Ֆրանսիայի հարավում հին հռոմեական գերեզմանոց է հայտնաբերվել՝ հուղարկավորման խնջույքների ապացույցներով
Հնագետները Ֆրանսիայի հարավում հայտնաբերել են հին հռոմեական հսկայական գերեզմանոց, որը պարունակում է 1430 գերեզման և թաղման խնջույքների վկայություններ, որոնք տեղի են ունեցել ի պատիվ ընտանիքի մահացած անդամների, հայտնում է Live Science-ը։
Ռոբինե նեկրոպոլիս գերեզմանոցի պեղումները սկսվել են 2017 թվականին՝ Նարբոնա քաղաքում շինարարական աշխատանքների սկսվելուց առաջ։ Հաղորդվում է, որ գերեզմանոցը «բավականին լավ է պահպանվել», քանի որ Օդ գետի վարարումից հետո հայտնվել է 3 մետր տիղմի տակ:
Գերեզմաններն ու արտեֆակտները թվագրվում են մ.թ.ա. առաջին դարի վերջից մինչև մ.թ. երրորդ դարի վերջն ընկած ժամանակահատվածով և ներառում են ավելի քան 100 դամբարան, որոնք երեխաների աճյունների մնացորդներ են պարունակում: Հետագա վերլուծությունները ցույց են տվել, որ թաղման եղանակը տարբեր է եղել՝ կախված հանգուցյալի տարիքից. երեխաներին թաղում էին, իսկ մեծահասակների մեծ մասին դիակիզում էին:
Ինչպես նշել են հնագետները, մեծահասակներին, որոնք թաղվել են առանց դիակիզման, տեղադրել են փայտե դագաղների մեջ, իսկ երեխաներին՝ ավելի պարզունակ տուփերում կամ կափարիչով ծածկված փոսերում:
Գերեզմաններից մի քանիսում հայտնաբերել են ուտելիքի ածխացած կտորներ, այդ թվում՝ խուրմա, թուզ, ձավարեղեն և հաց։ Հնագետները ենթադրում են, որ դրանք մահացած հարազատների հիշատակին նվիրված հուղարկավորման խնջույքների մնացորդներն են:
Այս միջոցառումները հավանաբար եղել են «Պարենտալիա» անունը կրող հռոմեական իննօրյա փառատոնի մի մասը, որը ընտանիքները նշում էին ամեն տարվա փետրվարին: Փառատոնն ավարտվում էր փետրվարի 21-ին «Ֆերալիա» կոչվող միջոցառմամբ, երբ ընտանիքները հավաքվում էին գերեզմանոցում՝ հանգուցյալների համար բերած ուտելիքով, գինով և այլ նվիրաբերություններով:

На юге Франции обнаружили древнеримское кладбище со свидетельствами погребальных пиршеств
Археологи раскопали обширное древнеримское кладбище на юге Франции, содержащее 1430 могил и свидетельства погребальных пиршеств, которые устраивали в честь умерших членов семьи, пишет «Live Science».
Раскопки кладбища, получившего название некрополь Робине из-за его близости к одноименному каналу, начались в 2017 году в преддверии строительных работ в городе Нарбонна. Согласно заявлению, погребальный комплекс «удивительно хорошо сохранился», поскольку был погребен под 3-метровым слоем ила во время разлива близлежащей реки Од.
Могилы и артефакты датируются периодом между концом первого века до нашей эры и концом третьего века нашей эры и включают в себя более 100 гробниц, содержащих останки детей. Последующие анализы показали, что способ захоронения различался в зависимости от возраста умершего: хоронили детей, в то время как большинство взрослых кремировали.
Как отметили археологи, взрослые, которые были похоронены без кремации, были помещены в деревянные гробы, в то время как дети были помещены в более примитивные ящики или ямы, закрытые крышкой.
В некоторых могилах были разбросаны куски обугленной пищи, в том числе финики, инжир, крупы и хлеб. Археологи полагают, что это остатки от погребальных пиршеств в память об умерших родственниках.
Эти мероприятия, возможно, были частью девятидневного римского фестиваля, известного как «Паренталия», который семьи отмечали каждый год в феврале. Фестиваль завершился мероприятием под названием «Фералия» 21 февраля, когда семьи собрались на кладбищах с едой, вином и другими подношениями для усопших.