Շուռնուխի նոր թաղամասը պատրաստ չէ, բայց բնակիչներն այլևս ամսական փոխհատուցում չեն ստանում
Շուռնուխի բնակիչները, որոնց տներն անցել են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ, դեռ նոր տները չեն ստացել, բայց իշխանությունը դադարել է ամսական օգնություն տրամադրել նրանց։ Տեղեկությունը Sputnik Արմենիային հայտնեցին հենց բնակիչները։
Նրանք 2024-ի սկզբից այլևս չեն ստանում ամսական 68 հազար դրամը։ Ընդ որում` որոշ ընտանիքներ, սպասելով նոր տներին, վարձով են ապրում, ոմանք բնակարան են վարձակալել Գորիսում։
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերին նախարարությունից Sputnik Արմենիային հաստատեցին, որ վճարումների ծրագիրը հաշվարկվել էր մինչև 2023 թվականի ավարտը։
Նշենք, որ երբ իշխանությունը հերթական անգամ տապալեց նոր թաղամասի կառուցման ժամկետները (թաղամասը պետք է պատրաստ լիներ դեռևս 2021 թվականին), 2023 թվականի հոկտեմբերին որոշեց վճարումների ժամկետը երկարաձգել մինչև 2023 թվականի ավարտը։
«Հաշվի առնելով, որ բնակելի թաղամասի կառուցման աշխատանքները երկարաձգվել են, Քաղաքաշինության կոմիտեն առաջարկել է որոշմամբ հաստատված միջոցառման շրջանակներում հատկացվող դրամական աջակցության տրամադրման ժամկետները ևս երկարաձգել մինչև 2023 թվականի դեկտեմբեր ամիսը ներառյալ»,-նշված էր կառավարության որոշման մեջ։
Новый квартал в селе Шурнух, Сюник - Sputnik Արմենիա, 1920, 03.05.2024
2024 թվականի ապրիլի սկզբին Sputnik Արմենիան գրել էր, որ Սյունիքի մարզի Շուռնուխ գյուղի նոր թաղամասը դեռ շահագործման չի հանձնվել։
Այդ տների փոխարեն նոր թաղամասում կառուցվող 13 տների շինարարությունը պետք է ավարտվեր դեռ 2021 թվականին։ Սակայն շինարարության ավարտի ժամկետն արդեն 6 անգամ պաշտոնապես հետաձգվել է։ Քաղաքաշինության կոմիտեից Sputnik Արմենիայի վերջին հարցմանը պատասխանել են, որ նոր թաղամասի շինարարությունը նախատեսվում է ավարտել 2024 թվականի ապրիլին։

Новый квартал в Шурнухе не готов, но жителям перестали платить ежемесячную компенсацию
Жители Шурнуха, чьи дома были переданы под контроль Азербайджана, пока не получили новое жилье, но власти перестали выплачивать им ежемесячную помощь. Об этом «Sputnik Армения» сообщили сами шурнухцы.
Они не получают ежемесячные 68 тыс. драмов с начала 2024 г. При этом некоторые из шурнухских семей, дожидаясь новых домов, арендуют жилье, в том числе, в Горисе.
В Минсоцтруда «Sputnik Армения» подтвердили, что программа выплат была рассчитана до конца 2023 г.
Отметим, что после того, как власти в очередной раз провалили сроки строительства нового квартала (который должен был быть готов еще в 2021 г), в октябре 2023 г. приняли решение продлить срок выплат до конца того же года.
«Учитывая, что сроки строительства жилого квартала отложены, Комитет градостроительства предложил продлить также срок предоставления денежной помощи по декабрь 2023 г. включительно», – говорилось в обосновании проекта решения правительства.
Однако в начале апреля 2024 г. издание писало о том, что новый квартал все еще не сдан в эксплуатацию.
Напомним, после 44-дневной войны часть села была передана под контроль ВС Азербайджана. Строительство 13 домов в новом квартале, взамен переданных Азербайджану, должно было завершиться еще в 2021 году. Однако сроки уже 6 раз официально переносились. В последний раз в Комитете по градостроительству на запрос «Sputnik Армения» заявили, что строительные работы в селе планируется полностью завершить к апрелю 2024 г.