանը գծենք, ապա դրանից հետո Ադրբեջանը որևէ լեգիտիմ հիմք չի ունենա հարձակվելու։ Է՛հ, Ջերմուկի, Սիսիանի, Վերին Շորժայի ու մեր մյուս բնակավայրերի վրա հարձակվելու և գրավելու լեգիտիմ հիմք ունե՞ր։ Չունե՛ր։ Բայց հարձակվեց ու վերցրեց, չէ՞։ Միջազգային հանրություն կոչվածը ի՞նչ արեց։ Արևմուտքը խոստացել է այդ տարածքները հետ վերցնել ու տալ մե՞զ։ Ալիևն Ալմա–Աթիի հռչակագրո՞վ է վերցրել մեր 200 քառակուսի կիմոլետր տարածքը, թե՞ 2022թ․ հոկտեմբերի 6–ին Պրահայում ձեռք բերված համաձայնությամբ։
Փաշինյանն ավարտված ու ձախողված գործիչ է և այդպիսին է ուզում դարձնել Հայաստանը։ Նրա հորինած մի քանի ստերի ու թեզերի արժե շատ հստակ գնահատական տալ։
1․ Պատմական ու իրական Հայաստանի բախումը կեղծ է։ Փաշինյանն իր քայլերով իրական Հայաստանը դարձնում է պատմական այնպես, ինչպես իրական Արցախը դարձրեց պատմական։ Իրական Հայաստանն անվերջ զիջումները չեն։ Եթե պատմականությունից ու իրականությունից ենք խոսում, ապա Փաշինյանը պատմական հանցագործության է գնում՝ իրական Հայաստանը դարձնելով ցեղասպանության զոհ։
Փաշինյանն «ինքնիշխանություն» բառն օգտագործելով թաղում է հայկական պետականությունը։ Նա տապանաքար է պատրաստում Հայաստանի համար՝ նախապես վրան գրելով «Մեռավ հանուն ինքնիշխանության»։
2․ Հայաստանում կեղծ է Արևմուտք–Ռուսաստան երկընտրանքը։ Այդպիսի երկընտրանք չկա։ Հայաստանի արևմտամետ կոչվածները թուրք–ադրբեջանական դիվերսանտներ են։
Ադրբեջանին կարելի է դիմակայել միայն ուժեղ բանակով և դաշնակիցներով։ Քանի դեռ մեր բանակն անհրաժեշտ որակները չի ստացել, մենք ստիպված ենք առավելապես ապավինել դիվանագիտությանը՝ խորացնելով մեր բնական դաշնակիցներ Ռուսաստանի ու Իրանի հետ հարաբերությունները, այլ ոչ թե փչացնելով դրանք։
Փաշինյանը խաբում է, թե, իբր, Արևմուտքը մեզ անվտանգության երաշխիքներ կապահովի։ Արևմուտքն անկեղծորեն խոստովանում է, որ ինքը չի կարող դա անել։
Արևմուտքի խնդիրը մեր տարածաշրջանից Ռուսաստանին հեռացնելն է։ Դրա համար պետք է թուրք–ադրբեջանական տարածքային մարմնավորում լինի, իսկ դա նշանակում է Հայաստանի վերացում։ Արևմուտքը Հայաստանի վերացում չի ուզում, բայց այդպես կստացվի։ Իրենք էլ գիտեն, որ Հայաստանի «արևմտամետության» գինը լինելու է թուրքական յաթաղանի տակ հայտնվելը, բայց քանի որ գլոբալ հակամարտության մեջ են Ռուսաստանի ու Իրանի հետ, ուստի չնկատելու են տալիս փոքրիկ Հայաստանի վերացման հեռանկարի հարցը։ Անտառը հատելիս տաշեղների հարցով չեն մտահոգվում։ Կամ ինչպես հայտնի ստեղծագործության մեջ էր ասվում՝ ոչ մի անձնական բան, միայն բիզնես։
3․ Փաշինյանն իրեն ներկայացնում է որպես արևմտամետ ու արևմտյան/համամարդկային արժեքների կրող, սակայն իրականում նա թուրքական բազառի չարչի է։ Հայաստանի մակետը ձեռքն առած գնի շուրջ է սակարկում։
Փաշինյանի «արևմտամետությունն» ու հակառուսականությունը շարունակվելու դեպքում մեզ դաժան ճակատագիր է սպասվում։ ԱՄՆ–ը գիտի դա, բայց այլոց ձեռքերով է իր հակառուսական խաղն առաջ տանում, քանզի նուրբ սիրտ ունի։ Դա է պատճառը, որ թաքնվում է Մակրոնի, Շոլցի, Միշելի, ֆոն դեռ Լայենի, Բորելի հետևում, որպեսզի հետո մեղքն իր վրա չվերցնի։ Նայեք Ուկրաինային ու ամեն ինչ պարզ կդառնա։
4․ Փաշինյանը ոչ թե խաղաղության, այլ պատերազմի ու պարտության կուսակցության ներկայացուցիչ է։ Ուկրաինայում էլ Զելենսկին խաղաղության կոչերով եկավ իշխանության, բայց բերեց պատերազմ ու ողբերգություն։
Սու՛տ է, թե, իբր, Փաշինյանը խաղաղություն է բերելու։ Խաղաղություն բերողը Ռուսաստանին մեզ թշնամի չէր դարձնի, Իրանի դեմ պլացդարմ դառնալու քաղաքականություն չէր վարի։
Եթե ՌԴ–ն ու Իրանը չխոչընդոտեին, ապա ի՞նչն էր խանգարելու թուրք–ադրբեջանական բանակներին հարձակվել Հայաստանի վրա։ Մակրոնի սրտաճմլիկ գրառումնե՞րը, ԵՄ հեռադիտակային դիտորդնե՞րը, թե՞ ԱՄՆ–ի խոստացած 65 միլիոն դոլարը։
5․ Հայաստանը, ի հեճուկս Փաշինյանի ջանքերի, դեռ կա, քանզի Ռուսաստանն ու Իրանը թույլ չեն տալիս մեր երկրի կործանում։
Վրաստանը, որը հայտնի պատճառներ ունի ՌԴ–ի դեմ դուրս գալու, հրաժարվեց Արևմուտքի ձեռքում աշխարհաքաղաքական մանրադրամ դառնալ և հակառուսական քաղաքականություն վարել։ Բայց արի ու տես, որ Փաշինյանն է համաձայնել այդ դերին։
Հարց կարող է առաջանալ, թե ինչու՞ է Փաշինյանն այդպես վարվում։ Պատասխանը շատ պարզ է՝ Փաշինյանը հասկանում է, որ Հայաստանում ինքն ապագա չունի, իրեն դատելու են իր արածների համար։
Փաշինյանը նաև հասկանում է, որ Հայաստանը շանս ունի միայն ռուսական անվտանգային համակարգում, դրա համար էլ ամեն գնով ուզում է Ռուսաստանին հեռացնել Հայաստանից։ Եթե անգամ դրա գինը 10 հազար քառակուսի կիլոմետրանոց Հայաստանն է կամ Հայաստանի վերացումը, ապա ինքը պատրաստ է դրան՝ իր անձնական անվտանգության ապահովման համար։
Հայաստանի շանսը Փաշինյանի չգոյությունն է և հակառակը։
Հայաստանի վերացման օբյեկտիվ պատճառներ չկան։ Կա մեկ սուբյեկտիվ պատճառ, այն Նիիկոլ Փաշինյանն է։ Հեռացնենք Փաշինյանին, Հայաստանում խաղաղություն կտիրի, ու մենք դուրս կգանք այս ահաբեկչական ճիրաններից։
Եվ այսպես, կա՛մ Հայաստան, կա՛մ Նիկոլ Փաշինյան։
Պետք է միավորել բոլոր շրջանակներին, մի կողմ դնել ներքին գզվռտոցները, մուտիլովկաները, հատվածականությունը, նախանձը, խանդը, մանրախնդրությունը։ Անգամ «Քաղաքացիական պայմանագրի» շարքերի առողջ հատվածի հետ պետք է երկխոսել՝ հեռացնելու համար այս չարիքին։
Մենք պետք է ավելի շատ սիրենք Հայաստանը, քան չարությամբ լցվենք ՔՊ–ական բոլոր շրջանակների հանդեպ։ Մի քանի սրիկաների հանած՝ մնացածը մեր քաղաքացիներն են։ «Ռազբորկաները» հետո կանենք, ճիշտն ու սխալը հետո կորոշենք։
Ինքս ամեն ինչ անելու եմ քաղաքական մեծ փոփոխության հասնելու համար։ Գլխավոր մոտիվացիաս Հայաստանում ապրելն է, մեր երեխեքին գաղթական չդարձնելը։ Մի՞թե արցախահայության ճակատագիրը բոլորիս աչքի առաջ չէ։ Ինչու՞ է երևանցուն, սևանցուն կամ գյումրեցուն թվում, թե դա իր հետ չի պատահելու։
«Մայր Հայաստանը» պատրաստ է իր բոլոր ջանքերը ներդնել՝ հանրությանը մոբիլիզացնելու և մեր երկրում իշխանափոխության հասնելու համար։ Համոզված եմ, որ հաջողելու ենք։

У Армении есть будущее, у Пашиняна нет будущего в Армении: не бояться, не отступать, не отчаиваться!
Никол Пашинян представлял в парламенте не отчет об исполнении программы правительства за 2023 год и представал в статусе не премьера РА, а выступал как террорист и говорил о том, что у Армении нет будущего. «Спасайся, кто может!» – таков был посыл Пашиняна с трибуны НС.
Пашинян отстаивает азербайджанские интересы с энтузиазмом янычара.
Пашинян распространяет ложь и обосновывает неминуемость гибели Армении. Он говорит, что будущего нет.
Реальность в том, что у Армении есть будущее. Другой вопрос, что существование Армении угрожает будущему самого Никола Пашиняна, так как в Армении он пойдет под суд, удостоившись участи Саакашвили. Поэтому они и выставили Армению на геополитические торги, прибегая во внутренней жизни ко лжи, фальсификациям, информационному террору.
Никол Пашинян озвучивает ложные тезисы, дилеммы и угрозы. Как и выражает алогичные мысли.
Говорит: если не пойдем на уступки в Тавуше, то будет война, и добавляет, что сдача территорий не гарантирует того, что Азербайджан не нападет, но после сдачи армянская сторона получит в глазах международной общественности легитимное право плакаться. Это можно было бы посчитать абсолютным маразмом, если бы мы не имели дело с Петросом Гетадарцом наших дней, то есть с тем, кто выставил Армению на продажу.
По каким картам вы идете на уступки в Тавуше? Почему Азербайджан не говорит о выходе из оккупированных территорий Армении, но николовцы говорят об уступке новых территорий, запугивая армянский народ?
Говорит: если уступим территории и проведем границу, то после этого у Азербайджана не будет какого-либо легитимного основания для нападения. То есть выходит, что у него было легитимное основание для нападения в направлении Джермука, Сисиана, Верин Шоржы и других населенных пунктов Армении? Конечно, нет! Но ведь он напал и оккупировал эти территории. Что сделало так называемое международное сообщество? Запад пообещал вернуть нам эти территории? Алиев оккупировал 200 кв. км наших территорий согласно Алма-Атинской декларации или в результате достигнутой 6 октября 2022-го в Праге договоренности?
Пашинян – исчерпавший себя и провалившийся деятель, и хочет сделать таковыми Армению. Некоторой его лжи и выдуманным тезисам стоит дать весьма четкую оценку.
1 Конфликт исторической и реальной Армении фиктивен. Своими шагами Пашинян превращает реальную Армению в историческую точно так же, как превратил реальный Арцах в исторический. Реальной Арменией являются не бесконечные уступки. Если мы говорим об историчности и реальности, то Пашинян идет на историческое преступление, превращая реальную Армению в жертву геноцида. Используя слово «суверенитет», Пашинян хоронит армянскую государственность. Он готовит надгробный камень Армении, заранее высекая на нем «Пала во имя суверенитета».
2 Дилемма Запад или Россия в Армении является ложной. Подобной дилеммы не существует. Так называемые прозападники в Армении в реальности являются турецко-азербайджанскими диверсантами.
Противостоять Азербайджану можно лишь сильной армией и союзниками. Пока наша армия не приобрела нужного качества, вы вынуждены уповать преимущественно на дипломатию, углубляя отношения с нашими естественными союзниками – Россией и Ираном, а не подрывая их.
Пашинян обманывает, будто Запад обеспечит нам гарантии безопасности. Запад искренне признается, что не может этого сделать.
Задачей Запада является вывод России из нашего региона. Для этого должно состояться турецко-азербайджанское территориальное воплощение, а это означает уничтожение Армении. Запад не хочет краха Армении, но именно это и получится. Они тоже знают, что ценой «прозападности» Армении будет ее пребывание под турецким ятаганом, но, поскольку они находятся в глобальном противостоянии с Россией и Ираном, то пытаются игнорировать перспективу исчезновения Армении. Как говорится, лес рубят, щепки летят. Или, как в известном произведении, – ничего личного, только бизнес.
3 Пашинян позиционирует прозападным деятелем и носителем западных/общечеловеческих ценностей, но в реальности является торгашом с турецкого базара. С макетом карты Армении он торгуется вокруг цены.
В случае продолжения «прозападности» и антироссийскости Пашиняна нас ждет жестокая участь. США знают об этом, но ведут свою антироссийскую игру чужими руками. Именно поэтому они прячутся за Макроном, Шольцем, Мишелем, фон дер Ляйен, Боррелем, чтобы не брать на себя впоследствии вину. Взгляните на Украину, и всё станет ясно.
4 Пашинян – представитель партии не мира, а войны и поражения. Зеленский тоже пришел к власти на Украине с лозунгами о мире, но принес войну и трагедию.
Ложь, будто Пашинян принесет мир. Приносящий мир не рассорил бы нас с Россией и не проводил бы политики по превращению Армении в плацдарм против Ирана.
Что бы помешало турецко-азербайджанской армии напасть на Армению, не вмешайся РФ и Иран? Душещипательные записи Макрона, бинокльные наблюдатели от ЕС или обещанные США 65 млн?
5 Армения, вопреки усилиям Пашиняна, всё еще есть, так как Россия и Иран не допускают краха нашей страны.
Грузия, у которой есть известные причины для выступления против России, отказалась становиться геополитической разменной монетой Запада и проводить антироссийскую политику. Но, как видим, на эту роль согласился Пашинян.
Может возникнуть вопрос, почему Пашинян так поступает. Ответ очень прост: Пашинян понимает, что у него нет будущего в Армении и что его посадят за содеянное.
Пашинян также понимает, что у Армении есть шанс лишь в российской системе безопасности, поэтому любой ценой хочет дистанцировать Россию от Армении. Если ценой этого будет даже Армения с территорией в 10 кв. км или уничтожение Армении, то он готов и на это, чтобы обеспечить свою личную безопасность.
Шансом Армении является несуществование Пашиняна, и наоборот.
Объективных причин для краха Армении нет. Есть одна субъективная причина – Никол Пашинян. Отстраним Пашиняна, в Армении будет мир, и мы вырвемся из этих террористических когтей.
Итак, или Армения, или Никол Пашинян!
Нужно консолидировать все круги, отложить в сторону внутреннюю грызню, мутилова, фрагментарность, зависть, ревность, мелочность. Чтобы отстранить это зло, диалог нужно вести даже со здоровой частью рядов «Гражданского договора».
Мы более должны любить Армению, чем преисполняться злобой по отношению к ГД-аевским кругам. За исключением нескольких сволочей, остальные – наши граждане. Разборки и выяснение отношений оставим на потом.
Лично я сделаю всё для достижения больших политических изменений. Моей главной мотивацией является жизнь в Армении и то, чтобы наши дети не стали беженцами. Неужели мы начали забывать участь армян Арцаха? Почему ереванцу, севанцу или гюмрийцу кажется, что этого с ним не произойдет?
«Мать Армения» готова приложить все свои усилия для мобилизации общества и достижения смены власти в стране. Я уверен, что нам это удастся.